رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی گفت: کلاهبرداران فضای مجازی از هر فرصت و زمانی برای عملی کردن اعمال و اهداف مجرمانه خود استفاده می‌کنند.

سرهنگ علی محمدپور اظهار کرد:  شاهد هستیم مجرمان سایبری با شگردهای جدید اقدام به جمع‌آوری فطریه، نذورات و کمک‌های مردمی می‌کنند و شهروندان را از این طریق به دام می‌اندازند.

وی افزود: این افراد با سوء استفاده از حس انسان دوستانه مردم، تبلیغات زیادی در مورد پرداخت زکات فطریه به نیازمندان، آزادی زندانیان، کمک به بیماران و کودکان نیازمند از طریق ارسال پیامک یا تبلیغات در فضای مجازی و به خصوص شبکه‌های اجتماعی را انجام می‌دهند.

رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: به شهروندانی که قصد دارند از طریق فضای مجازی، فطریه یا کفاره روزه خود را پرداخت کنند توصیه می‌شود هشدارهای پیشگیرانه را مدنظر قرار دهند.

محمدپور ادامه داد: مردم  برای پرداخت اینترنتی فطریه یا کفاره حتما از طریق مؤسسات معتبر و شناخته شده که در رسانه ملی و سایر رسانه‌های رسمی اعلام می‌شود اقدام کنند.

وی با بیان اینکه مردم باید  مراقب پیام‌ها و تماس‌های تلفنی افراد سودجو به بهانه جمع‌آوری فطریه و کفاره روزه باشند، تصریح کرد:   از پرداخت وجه در سایت‌های نامعتبر و حساب شخصی افراد خودداری کنند تا در دام کلاهبرداران و سایت‌های جعلی گرفتار نشوند.

رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: مردم هنگام پرداخت پول در درگاه بانکی به آیتم‌های امنیتی درگاه بانک از جمله آدرس دقیق درگاه بانک و پروتکل https و تغییر کد امنیتی درگاه با رفرش کردن آن توجه کنند.

محمدپور ادامه داد:  با توجه به اینکه بیشتر هموطنان از تلفن‌های همراه و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند بنابراین امکان طراحی اپلیکیشن‌ها و همچنین کانال‌ها و صفحات جعلی منسوب به نهادهای دولتی و مسئول بیش از سایر شگردهای مجرمانه متصور است؛ از این رو هموطنان مراقب کانال ها و اپلیکیشن‌های جعلی باشند.

وی یادآور شد: شهروندان هشدارهای پلیس فتا را جدی بگیرند و در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای ‌مجازی یا پیام‌رسان‌های ‌موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس‌فتا به آدرس www.cyberpolice.ir  بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.