#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: براساس دستورالعمل ارسالی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، غربالگری کارگران و مدیران کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و مراکز صنعتی برای بیماری کرونا در واحدهای کارگری استان روزانه انجام می‌شود.

ابراهیم رضازاده روز دوشنبه از ابلاغ دستورالعمل غربالگری کارگران و مدیران کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و مراکز صنعتی برای بیماری کووید ۱۹ خبر داد و افزود: کارخانه‌ها، صنایع، واحدهای تولیدی و خدماتی به عنوان اماکن کسب و کار، محل‌های تجمع محسوب شده که می‌تواند سبب انتقال بیماری کرونا بین شاغلان شوند.

وی اظهار داشت: با توجه به اهمیت حفظ سلامت نیروی کار، غربالگری افراد شاغل در این مراکز در پیشگیری از شیوع ویروس بین آنها و در نتیجه در جامعه، بسیار موثر است.

معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: براساس دستورالعمل واصله غربالگری روزانه کارگران و شاغلان از لحاظ وجود علائم تنفسی مربوط به ویروس کرونا از قبیل تب، لرز، خستگی، تنگی نفس و گلودرد باید توسط نماینده کارفرما یا کارشناس بهداشت حرفه‌ای به صورت پرسش از فرد و تکمیل فرم خوداظهاری انجام و اطلاعات افراد در سامانه خودارزیابی ویروس کرونا ثبت شود.

وی ادامه داد: در صورت وجود هر یک از علائم، باید کارگر به مراکز خدمات جامع سلامت یا مطب‌های فعال در زمینه تشخیص و درمان بیماری کووید ۱۹ معرفی و ارجاع شود.

رضازاده گفت: در صورتی که توسط پزشک نیاز به قرنطینه کارگر یا افراد شاغل در واحد کارگری تشخیص داده شود، کارگر مکلف است کارفرما را مطلع کند و کارفرما نیز باید ضمن همکاری با فرد و موافقت به طی دوران قرنطینه، از حضور شاغل در محیط کار جلوگیری کند.

موارد مثبت ابتلا به ویروس کرونا در استان خراسان جنوبی پس از یک دوره کاهشی، دوباره از نیمه خرداد امسال صعودی شده است.

براساس آخرین ارزیابی وزارت بهداشت ۶ شهرستان از ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی در وضعیت خیلی پرخطر (قرمز) شیوع کرونا هستند و هیچ شهر استان در وضعیت کم خطر (سفید) نیست.

استاندار خراسان جنوبی در نشست اخیر ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا گفت: هیچ شهر استان در وضعیت سفید نیست و با توجه به اختیارات استانیِ مناطق قرمز، باید برنامه محدودسازی توسط دانشگاه علوم پزشکی تدوین و پس از تصویب در ستاد استانی کرونا، برای وزیر کشور ارسال شود.

محمدصادق معتمدیان اظهار داشت: علیرغم همه توصیه‌ها و ابلاغ پروتکل‌های بهداشتی، متاسفانه آمار ابتلا به کووید ۱۹، میزان بستری و تعداد فوتی‌ها در خراسان جنوبی افزایش یافته است.

استفاده از ماسک برای کاهش انتقال ویروس کرونا از روز یکشنبه – ۱۵ تیرماه – در اماکن عمومی و سرپوشیده از جمله ادارات الزامی شده و رعایت نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری همچنان مورد تاکید وزارت بهداشت و متخصصان است.