کارشناس بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: ۲۰۰ هزار و ۲۲۳ نفر در خراسان جنوبی تا ۳۰ آذر، در پویش ملی سلامت غربالگری شده‌اند.

صدیقه رمضانی، کارشناس بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به اینکه پویش ملی سلامت در کشور از ۲۰ آبان تا ۱۵ دی پیش‌بینی شده است، گفت: در پویش ملی سلامت، کادر بهداشت و درمان مانند گذشته، آماده ارائه خدمت غربالگری دیابت و فشار خون به جمعیت تحت پوشش بالای ۱۸ سال خواهند بود و

وی با بیان اینکه  با اجرای «پویش ملی سلامت» می‌توان از نیم میلیون مرگ بیماری‌های غیرواگیر و ۳۰ هزار مرگ ناشی از دیابت پیشگیری کرد، گفت: در «پویش ملی سلامت» افراد بالای ۱۸ سال با تکمیل پرسش نامه‌ای در خصوص سابقه دیابت و فشار خون بالا دارای پرونده سلامت می‌شوند و در صورت تشخیص بیماری، تحت کنترل و درمان قرار می‌گیرند.

رمضانی اظهارکرد: دو بیماری دیابت و پرفشاری خون، به همراه عوارض بسیار شایعی که ایجاد می‌کنند مانند حملات قلبی، سکته‌های مغزی، نارسایی پیشرفته کلیه، کاهش بینایی و قطع عضو، هزینه‌های سنگینی را به بیماران، خانواده‌ها، جامعه و دولت تحمیل می‌کند.

کارشناس بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه مؤثرترین و کم هزینه‌ترین پیشگیری در سطح اول با خودمراقبتی و اصلاح شیوه زندگی اتفاق می‌افتد، یادآورشد: پیشگیری سطح دوم یعنی شناسایی و پیگیری به موقع مبتلایان به این دو بیماری، می‌تواند روند پیشرفت آن را کند کرده و زندگی هزاران نفر را نجات داده و در هزینه‌های مربوط به سلامت صرفه‌جویی کند.

وی یادآور شد: لذا تمامی هم استانی‌ها می‌توانند با مراجعه به نزدیکترین پایگاه سلامت یا در مناطق روستایی با مراجعه به خانه‌های بهداشت با کمک کادر بهداشت از خدمات آموزش، مشاوره، کنترل قند خون و فشارخون بهره‌مند شوند.

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس پزشکی و سلامت و ا حسن پور