#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: فاز نخست احداث نیروگاه بادی دُرح شهرستان سربیشه ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 استاندار خراسان جنوبی روز پنجشنبه در ادامه سفر به شهرستان سربیشه به همراه نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی از نیروگاه بادی دُرح بازدید کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی در این بازید گفت: نیروگاه بادی دُرح با ظرفیت اسمی ۵۰ مگاوات و طول شبکه ۴ هزار و ۸۰۰  فشار متوسط و سه دستگاه ترانسفورماتور در حال اجراست.

مهدی دادگر افزود: فاز اول این پروژه تا پایان شهریورماه سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد و ۱۰ مگاوات از ظرفیت این نیروگاه وارد مدار می‌شود.

وی با بیان اینکه تعداد کل توربین‌های این نیروگاه بادی ۲۰ واحد است که در فاز اول چهار واحد آن راه‌اندازی می‌شود، اضافه کرد: برای راه اندازی فاز نخست نیروگاه با پیشرفت فیزیکی حدود ۵۰ درصد به ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات نیاز است.

دادگر اظهار داشت: این نیروگاه با سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیون یورو معادل یک هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حال احداث است و ۷۰ درصد این مشارکت از سوی شرکت مپنا و ۳۰ درصد توسط شرکت تامین آتیه کارکنان صنعت برق خراسان تامین می‌شود.

وی ادامه داد: میزان اشتغال در دوران ساخت این نیروگاه ۶ هزار و ۶۵۰ نفر روز و پس از بهره‌برداری ۲۵ نفر به‌صورت مستمر اعلام شده و این نیروگاه در زمینی به مساحت ۲۲ هکتار در حال احداث است.

همچنین استاندار خراسان جنوبی در ادامه از نمایشگاه دائمی تولیدات صنایع دستی و محصولات کشاورزی شهر مود بازدید کرد.

این نمایشگاه در فضایی به مساحت حدود ۳۰۰ متر مربع ایجاد شده و محل عرضه تولیدات صنایع دستی و محصولات کشاورزی، سبزی و صیفی جات، نان محلی، گیاهان داریی، گل و گیاه، فرش دست بافت مود، پارچه برک، حوله، سفال و غیره است.

استاندار خراسان جنوبی همچنین در ادامه برنامه‌های این سفر از محور روستایی هریوند – مزار کاهی نیز بازدید کرد.

محور هریوند – مزار کاهی به طول هفت کیلومتر و عرض ۶ متر از جمله محورهای روستایی شهرستان سربیشه است که براساس برآوردهای صورت گرفته، بهسازی و تعریض این محور نیازمند ۱۰ میلیارد تومان اعتبار است.

محور هریوند – مزار کاهی از محورهای گردشگری شهرستان سربیشه و دارای ترافیک سنگین به ویژه در پایان هفته و تعطیلات با وجود ترددهای فراوان زائران و گردشگران به سمت مزار بی بی زینب خاتون (س)، مزار سید حامد علوی چنشت و روستای هدف گردشگری چنشت است.

استاندار خراسان جنوبی در هفتمین سفر شهرستانی خود راهی شهرستان سربیشه شد و غبارروبی و عطرافشانی گلزار شهدای گمنام مود و افتتاح خانه سنتی مود به عنوان نخستین برنامه‌های این سفر انجام شد.

آغاز عملیات اجرایی تصفیه خانه فاضلاب شهر سربیشه از برنامه‌های سفر قناعت به سربیشه است.

بازدید از مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی درح، اورژانس جاده‌ای لانو، چاه‌های کشاورزی دشت خوشاب و پروژه‌های ورزشی چمن مصنوعی و استخر شنای سرپوشیده سربیشه از پروژه‌هایی است که در این سفر مورد بازدید قرار خواهند گرفت.

همچنین حضور در نشست شورای اداری شهرستان و دیدار با خانوده شهید هم از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه قناعت به شهرستان سربیشه است.

شهر سربیشه مرکز این شهرستان در ۶۶ کیلومتری بیرجند قرار دارد.