#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

 نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: مساله اول مسجد، خشت و گل و ساختمان نیست بلکه برنامه‌ریزی آن است که براساس تقوا باشد.

حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی  در مراسم تکریم و معارفه مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی با بیان اینکه مسجد ۲ عامل اصلی می‌خواهد افزود: عامل اول برنامه‌ریزی درست براساس تقواست که در دست شما قرار گرفته و از زمان پیامبر گرامی اسلام (ص) تاکنون چقدر مسجد ضرار بوده که نه تنها برنامه‌هایش براساس تقوا نبود بلکه درست در مقابل مسجد اسلامی بوده و از آفت‌های بزرگ است.

وی بیان کرد: شما از همه منابع فقهی، علمی، شرعی و عقلی در جهت برنامه‌ریزی‌ها استفاده کنید که محصول آن تقوا باشد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: مساله دوم این است، فردی که به مسجد می‌آید مصداق «یُحِبُّونَ أَنْ یَتَطَهَّرُوا؛ در آن مسجد مردان پاکی که مشتاق تهذیب نفوس خود درآیند» باشد که این دارو به درمان برسد زیرا اگر انگیزه نباشد حتی فرد پای منبر پیامبر اسلام (ص) نیز وقتی نخواهد، نمی‌شود.

وی افزود: اگر کمبودها جبران و علل و لوازم از ناحیه مسوولان فراهم شود، چه کمی که مسجد بدون امام جماعت نداشته باشیم و بالاتر از آن کیفی که بتواند روح تشنه مردم آخرزمانی را در برابر آسیب‌ها اشباع کند، می‌توان تمدن ایجاد کرد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: اگر ما به این آرمان برسیم بعد تمدن ایجاد می‌شود و امروز باید برای هر کاری آموزش بدهید و تربیت کنید، مهارت‌آموزی انجام شود تا فرد بتواند کاری را انجام دهد و هر نوع کاری این گونه است تا به کار مسلمانی برسد.

وی افزود: معنای تمدن این است که جامعه آن قدر میزان شود که نسلی در این جامعه پرورش و رشد پیدا می‌کند یا کسی که از خارج وارد می‌شود در این جامعه ذوب شود، و مسجد این ظرفیت را دارد که اگر در برنامه‌ها تقوا و انگیزه‌ ایجاد شود، می‌تواند به جامعه سرایت کند.

امام جمعه بیرجند با اشاره به اینکه مسجد ظرفیت تمدن‌سازی دارد گفت: اگر در برنامه‌ها و انگیزه‌ها تقوای جامعه مد نظر باشد به آن جامعه تمدنی می‌رسیم و انسانی که به تمدن صحیح اسلام برسد دیگر هزینه‌ای برای مردم ایجاد نمی‌کند و افراد جامعه‌ای که مدینه فاضله شود دیگر دزدی، گرانفروشی، کم‌فروشی و زورگویی نخواهند کرد و این جامعه در همه چیز خودکفا است.

وی اظهار داشت: جایگاه و ظرفیت مسجد که اگر جایگاه خودش را به‌درستی پیدا کند، سبب تمدن صحیح جامعه بشری می‌شود و آرمان همین است  اما با این آرمان خیلی فاصله داریم، موانع هم گاهی به ارث مانده تاریخی است یعنی آن قدر امور از دست اهلش که ائمه اطهار (ع) و علمای راستین و عاملین خارج شده و دست طواغیت بوده که هم ظرفیت و هم جایگاه مسجد فراموش شده که این ظلم تاریخ است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: موانع دیگر هم بعد از این کمبود تجربه‌ مسجد با ظرفیت و تراز اسلامی است و گاهی به بیرون از جامعه ما سرایت می‌کند، مثل آنچه بعد از انقلاب اسلامی همه تلاش استکبار جهانی این بود که ما فرصت پیدا نکنیم و تمام وقت‌مان در تهاجم می‌گذرد که دفاع می‌خواهد.

وی ادامه داد: بسیاری از اموری که به هر حال انجام آن مشکلی نداشته اما تهاجم‌ها فرصت‌سوزی کرده و بسیاری از عوامل هم مربوط خود ما می‌شود که اولویت‌ها را رعایت نکردیم و از هر وقتی که کار برای مسجد شروع شود، کار خیر و خوبی است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: امروز در کشور و جهان شرایط خوبی حاصل شده است و تلخی‌های ۴۴ ساله که امروز به رسوایی دشمنان کشیده شده، میوه شیرینی دارد که موجب ایجاد نفرت بشری از این خائنین و استکبار شده و نوید حرکت معنوی بزرگی است که فرصت دست شماست.

وی افزود: بیش از هر چیز در برنامه‌های مسجد که ام‌الخیر است از مسجدهای محله‌ها شروع کنید تا مسجد جامع، نماز جمعه و سپس در نماز بیت الله الحرام و مسجد النبی، برنامه‌ای بسیار زیبا و موثر است که قدر این نعمت‌ها را ندانستیم.

در این نشست از خدمات حجت الاسلام مهدی رحیم‌آبادی تقدیر و حجت‌الاسلام امین مطهری‌مقدم به عنوان مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی معرفی شد.

حجت الاسلام رحیم‌آبادی بتازگی با حکم نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی به عنوان امام جمعه موقت بیرجند منصوب شد و مسوول دفتر نماینده ولی فقیه در استان است.