استاندار خراسان جنوبی گفت: برای تأمین آرد در هیچ کدام از شهرستان‌های استان مشکلی نداریم و سهمیه اختصاص یافته به خراسان جنوبی در حد مطلوب است.
؛ دکتر قناعت با بیان این مطلب در کارگروه ساماندهی گندم، آرد و نان استان خاطرنشان کرد: تخصیص سهمیه اضافه به شهرستان‌ها باید قانون‌مند باشد که دچار انحراف نشود زیرا سهمیه آرد اختصاصی بیت‌المال است و باید از آن مراقبت کرد.
🔹وی با قابل تقدیر خواندن پیگیری های مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان جنوبی برای تخصیص سهمیه ویژه به استان، تصریح کرد: درخواست‌های فرمانداران برای تخصیص خارج از سهیمه به ۲ یا سه برابر تأمین شده اما باید به صورت هدفمند این سهمیه تخصیص یابد.
🔹استاندار با تأکید بر لزوم تقویت نظارت و بازرسی‌ها افزود: منطبق نبودن آمار جمعیت شهرستان‌ها بین مراکز بهداشت و مرکز آمار هم جای سؤال دارد در هر صورت ملاک مرکز آمار است.
🔹به گفته وی؛ کنترل بر توزیع سهمیه آرد از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا وجود هرگونه انحراف اجرای طرح ساماندهی آرد را زیر سؤال می‌برد.
🔹قناعت با اشاره به اینکه برای همه شهرستان‌ها دو نسخه در نظر گرفته شده، اظهار داشت: یک نسخه برای همه شهرستان‌ها واحد و نسخه دوم اختصاصی است لذا ملاحظات هر شهرستان در تخصیص سهمیه اضافی آرد لحاظ می‌شود.
🔹وی تأکید کرد: نیازهای هر شهرستان با محوریت معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری بعد از رصد میدانی مشخص و پیگیری خواهد شد.
🔹نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی بر اخذ مجوز استفاده فرمانداران از اطلاعات سامانه نانی نو تأکید کرد و گفت: سیاست دولت، حمایت از نانوایی‌هاست و باید فرمانداران نسبت به سامانه نانی نو اشراف کامل داشته باشند.
🔹وی با تأکید برضرورت افزایش کیفیت نان سنگک در استان، خاطرنشان کرد: تعطیلی‌های غیرمجاز نانوایی ها از گلایه‌های شهروندان است که باید فرمانداران، ادارات کل صمت، جهاد کشاورزی و تعزیرات به خوبی نسبت به تخلفات نانوایی‌ها اشراف داشته باشند.
🔹قناعت ادامه داد: اشرافیت فرمانداران بر سامانه نانی نو اهمیت دارد و از طریق سامانه پیامکی می‌توان اخطارهای لازم را به نانواییان داد.
🔹وی گفت: بعد از اخطارها اگر همچنان تخلفات ادامه داشته باشد باید با بازرسی‌های هوشمند، جرایم سنگین اعمال شود زیرا منافع و رفاه مردم از اهمیت زیادی برخوردار است.
🔹استاندار با اشاره به اینکه اقدامات خوبی تاکنون درخصوص اجرای طرح هوشمندسازی یارانه نان در استان صورت گرفته، گفت: ۷۷۰ دستگاه کارتخوان هوشمند با کمک بانک سپه در نانوایی‌های استان نصب شده که کار ارزشمندی است.
🔹وی ادامه داد: طرح نظارت هوشمند بر نانوایی‌ها به نام نانی نو به طور سراسری در کل کشور انجام می‌شود که خراسان جنوبی نیز زیرساخت لازم برای اجرای این طرح را دارد.
🔹قناعت با اشاره به تجهیز مرکز پایش عملکرد نانوایی‌ها و راه‌اندازی سامانه پیامکی عنوان کرد: دولت در خراسان جنوبی روزانه حدود پنج میلیارد تومان و در ماه ۱۲۰ میلیارد تومان یارانه بابت آرد و نان پرداخت می‌کند لذا در کنار خدمات‌دهی به مردم باید جلوی انحراف و ریخت و پاش را بگیریم.
🔹وی یادآور شد: اگرچه اختصاص سهمیه اضافه برای خراسان جنوبی جای تقدیر دارد اما هنر مدیران به خصوص فرمانداران این است که از افزایش این یارانه جلوگیری کنند.
🔹استاندار با بیان اینکه ضعف‌هایی در بخش آمار وجود دارد گفت: آمار و اتصال داده‌ها با هم اهمیت دارد تا بتوانیم تحلیل خوبی از سامانه‌های موجود داشته باشیم.
🔹قناعت افزود: برنامه کاری ماهانه باید در هر نانوایی نصب شود تا شهروندان از آن اطلاع داشته باشند و از تعطیلی‌های غیرمجاز جلوگیری به عمل آید.
🔹وی بر لزوم رعایت ساعت کار مجاز نانوایایان تأکید کرد و گفت: نظم در ساعت پخت نانوایی‌ها باید به صورت جدی رصد شود و باید این موضوع را براساس دستورالعمل‌ها پیگیری کرد.
🔹استاندار تعامل و کار تیمی بین دستگاه‌های متولی را ضروری دانست و افزود: برگزاری منظم، مستمر و هدفمند جلسات حوزه آرد و نان مورد تأکید است که به شکل شهرستانی و استانی باید انجام شود.
🔹وی اقدام معاون اقتصادی استاندار در رصد میدانی وضعیت نانوایی‌ها را قابل تقدیر دانست و تأکید کرد: فرمانداران ضمن رصد و پیگیری و تشدید نظارت‌ها، بازرسی‌های میدانی از نانوایی‌ها داشته باشد.
🔹قناعت با اشاره به وجود برخی صف‌ها در نانوایی‌ها اظهار داشت: وجود برخی صف‌ها طبیعی و مقطعی است اما صف‌های غیرمتعارف باید به صورت میدانی رصد و ریشه‌یابی شود.
🔹وی نظارت دقیق بر نحوه توزیع آرد در بین روستاییان و عشایر را هم مورد تأکید قرار داد و گفت: انتظار است به منظور جلوگیری از هدر رفت منابع و کمبود آرد، نانوایی ها به طور دقیق رصد شود.