رییس قوه قضاییه با اشاره به برنامه این قوه برای برخورد با مفاسد اقتصادی، گفت: در این زمینه باید گلوگاه‌ها را بشناسیم تا ده‌ها شاخه فساد قطع شود.

، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست شورای اداری استان خراسان جنوبی اظهار داشت: همه باید تلاش کنیم به هر مقدار در توان است برای رفع موانع کسب و کار و حمایت از تولید و سرمایه گذاری کمک کنیم تا اشتغال ایجاد شود.

وی بیکاری را مهمترین عامل در گرایش جوانان به سمت اعتیاد دانست و گفت: آسیب‌هایی دیگری از جمله خرید و فروش مواد مخدر نیز از اعتیاد نشات می‌گیرد که منجر به دستگیری، تشکیل پرونده و مجازات می‌شود، در حالی که وی می‌توانست فردی مفید در یک خانواده باشد.

حجت الاسلام والمسلمین اژه‌ای با بیان اینکه تاکنون کم کار کردیم در صورتی که این همه شهید، جانباز، آزاده و مردم خوب داریم، خاطر نشان کرد: اگر تلاش نکنیم پشیمان خواهیم شد زیرا خداوند چنین فرصتی به ما داد و خوب استفاده نکردیم.

وی ادامه داد: مردم در چند دهه از عمر انقلاب در همه مقاطع سنگ تمام گذاشتند و در تمام مشکلاتی که پیش آمد به کمک مسئولان آمدند و به نفع کشور،  مشکلات را حل کردند.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه در جریان اخیر نیز  با همه نقشه‌های دشمن باز هم مردم به کمک مسئولان آمدند و حماسه آفریدند، تصریح کرد: در جمعه گذشته جنود الله به خیابان آمدند، این همه مردم با این همه گرفتاری و تبلیغات سوء دشمن باز به میدان آمدند.

وی با اشاره به اینکه حالا نوبت مسئولان است که این نعمت را پاس بدارند، ادامه داد: در این استان وحدت کلمه و عمل بین همه وجود دارد و با امنیت بسیار بالا و با صفا در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی دارند لذا این تکلیف ما را سنگین می کند.

حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای یکی از مشکلات اساسی خراسان جنوبی را نبود زیرساخت ها دانست که بخشی از آن در حوزه اختیار مدیران استانی نیست و بودجه و نگاه ملی می خواهد  لذا باید از مرکز دنبال کرد.

وی اضافه کرد: برای حل این مشکلات همه مسئولان استانی و کشوری باید پیگیری های لازم را انجام دهند.

رییس قوه قضاییه افزود: یکی از موضوعات قابل توجه، مسایل اجتماعی و  فرهنگی است که اگر به آن رسیدگی نشود مورد سوء استفاده دشمن واقع می شود.

وی با بیان اینکه دشمن به دنبال سوء استفاده رسانه‌ای است، اظهار داشت: دشمن از افراد ما یارگیری می کند، لذا ما نیز باید از فناوری های نوین به نفع جهاد تبیین که مورد تاکید مقام معظم رهبری است برای بیان حقایق اسلام استفاده کنیم که اگر به زبان روز بیان شود حتما جامه پذیرای آن است.

وی در ادامه مسئله آب را از مهمترین چالش ها در خراسان جنوبی عنوان کرد و افزود: گرچه امید می رود با عنایت خداوند بارندگی های خوبی را در استان شاهد باشیم اما باید تلاش کنیم تا بهره وری از منابع آبی موجود را مورد توجه قرار دهیم که در این راستا، مصرف بهینه، استفاده از آب های ژرف و انتقال آب می تواند مفید باشد.

رییس قوه قضاییه با اشاره به اینکه قوه قضائیه پیگیری مسئله آب در استان خواهد بود، گفت: ممکن است خشکسالی ادامه داشته باشد باید تلاش کنیم مسئله آب را جدی بگیریم، لذا در تفکیک آب شرب، کشاورزی و شهری باید تلاش شود.

