مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: اکنون ۲۲ داروخانه دامپزشکی و ۲ شرکت پخش دارو دامی در استان فعالیت می‌کنند و فروش دارو در این مراکز بدون نسخه دامپزشک ممنوع است.

محمد اصغرزاده روز شنبه  افزود: با توجه به اهمیت صیانت از سرمایه دامی عملکرد این مراکز به صورت مستمر مورد پایش و رصد قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: ۶ ماه نخست امسال تعداد بیش از ۹۰۰ مورد بازدید از داروخانه‌ها و شرکت‌های پخش استانی به صورت مستمر صورت گرفته که نظارت بر فعالیت این مراکز در چارچوب وظایف و تعهدات برابر پروانه دریافتی ضروری است.

اصغرزاده اظهار داشت: در این بازرسی‌ها از شرایط بهداشتی و فیزیکی مکان، امکانات، تجهیزات، حضور کارشناس، پاسخ‌گویی به ارباب رجوعان و مستندسازی فعالیت‌های صورت گرفته و موجود بودن داروهای غیرمجاز و تاریخ گذشته بازدید و نظارت می‌شود که در صورت مشاهده هر گونه تخلف بهداشتی برابر ضوابط و مقررات، تذکرات لازم به مسوولان بخش‌های خصوصی دامپزشکی داده شده است و در صورت تکرار احتمالی تخلف نسبت به اخطار کتبی، تعلیق یا لغو پروانه صادر شده اقدام می‌شود.

وی از رصد و پایش داروهای دامی در استان خبر داد و گفت: هدف از رصد و پایش دارو و واکسن‌های دامپزشکی توسط کارشناسان، جلوگیری از احتکار و گرانفروشی و نظارت بر حسن اجرای ضوابط و مقررات توزیع دارو و واکسن در استان است که از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۶۰ مورد بازدید مشترک با ادارات صمت و تعزیرات حکومتی از این مراکز صورت گرفته و موارد تخلف در این مراکز مسیر قانونی خود را طی کرده است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی از دامداران، مرغداران و بهره‌برداران این حوزه خواست داروهای مورد نیاز خود را با نسخه دامپزشک و از داروخانه‌های دامپزشکی تهیه و پس از دریافت دارو به تاریخ تولید و انقضا درج شده بر روی اقلام دارویی توجه کنند.

وی تصریح کرد: مردم در صورت مشاهده تخلف، از طریق شبکه‌های دامپزشکی شهرستان‌ها یا تماس از طریق تلفن ۱۵۱۲ گزارش خود را ثبت کنند تا در اسرع وقت موضوع پیگیری شود.