#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

استاندار خراسان جنوبی گفت: از امروز (شنبه) و براساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، محدودیت‌های ۱۰ روزه در تمامی شهرستان‌های استان اعمال می‌شود.

«حمید ملانوری» روز شنبه در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا افزود: بنا به اعلام رنگ‌بندی‌ جدید، شهرستان‌های بیرجند، قاینات و فردوس قرمز (خیلی پرخطر)، سربیشه، نهبندان، درمیان، زیرکوه، بشرویه، طبس و سرایان نارنجی (پرخطر) و خوسف زرد (متوسط خطر) اعلام شده است.

وی بیان کرد: طبق آخرین مصوبات جلسه ستاد ملی کرونا، حضور کارکنان دولت در محل کار و فعالیت اصناف، مراکز آموزشی، اماکن برگزاری مراسم و تالارها محدود می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی گفت: تعطیلی تمامی مراکز آموزشی، اماکن برگزاری مراسم و تالارها و واحدهای صنفی به استثنای مشاغل گروه یک، ممنوعیت ورود خودروهای با پلاک غیربومی و خروج خودروهای با پلاک بومی، حضور یک سوم کارکنان دستگاه‌ها در مشاغل غیرضروری و یک دوم در مشاغل ضروری طبق تصمیم مدیریت مجموعه و ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا ۳ صبح در شهرستان‌های بیرجند، فردوس و قاینات از جمله این محدودیت‌ها است.

وی افزود: در هفت شهرستان سربیشه، نهبندان، درمیان، زیرکوه، بشرویه، طبس و سرایان که به رنگ نارنجی هستند، محدودیت تردد خودروهای بومی و غیربومی، حضور دوسوم کارکنان ادارات در مشاغل ضروری و یک دوم در دستگاه‌های عادی همچنین ممنوعیت تردد از ساعت ۲۲ تا ۳ صبح اعمال می‌شود.

ملانوری درخصوص خوسف که تنها شهرستان با رنگ زرد در استان است، گفت: در این منطقه ضمن اینکه دوسوم کارکنان ادارات در محل کار حضور پیدا کنند، نماز جمعه با ۵۰ درصد جمعیت، نمازهای جماعت با ۵۰ درصد جمعیت در فضای باز و حدود ۳۰ تا ۵۰ نفر با فاصله چهار متر مربع در محیط‌های‌ بسته و مراسم با جمعیت ۳۰ تا ۵۰ نفر برگزار شود.

وی با تاکید بر تعطیلی مراکز آموزشی در این مدت خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه امتحانات دانش‌آموزان از ۲۹ اردیبهشت آغاز می‌شود و تا ۲۲ خرداد ادامه خواهد یافت، برنامه آموزش و پرورش مبنی بر این است که امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم به شکل حضوری برگزار شود و برای بقیه موارد، تابع شرایط کشور هستیم.

استاندار خراسان جنوبی بر توجه ویژه آموزش و پرورش به بازماندگان از تحصیل و افرادی که در دسترسی به محتواهای آموزشی در فضای مجازی مشکل داشته‌اند، به جهت جبران عقب‌ماندگی‌های درسی در پایان سال تحصیلی تاکید کرد.

وی با اشاره به نقش موثر طرح شهید سلیمانی در مدیریت بیماری و تشکر از اقدامات سپاه، بسیج و دانشگاه علوم پزشکی اظهار داشت: تقاضای ما این است که این تلاش‌ها که منجر به مدیریت بیماری شده و در بیماریابی موثر بوده و خسارت‌ها را کاهش داده است، استمرار یابد.

ملانوری تاکید کرد: تشدید نظارت‌ها در ورود اتباع خارجی از سمت افغانستان و انجام آزمایش به صورت تصادفی از افرادی که گواهی سلامت دارند از اقداماتی است که دانشگاه علوم پزشکی با همکاری هلال احمر باید به طور ویژه در برنامه داشته باشند.

وی درباره تسهیلات بانکی پرداخت شده به واحدهای آسیب‌دیده از کرونا گفت: بیش از ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات در این زمینه پرداخت شده و با توجه به سقف ۱۲۰ میلیارد تومانی تعریف شده برای استان، متقاضیان می‌توانند با تکمیل پرونده‌های مربوطه نسبت به دریافت این تسهیلات اقدام کنند.

استاندار خراسان جنوبی افزود: براساس مصوبه ستاد ملی کرونا، تسهیلات بانکی با سررسید سال ۹۹ به مدت ۶ ماه استمهال شد.

وی گفت: طبق تصمیم ستاد ملی، در آستانه ماه مبارک رمضان، بسته معیشتی ویژه دولت به حساب ۶۰ میلیون نفر پرداخت می‌شود.

وی ضمن قدردانی از اقدامات حوزه‌های متولی در جذب کمک‌های مؤمنانه طی ۱۴ ماه گذشته افزود: از ابتدای اجرای رزمایش کمک‌های مؤمنانه تاکنون، حجم کمک‌های نقدی مردم استان ۲۰۵ میلیارد تومان بوده است.

ملانوری تاکید کرد: با توجه به ادامه بیماری لازم است این اقدامات با کمک خیرین، نهادهای حمایتی و دستگاه‌های اجرایی استمرار پیدا کند.

وی با تاکید به اینکه براساس مصوبات ستاد ملی برگزاری تجمعات ممنوع است، به موضوع دوره‌های قرآن در ماه رمضان اشاره کرد و گفت: جمع‌خوانی قرآن کریم در قالب یک برنامه تلویزیونی و با جمعیت محدود و در فضای روباز برگزار شود و مردم از طریق تلویزیون این مراسم را دنبال کنند.

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: باید تلاش شود در قالب مدیریت بومی و تصمیمات استانی، فضای موجود را مدیریت کنیم.

در این نشست مدیران حاضر به طرح موضوع پرداختند و رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم گفت: خراسان جنوبی جزو ۱۲ استانی است که با شیب تند شیوع بیماری مواجه است.

محمد دهقانی افزود: حضور گردشگران، تردد و اسکان مسافران گذری در برخی شهرها و مسافرت حجم زیادی از بومیان استان که ساکن دیگر مناطق بودند، بروز این موج گسترده را سبب شده است.

وی گفت: میزان ابتلاهای استان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت از ۳.۱ به ۱۵ نفر رسیده و تعداد فوتی‌ها نیز از ۱.۲ به ۷.۲ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت افزایش یافته است.