وی یادآور شد: برخی از مردم به خصوص در روستاها یا روستاهایی که شهر شده اند مشکلاتی در بحث زمین دارند که سند رسمی تفکیک شده ندارد یا در حوزه نقل و انتقال و ساخت و ساز مشکل دارند، لذا بخش دادگستری کمک کرده اما کافی نیست؛ پس باید استاندار و نمایندگان مجلس هم تصمیم گیری کنند که اگر تصمیم جمعی گرفته شده و آنچه به صلاح است انجام شود، می توانیم قانون را به نفع مردم تفسیر کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به مشکلات مطرح شده از سوی فعالان اقتصادی استان نیز اظهار داشت: اگر در استان نظر واحد ایجاد شود تهران و مرکز هم قبول می کند، لذا عمده مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی در رابطه با مالیات و بانک هاست که باید دستگاه های دولتی برای حل آن تلاش کنند.

وی بر تشکیل جلسه مشترک بین بانک ها فعالان اقتصادی تاکید کرد و گفت: بانک ها و فعالان اقتصادی هر کدام درخواست هایی دارند که در این نشست باید دید چه مقدار قابل رفع است.

رییس قوه قضاییه ادامه داد: در جایی هم که شخص محق نیست باید توضیح داده شود و مصلحت استان، کشور و نظام را مطرح کرد.

وی یادآور شد: گلایه هایی که بین بانک ها و فعالان اقتصادی است اگر حل نشود سرریز آن به  قوه قضائیه و دیگر ادارات می رسد لذا باید به دنبال حل مشکلات آنها باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین اژه‌ای افزود: مردم انتظار و توقعاتی از قوه قضائیه دارند از جمله در مسایل اخیر که می گویند برخورد جدی با اغتشاشاگران شود که درست است، اما ما سعی می کنیم که احساسی و هیجانی حرکت نکرده بلکه با برنامه حرکت کنیم.

وی با اشاره به برنامه قوه قضاییه در خصوص برخورد با مفاسد اقتصادی، اعلام کرد: در این زمینه باید گلوگاه ها را بشناسیم تا ده‌ها شاخه فساد قطع شود پس با کمک بازرسی کشور مثلا نفت را مراقبت می کنیم تا خیلی از مسایل دیگر ایجاد نشود.

رییس قوه قضاییه ادامه داد: همچنین سراغ وزارت اقتصاد، گمرگات، بنادر و اداره مالیات هم می رویم چون ریشه و بسترهای فساد در این مراکز است.

وی گفت: لذا در خصوص اغتشاشات هم عوامل و مسبب اصلی را با کمک نیروهای امنیتی شناسایی می کنیم و این افرادی که در خیابان اغتشاش کردند، آدم کشتند و افرادی را شهید کردند باید مجازات شوند و مجازات سختی هم خواهند شد.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای با تاکید بر اینکه باید صف ها جدا و اتمام حجت شود، ادامه داد: همه باید بداند کار دشمن و معترض چیست زیرا معترض و منتقد هیچ وقت پرچم و قرآن آتش نمی زند یا آدم نمی کشد لذا باید صف آنها جدا شود.

وی تاکید کرد: شناسایایی عناصر اصلی در دستور کار است چون وقتی اغتشاش خیابانی را شاهد هستیم افراد به طور دسته جمعی دستگیر می شود که باید تفکیک شوند لذا امید است این انتظار مردم برآورده شود تا بر محور قانون، انصاف و عدالت، مجرم و عوامل اصلی مجازات و آن افرادی که بی گناه یا کم گناه هستند از ارفاقات قانونی بهره ببرند.

رئیس قوه قضاییه در سیزدهمین سفر استانی خود صبح پنجشنبه (۱۹ آبان) با استقبال استاندار ، نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و مسوولان قضایی استان وارد فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه بیرجند شد.

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای سپس با جمعی از دانشجویان استان در دانشگاه بیرجند گفت و گو و به سخنان آنان گوش داد و نیز در ادامه برنامه‌ها با قضات و کارکنان دادگستری استان دیدار کرد.

دیدار با دانشجویان، تولیدکنندگان، کارآفرینان و شرکت‌های دانش بنیان استان و همچنین دیدار با اقشار مختلف مردم و حضور در نشست شورای اداری استان از دیگر برنامه‌های سفر رئیس قوه قضاییه به استان خراسان جنوبی بود. وی در ادامه برنامه ها در نشست شورای قضایی خراسان جنوبی حضور می‌یابد.