استاندار خراسان جنوبی گفت: با رایزنی های صورت گرفته و قول مساعد شرکت تأمین آب صنایع و معادن ایران(ایمواسکو) ، عملیات اجرایی پروژه انتقال آب دریای عمان به استان شتاب می گیر

دکتر قناعت با تأکید بر این مطلب به تشریح دیدار کاری خود با اسدی مدیرعامل شرکت تأمین آب صنایع و معادن ایران(ایمواسکو) پرداخت.

وی با بیان اینکه کمبود آب، تأمین آب و خشکسالی های متمادی طی سال های اخیر از مهمترین دغدغه ها و مسایل استان است، اظهار داشت: در راستای پاسخ به این دغدغه و تأمین آب برای استان های شرقی کشور(سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی) طرحی در دولت در دست اجراست.

به گفته وی؛ موضوع انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان که مصوبه مجلس را دارد با اهتمام دولت به استان های خراسان جنوبی و خراسان رضوی تعمیم داده شده است.

استاندار با ذکر این نکته که شرکت تأمین آب صنایع و معادن ایران(ایمواسکو)مجری طرح انتقال آب دریای عمان به استان های شرقی می باشد، تصریح کرد: دیدار با مدیرعامل ایمواسکو با هدف بررسی راهکارهای شتاب بخشیدن به روند اجرای پروژه انتقال آب صورت گرفت.

قناعت ادامه داد: خط انتقال آب دریای عمان از جنوب خراسان جنوبی که وارد می شود از شهرستان های نهبندان، سربیشه، بیرجند و قاین عبور کرده و از استان خارج می شود و به سمت خراسان جنوبی ادامه می یابد.

به گفته وی؛ این خط اصلی انشعاباتی دارد که شهرستان های دیگر استان را هم شامل می شود.

وی با بیان اینکه طول این خط اصلی در سطح استان ۵۰۰ کیلومتر است، متذکر شد: اجرای این پروژه در دو قطعه برنامه ریزی شده که قطعه اول حدفاصل نهبندان تا سربیشه و قطعه دوم از سربیشه تا قاین اجرا می شود. استاندار با تأکید بر اینکه پیمانکار دو قطعه مشخص شده، اظهار داشت: دو پیمانکار در حال بازگشایی محور اجرای خط انتقال می باشند.

قناعت با اشاره به برنامه بازدید مدیرعامل ایمواسکو از روند اجرای پروژه که به زودی انجام خواهد شد، گفت: بنا به مذاکرات صورت گرفته در این جلسه مقرر شد روند اجرای کار شتاب گیرد تا در دهه فجر امسال شاهد آغاز عملیات لوله گذاری در محورهای داخلی استان باشیم.

وی ادامه داد: با تحقق این مهم، کارها براساس برنامه مصوب طرح پیش خواهد رفت و تا پایان سال ۱۴۰۳ شاهد بهره برداری از خط انتقال آب دریای عمان در داخل استان خواهیم بود.

استاندار با تأکید بر اینکه انتقال آب از پروژه های زیرساختی مهم استان است، خاطرنشان کرد: سهم استان خراسان جنوبی از این طرح در فاز اول ۶۰ میلیون مترمکعب است.

قناعت تصریح کرد: سهم خراسان جنوبی در افق طرح تا سه برابر -۱۸۰ میلون مترمکب- قابل افزایش است.

به گفته وی؛ این آب نیازهای بخش های شرب، صنایع و معادن استان را پوشش خواهد داد.

وی اظهار امیدواری کرد: با اهتمام شرکت مجری و پیمانکاران طرح ، شاهد سرعت در عملیات اجرایی پروژه و بهره برداری از آن طبق جدول زمان بندی تعیین شده باشیم.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور