معاون بسیج و امور استان های سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: مردم برای پدافند غیرعامل یک اصل بوده و مردم داری، مردم یاری و مردم بانی دارای اهمیت است.

، سردار محمدعلی قمی پیش از ظهر چهارشنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار کرد: در موضوع پدافند غیرعامل یکی از سازمان‌هایی هستیم که تحت امر ستاد کل نیروهای مسلح بوده و رئیس این سازمان را فرمانده کل قوا تعیین می‌کنند.

وی تصریح کرد: دغدغه رهبری در بحث پدافند غیرعامل بالا بوده و کار و مأموریت این سازمان مقابله با تهدیدات دشمن است.

معاون بسیج و امور استان‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه فعالیت سازمان پدافند غیرعامل در واقع مجموعه اقداماتی غیرمسلحانه در جهت کاهش آسیب پذیری و ارتقای پایداری است، بیان کرد: ضمن اینکه بتوانیم مقابله با تهدیدات دشمن و رصد و پایش دشمن را انجام داده و اگر اتفاقی افتاد مدیریت بحران را هم داشته باشیم.

قمی گفت: امروز تهدیدات دشمن نو شده و جزو تهدیدات نوین شامل تهدیدات در حوزه سایبری و هک کردن سایت‌ها در حوزه‌های مختلف، تمهیدات شیمیایی و تهدیدات زیستی است.

وی به بحث بیماری کرونا که کشور ایران را دو سال درگیر کرد اشاره داشت و افزود: در مورد این بیماری دو نگاه وجود دارد که یک نگاه آن را یک پروژه و نگاه دیگر آن را یک پرسه می‌داند که البته وقتی به پیامدهای این بیماری می‌نگریم این رویکرد که یک پروژه باشد قوی‌تر است.

معاون بسیج و امور استان‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: بیماری کرونا در بحث‌های فرهنگی آسیب‌های بسیار زیادی به کشور وارد ساخت.

قمی از وظایف سازمان پدافند غیرعامل را رصد و پایش تهدیدات نوین دشمن و مقابله با این تهدیدات عنوان کرد و یادآور شد: در همین رابطه مقام معظم رهبری فرمودند «زیرساخت ها را مصون کنید که اگر دشمن ضربه‌ای بزند آسیب نبینیم و یا این آسیب کم باشد».

وی با بیان اینکه یکی از این حوزه‌هایی که بنا به تأکید رهبری برعهده این سازمان قرار گرفته، صیانت از مردم است، بیان داشت: بنابراین مردم برای پدافند غیرعامل یک اصل بوده و مردم داری، مردم یاری و مردم بانی دارای اهمیت است.

معاون بسیج و امور استان‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به ابلاغ یک نظام صیانت از مردم توسط کمیته پدافند غیرعامل افزود: در این کمیته نظام صیانت از مردم ابلاغ و وظایف دستگاه‌ها به گونه‌ای ابلاغ شده که در هیچ شرایطی نباید خدمات ضروری به مردم قطع شود.

قمی ادامه داد: یک سازمان پدافند غیرعامل و یک کمیته دائمی پدافند غیرعامل وجود دارد که رئیس این کمیته، رئیس نیروهای مسلح بوده و وزیر کشور، وزیر دفاع، رئیس کمیسیون‌های مجلس عضو این کمیته هستند.

وی یادآور شد: در اغتشاشات سال گذشته دشمن تلاش کرد که مردم خدمات را دریافت نکنند و در مقابل نظام بایستند چون دشمن به این موضوع رسیده که یکی از پایه‌های اصلی که هم انقلاب را به وجود آورد و هم حافظ دستاوردهای انقلاب بوده مردم هستند.

معاون بسیج و امور استان‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه اعتقاد امام و رهبری به مردم یک نگاه اثرگذار و اثربخش به عنوان کسانی که نظام و انقلاب مال آنهاست می‌باشد، یادآور شد: امسال هم تأکید رهبری بر مشارکت مردم و هم رقابت در انتخابات با مشارکت حداکثری بوده لذا تمام تلاش ما بر این بوده که خدمات رسانی به مردم در هیچ شرایطی نباید قطع شود.

قمی با اشاره به اینکه دشمن از ابتدای انقلاب سعی و تلاش کرده تا این نظام اسلامی را ناکارآمد نشان دهد و ما تلاش داریم تا کارآمدی این نظام اسلامی را نشان دهیم، افزود: این تحلیل برای این موضوع به وجود می‌آید که اگر نظام اسلامی ناکارآمد بوده، این همه تهدید و تحریم چرا باید وجود داشته باشد پس نتیجه می‌گیریم که این نظام کارآمد بوده که اینقدر دشمن توطئه می‌کند.

وی گفت: یکی دیگر از تلاش‌های دشمن عدم خدمت رسانی مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران به مردم بوده تا با این کار شکاف بین مردم و حاکمیت و نظام به وجود آید.

معاون بسیج و امور استان‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور اضافه کرد: در همین راستا برای حصول اطمینان از خدمت رسانی صحیح و به موقع خدمت رسانی به مردم و همچنین استمرار این خدمات در مواقع بحرانی سازمان پدافند غیرعامل را بر آن داشته تا بازدیدهایی از خدمات مختلف دستگاه‌های خدمات رسان در استان‌ها داشته باشیم و از نزدیک شرایط را مورد سنجش قرار دهیم.

قمی ادامه داد: به همین سبب روز گذشته بازدیدهایی از زیرساخت‌های مختلف مرکز استان از جمله آبرسانی، برق رسانی، گازرسانی و غیره داشته ایم که خوشبختانه مسئولان استانی با پشتکار و جدیت خوب در جهت خدمت بی منت به مردم اقدام می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه خدمت بی منت به مردم از نگاه‌های اصلی شهید حاج قاسم سلیمانی بوده است، یادآور شد: ایشان مردم را به عنوان ولی نعمت خود می‌دانست و با حضور در صحنه میدانی مشکلاتشان را به جان می خرید.

معاون بسیج و امور استان‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه یکی از اقدامات حاج قاسم مردمی کردن امنیت بوده است، بیان کرد: این امر موفقیت بسیار در آن است.

قمی خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی صداقت و اخلاص داشتند که این امر به کارشان برکت می‌داد و امیداست ما نیز ادامه دهنده راه این شهید بزرگوار بوده و مکتب مردم داری، مردم یاری و مردم بانی را در پدافند غیرعامل را جزو وظایف خود می‌دانیم.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور