عملیات اجرایی مجتمع آبرسانی منطقه عشایری«چاه زرد» و «خواجه منجیکوه» شهرستان نهبندان با حضور رییس سازمان عشایر ایران و استاندار خراسان جنوبی آغاز شد.

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی روز سه‌شنبه در آیین آغاز عملیات اجرایی این پروژه گفت: با بهره‌برداری این مجتمع آب شرب ۱۴ محله عشایری شهرستان شامل ۲۵۰ خانوار و ۱۲ هزار دام فراهم خواهد شد.

حسین حسین‌پور اعتبار پیش‌بینی شده برای احداث این مجتمع آبرسانی را ۲۲۰ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: در فاز یک این پروژه ۷۷ میلیارد ریال اعتبار مصوب شده است.

وی اظهار داشت: برای اجرای این پروژه ۷۵ کیلومتر لوله‌گذاری، پنج باب ایستگاه پمپاژ، ۶۰۰ مترمکعب مخازت تعادلی، احداث ساختمان کلرزنی و تهیه و نصب آب شیرین‌کن اجرا خواهد شد.

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی تصریح کرد: در حال حاضر آب شرب ۵۰ درصد جامعه عشایری استان از طریق ۱۷ تانکر سیار تامین می‌شود که روزانه به طور متوسط ۴۰۰ تا ۵۰۰ مترمکعب آب به نقاط مختلف عشایری حمل می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین آب شرب حدود ۴۴ درصد از جمعیت عشایری استان با توجه به اینکه در کانون‌های هدایتی و حمایتی اسکان دارند به صورت لوله کشی و مابقی از طریق چاه‌های مالداری تامین می‌شود.

حسین‌پور یادآور شد: خراسان جنوبی چهارمین استان عشایری کشور است و ۱۳ درصد جمعیت استان معادل ۸۱ هزار نفر عشایر هستند.

وی با بیان اینکه شغل غالب جمعیت عشایری استان دام و دامپروری است گفت: به دلیل خشکسالی و فقر مراتع، علوفه مورد نیاز دام عشایر باید به صورت دستی تامین شود که این موضوع هزینه‌های تولید را در مقایسه با سایر استان‌ها بالا می‌برد.

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی افزود: همچنین عشایر استان از بازار مصرف نیز دور هستند و این موضوع نیز سبب افزایش هزینه‌ها می‌شود لذا باید به عشایر این استان توجه بیشتری شود.

استان مرزی خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و نهبندان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بیرجند است.