دبیر شورای فرهنگ عمومی و مسئول کارگروه مد و لباس کشور گفت: آراستگی عمومی و حجاب از اهمیت زیادی برخوردار بوده؛ بنابراین کارگروه ملی مد و لباس تلاش دارد از همه ظرفیت‌های کشور برای هویت‌یابی در حوزه پوشش و حجاب استفاده کند.
سید مجید امامی   در نشست فعالین حوزه مد و لباس در خراسان جنوبی بیان کرد: اگر بخواهیم بعد مادی فرهنگ که شامل دست آفریده های روزمره است را حفظ کنیم باید در کاری گروهی، امکانات و منابع را به کارگیری کنیم.
وی با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم در نوع لباس اجتماعی محلی، نوآوری داشته باشیم و آن را حفظ کنیم، نیازمند انجام کاری جمعی هستیم، گفت: اگر می خواهیم عرصه های فرهنگ مادی از جمله لباس را به اقتصاد تبدیل کنیم، نیازمند همکاری و هم افزایی همه فعالین این امر هستیم.
امامی با بیان اینکه کارگروه فرهنگی مد و لباس فرصتی برای این است که مردم، هنرمندان و مسئولان شهر در کنار هم باشند و هر ماه یک بار به موضوعات فرهنگ مادی بیاندیشد، اظهار کرد: آراستگی عمومی و حجاب با توجه به گسل فرهنگی و شکاف نسلی از اهمیت زیادی برخوردار است؛ که کارگروه ملی مد و لباس تلاش دارد از همه ظرفیت‌های کشور برای هویت‌یابی در حوزه پوشش و حجاب استفاده کند.
مسئول کارگروه مد و لباس کشور با بیان اینکه بهتر است انتقال ارزش ها و انتقال فرهنگ در حوزه یکی از مظاهر فرهنگ مادی یعنی آراستگی به روز شود؛ گفت: نیاز است فعالان حوزه حجاب در کالاهای فرهنگی و هنری به دنبال روش های بدیعی  باشند که ارزش های فرهنگ مادی را به نسل جدید منتقل کند.
وی با تاکید بر اینکه باید هویت، ظرفیت ها و درک مان از لباس سنتی آنقدر بالا برود که در کنار نوآوری نوع پوشش محلی مان را به سادگی کنار نگذاریم، اظهار کرد: مولفه های فرهنگ معنوی از دل فرهنگ مادی در طول تاریخ ایران زیست پذیر شده است.
بنا به گفته مسئول کارگروه مد و لباس کشور:، زیست پذیر شدن ارزش مقوله خانواده فقط انتزاعی نبوده بلکه از طریق معماری های سنتی و دیگر مولفه ها انجام شده است.
وی با بیان اینکه توسعه پژوهش‌های حوزه لباس سنتی از الزامات است و به طور جدی به آن پرداخته می‌شود، ادامه داد: با ارایه میز رایگان در رویدادهای فرهنگی، ارایه تسهیلات از محل تشکل‌های صنفی و دیگر زمینه‌ها می‌توانیم از فعالان حوزه مد و لباس حمایت کنیم.
امامی اظهار کرد: سیاست ویژندهای نوآورانه لباس باید توسعه یابد و علاوه بر آموزش‌ طراحی،  می بایست نوآوری هم مد نظر قرار گیرد.
وی با بیان اینکه خراسان جنوبی در طراحی پوشاک می تواند برای ایران الهام بخش باشد، افزود: اگر بخواهیم در مقابل تفکر تعارضی و تهاجم فرهنگی در حوزه حجاب ایستادگی کنیم، نیازمند حفظ ارزش‌ها هستیم.
علی فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی هم در این جلسه با اشاره به تولیدات فاخر استان در حوزه مد و لباس، بیان کرد: امید است در خروجی جلسه به رهاورد مناسبی در حوزه مد و لباس و آنچه ریشه در هویت خراسان جنوبی است، برسیم.
وی با تاکید بر بهره گیری از هنر هنرمندان این حوزه در نمایشگاه‌ها، بیان کرد: امسال نیز هنرمندان خراسان جنوبی در نمایشگاه تهران حضور فعالی داشتند.
گفتنی است؛ در این جلسه مسئولان و فعالان حوزه تولید لباس و اتحادیه‌های مربوطه به بیان مشکلات خود پرداختند که عدم برخورداری از بازار فروش مناسب، عدم برخورداری از متریال مناسب برای تولید لباس و قوانین سخت در ارائه مجوزها و تسهیلات از مهم‌ترین مشکلات مطرح شده در این جلسه بود.

نوشته و خبر نگار : مهدیه حسن پور دبیر سرویس فرهنگی و هنری و ا.حسن پور