مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: یکی از مهمترین مشکلات دستگاه‌های عضو ستاد بحران استان، کمبود نیروی انسانی متخصص و نبود امکان جذب نیرو است.

محمدعلی آخوندی در گفت و گویی به تشریح اقدامات استان برای مقابله با بحران پرداخت و گفت: مدیریت بحران در بخش‌های پیشگیری و آمادگی به اعتبارات ویژه نیاز دارد.

وی با ضروری خواندن تزریق اعتبارات ویژه در راستای تقویت دستگاه‌های عضو ستاد مدیریت بحران افزود: دستگاه‌های عضو ستاد باید در زمینه ارائه خدمات مثل اجرای سیل بند و احداث سوله‌های امدادی و نیز تامین تجهیزات و امکاناتی از جمله ماشین آلات و نیروی انسانی متخصص برای آماده بودن در شرایط بحرانی تقویت شوند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی متذکر شد: همه دستگاه‌هایی که از منابع دولتی استفاده می‌کنند همچنین نهادها و موسسات زیر نظر دفتر مقام معظم رهبری، سازمان بسیج سازندگی و سایر نهادها بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در این خصوص مسئولیت دارند.

وی با تاکید بر اینکه برنامه ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها در شورای عالی مدیریت بحران کشور انجام می‌شود، گفت: در کنار تصمیمات کشوری که ابلاغ می‌شود، بر اساس مواد ۱۳ و ۱۴ قانون مدیریت بحران کشور، همه دستگاه‌های اجرایی علاوه بر آموزش نیروهایشان باید بر اساس وظایف خود آمادگی لازم را برای مدیریت بحران داشته باشند.

آخوندی افزود: توجه به بحران در سطوح ملی و استانی برای پیشگیری و مقابله با بحران کم است در حالی که وظیفه نظارت بر چگونگی اجرای دستورالعمل‌های ابلاغی به عهده مدیر دستگاه اجرایی است.

وی گفت: طبق قانون مدیریت بحران کشور، فرمانداران و بخشداران وظیفه نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی را در این زمینه بر عهده دارند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی اظهار کرد: هر دستگاهی که طبق قانون درخصوص مدیریت بحران تکلیفی به عهده دارد باید از وزارتخانه خود درخواست اعتبار و تجهیزات مورد نیاز را داشته باشد.

وی با بیان اینکه صندوق بیمه خسارات طبیعی هم باید به وظیفه خود در این باره به خوبی عمل کند، تصریح کرد: ستاد مدیریت بحران استان منبع اعتباری مستمر و تجهیزاتی برای انجام برخی کارها ندارد، کما اینکه در هشت سال گذشته اعتباری برای پیشگیری و آمادگی به ستادهای مدیریت بحران استان‌ها اختصاص نیافته است.

آخوندی گفت: بعضی از دستگاه‌های اجرایی استان به دلیل اینکه وزارت متبوع شان اعتبارات درخواستی آنها را تامین نکرده، نتوانسته‌اند به وظایف خود در این باره به خوبی عمل کنند.

وی اعلام کرد: برای بهسازی، تقویت و نوسازی ماشین آلات امدادی و راهسازی به اعتبارات ویژه حدود ۱۵ هزار میلیارد ریال در استان نیاز داریم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی با یادآوری اینکه برای مدیریت بحران با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم، افزود: در بعضی موارد تجهیزات وجود دارد اما نیروی متخصص که بتواند با آن کار کند را نداریم که این مشکل با بازنشسته شدن تعدادی از نیروهای شاغل در سازمان آتش نشانی مرکز استان و شهرداری‌ها به وجود آمده است.

وی گفت: زمانی که هشداری اعلام می‌شود باید همه مرخصی‌ها لغو شود و در چند روز باقیمانده تا زمان بحران پیش بینی شده، مراکز خطر شناسایی و ماشین آلات مورد نیاز برای مقابله به مراکز خطر اعزام شوند که متاسفانه این موارد جدی گرفته نمی‌شود.

آخوندی با بیان اینکه در زمان بروز بحران باید از همه امکانات بخش‌های دولتی و خصوصی مانند ماشین آلات معادن به خوبی استفاده شود، یادآور شد: باید برنامه ریزی برای پیشگیری و مقابله با بحران در شهرستان‌ها توسط فرمانداری‌ها به گونه ای باشد که در زمان وقوع بحران از همه امکانات برای کاهش خسارات استفاده شود.

وی افزود: زمانی که حادثه ای رخ می‌دهد، گروه‌های ارزیاب توسط دستگاه‌های مربوط به منطقه مورد نظر اعزام می‌شوند و برآورد خسارت در قالب فرم‌های خاص انجام می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته تاکنون که هنوز در حال تکمیل است، ۱۹ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال در سیل اخیر به شهرستان زیرکوه خسارت وارد شده و گزارش نهایی این ارزیابی‌ها با امضای استاندار به وزارت کشور ارسال می‌شود تا تصمیم لازم در هر زمینه در هیات دولت اتخاذ شود.

چند موج بارشی سیل آسا از اواخر فروردین امسال تاکنون که آخرین آن بارندگی روزهای اخیر بود، علاوه بر نزول رحمت الهی در خراسان جنوبی اما باعث جاری شدن سیلاب، طغیان رودخانه‌های فصلی و خسارات مالی در مناطق شهری و روستایی این استان شده است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور