#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

 مدرس حوزه و دانشگاه گفت: تاریخ ما پر از نشانه‌های قدرت خداوند است که باید تبلیغ شود و یکی از آنها شکست مفتضحانه آمریکا در صحرای طبس است.

حجت‌الاسلام و المسلمین علیرضا پناهی مقدم روز یکشنبه در آیین گرامیداشت پنجم اردیبهشت سالروز شکست مفتضحانه حمله نظامی آمریکا به ایران در صحرای طبس که در حسینیه جماران بیرجند برگزار شد افزود: در کشورهای اروپایی از هیچ، نماد می‌سازند آن وقت ما از این همه نشانه غافل هستیم.

وی گفت: شکست مفتضحانه آمریکا در طبس دست خداوند را به همراه داشت و پنجم اردیبهشت یوم الله است زیرا خداوند متعال در شرایطی که کسی فکرش را نمی‌کرد، وارد عمل شد.

مدرس حوزه و دانشگاه اظهار داشت: خداوند متعال به‌صورت ویژه به بندگانش قدرتی را نشان می‌دهد تا آیات قرآن معنا شود و مردم از شک و شبهه خارج شوند که این روزها ایام الله است.

وی افزود: عالم طبیعت محل گرفتاری است و انسان در تنگناها قرار می‌گیرد اما طبق قول خداوند در قرآن کسی که به گناه نیفتد سبب نصر او می‌شود همانا عاقبت به خیری راه دارد و انسان بدون دلیل سردار سلیمانی نمی‌شود زیرا افرادی همچون او لحظه به لحظه با خدا زندگی می‌کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین پناهی مقدم گفت: امام خمینی (ره) فرمود “۲۲ بهمن یوم‌الله است” چون کسی فکرش را هم نمی‌کرد که مردم پیروز شوند، برخی بزرگان نامه نوشتند به امام که چه کسی جواب این خون‌ها را خواهد داد و امام گفت “همان کسی که جواب خون شهدای کربلا را خواهد داد”.

وی افزود: جنگی که از سال ۱۲۹۲ تا ۱۲۹۶ هیتلر به پا کرد و جنگ ۱۳۱۷ تا ۱۳۲۳ در دوران رضاخان فقط برای سهم‌خواهی به ظاهر ابرقدرت‌ها بود زیرا اینها هر کشوری را توانستند، گرفتند و بالای سر هر کشور از جمله ایران یک مزدور گذاشتند و کارتر هم در ایران گفت “اینجا جزیره ثبات است” اما یک دفعه بهترین نیروی آنها به دست مردم با دست خالی نابود شد.

مدرس حوزه و دانشگاه اظهار داشت: برخی انسان‌ها این پیروزی‌ها را برگرفته از شانس و اقبال می‌دانند اما طبق آیه‌های قرآن خدا وارد عمل می‌شود زیرا خداوند متعال حکیم است و ما وقتی قدرت خدای متعال را با گشایش‌هایی که اصلا احتمالش را نمی‌دهیم، ببینیم باید باورمان قوی‌تر شود.

وی گفت: خداوند متعال اول از نیروی هوایی به شاه ضربه زد زیرا نیروی هوایی مهمترین نیروی آنها بود که به امام خمینی (ره) پیوستند و خداوند طوری در قلب‌های اینها ترس انداخت که خودشان رفتند، در دوران دفاع مقدس هم خیلی از این موارد و معجزه‌ها را داریم که نشانه‌های قدرت خداوند را نشان می‌دهد.

حجت‌الاسلام و المسلمین پناهی مقدم خاطرنشان کرد: کشوری که خود را با غرور قدرتمند می‌داند سفارت آن تسخیر و نیروهایش گروگان گرفته شد و آبرویی برایشان نماند که یکی از مسوولان کاخ سفید در کتابی نوشت “بعد از این وقایع جلساتی تشکیل شد و به این نتیجه رسیدیم که کار جهانی انجام دهیم” لذا این اقدام با نیروهای داخلی آنها در ایران همچون بنی صدر که در سازمان سیا کد داشت، طرح و برنامه‌ریزی شد.

وی افزود: برای این عملیات ۱۳۰ کماندوی ورزیده با پیشرفته‌ترین سلاح‌ها حضور داشتند تا کشور ما را از بین ببرند و با همکاری بنی صدر سه محل برای فرود مشخص شد که صحرای طبس، گرمسار و ورزشگاه امجدیه تهران از جمله آنها بود و قرار شد پس از عملیات و آزادسازی گروگان‌ها به یک ناو در خلیج فارس ملحق شوند.

