معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: وظیفه اصلی ما پیگیری مسایل تا حصول نتیجه است اما تاکنون برخی مباحث در استان تا حدودی پیش رفته و در نیمه راه، رها شده است.

، محمد فرهادی در نشست کارگروه مدیریت پسماند فاضلاب شهری بیرجند، موضوع پساب بیرجند را از جمله این موارد برشمرد و افزود: موضوع پساب فاضلاب در بیرجند، قصه پرغصه‌ای است که با گذشت ۱۴ – ۱۵ سال هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی بر لزوم پیگیری مسایل و مشکلات تا حصول نتیجه نهایی تاکید کرد و گفت: در حقیقت این موضوع، مساله‌ای است که می‌توانست به فرصت تبدیل شود اما متاسفانه با فرصت‌سوزی همراه شده است.

معاون استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر خشکسالی حاکم بر استان و موضوع کم‌آبی اظهار داشت: استفاده درست و بهینه از پساب فاضلاب باید به سرعت در دستور کار قرار گیرد و تعیین تکلیف شود.

وی افزود: در صورت نیاز از ظرفیت کمیته برنامه‌ریزی شهرستان نیز باید در این زمینه استفاده شود.

فرهادی با اشاره به فرصت‌های از دست رفته، از مدیران دستگاه‌های ذیربط خواست از ارائه نظرات شخصی خودداری کنند و با محوریت دفتر فنی استانداری و استفاده از ظرفیت‌های قانونی، نظرات کارشناسی لازم را ارائه دهند.

وی با تعیین فرصت ۱۰ روزه، بر جمع‌بندی موارد و ارائه نتیجه نهایی بررسی نظرات کارشناسی تاکید کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی به راه‌های استفاده از پساب فاضلاب اشاره کرد و گفت: فضای سبز بیرجند باید با استفاده از پساب فاضلاب آبیاری شود.

وی افزود: در همین زمینه می‌شود احداث تصفیه‌خانه‌های محلی برای فضای سبز هر منطقه را پیشنهاد داد و با برآورد هزینه‌های احتمالی، تحقق آن را امکان‌سنجی کرد.