مدرس حوزه و دانشگاه گفت: حدود ۵۰ روز قبل از عملیات و ورود به طبس، اسفند ۵۸ صحرایی را در مصر انتخاب و ۱۳۰ هزار ساعت تمرین کردند و ژنرال جیمز وات می‌گوید “این عملیات سرآمدی دوباره آمریکا بر دنیاست و یک عملیات ساده نیست” بنابراین هیچ راداری این عملیات را ثبت نکرد و همه توپخانه‌ها به بهانه احتمال عملیات در غرب کشور با کمک رییس جمهور خائن (بنی صدر) جمع شد.

وی یادآور شد: براساس گزارشات خودشان ابتدا یکی از هواپیماها موقع فرود دچار آسیب می‌شود و یکی از بالگردها به دلیل طوفان نمی‌تواند ادامه دهد، بالگرد دوم کاهش فشار روغن پیدا می‌کند و بالگرد بعدی همین طور که برنامه به کارتر اعلام و یکی از هواپیماها برای سوخت‌گیری بلند می‌شود که به هواپیمای دیگر می‌خورد و آتش می‌گیرد، صبح فردا مجبور می‌شوند به صورت علنی این شکست را توضیح دهند و اعتراف کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین پناهی مقدم گفت: برخی‌ افراد در داخل می‌گویند اگر آمریکا بخواهد در لحظه‌، ایران را نابود می‌کند پس چه شد و چرا خودشان در طبس نابود شدند.

وی افزود: وزیر دولت سابق با اوباما و کسی که قاتل میلیون‌ها نفر است، دست داد و گفت “اوباما انسان بسیار با ادبی بود” آیا ادب باعث ایجاد داعش شد و ادبیات بود که با یمن و افغانستان این گونه کرد و بیش از ۷۰ سال است در فلسطین انسان می‌کشند.

مدرس حوزه و دانشگاه گفت: برخی اساتید دانشگاه‌ پول می‌گیرند تا از رضاخان بت بسازند و می‌گویند “رضاخان راه آهن ساخته” اما نمی‌دانند که اینها زیرساختی برای چپاول کشور توسط استکبار بوده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی هم در این آیین گفت: نگاه به واقعه طبس و شکست مفتضحانه آمریکا باید فراملی باشد.

سرهنگ پاسدار غلامرضا فلاحی افزود: آمریکا به دنبال آغاز جنگی بود که حضرت امام خمینی (ره) از آن به عنوان انقلاب دوم یاد کردند.

وی گفت: اگر آمریکا در این عملیات موفق می‌شد انقلاب طور دیگری رقم می‌خورد اما به گفته یک نظامی آمریکایی با هر حرکت دست امام یک هواپیما بر زمین افتاد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی با بیان اینکه به واقعه طبس کمتر توجه شده است گفت: امیدواریم به ابعاد و زوایای این رویداد عظیم در سطح ملی و فراملی پرداخته شود و نباید واقعه بزرگ صحرای طبس فراموش شود زیرا توازن دنیا را در آن زمان تغییر داد.

عملیات نظامی آمریکا با نام «پنجه عقاب» از سوی نیروهای ویژه ارتش این کشور (دلتا فورس) با هدف آزادسازی جاسوسان خود که در بند دانشجویان پیرو خط امام (ره) در تهران بودند، طراحی و اجرا شد.

۶ فروند هواپیما و هشت فروند بالگرد نظامی آمریکا وارد فضای پروازی ایران شدند ولی پنجم اردیبهشت ۱۳۵۹ چند فروند بالگرد و هواپیمای آنها بر اثر نقص فنی و وقوع توفان شن در صحرای طبس از بین رفت و دچار شکست خفت‌بار شدند.

در این حادثه که از آن به عنوان امداد الهی یاد می‌شود، هشت تن از نیروهای آمریکایی کشته شدند و باقیمانده نیروها فرار کردند بدین‌ ترتیب پنجه عقاب به طور کامل شکست.

صحرای طبس در فاصله ۱۳۰ کیلومتری محور طبس – یزد قرار دارد و هر سال به همین مناسبت مراسمی با حضور مردم و مسوولان در محل مسجد شکر برگزار می‌شود. همچنین مراسم محوری گرامیداشت چهل و دومین سالگرد شکست مفتضحانه آمریکا در صحرای طبس امروز در محل حسینیه جماران بیرجند برگزار شد.