#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

استاندار خراسان جنوبی گفت: عملکرد صحیح شوراهای اسلامی در شهرها و روستاها، مانع هدررفت منابع می‌شود.

جواد قناعت، در همایش شوراهای اسلامی استان، ضمن تبریک نهم اردیبهشت ماه به فعالان این عرصه، اظهار کرد: این عملکرد مثبت، جلوی حیف و میل بیت المال را می گیرد.
وی تأکید کرد: هر چه شوراها از محافظه کاری و پرداخت به مسایل حاشیه ای پرهیز کنند، توفیقات شان بیشتر خواهد شد.
استاندار با اشاره به اقدام مثبت شورای فرهنگ عمومی در تعیین روز شوراها در تقویم مناسبت‌های ملی، تصریح کرد: شکل گیری این نهاد، توصیه مؤکد دین مبین اسلام در جهت همفکری و مشاوره دادن در امور مختلف است.
قناعت با بیان اینکه شورا، زبان گویای مردم و حلقه اتصال آنها با مسئولان و حاکمیت است، متذکر شد: شورا زیباترین نماد تجلی خرد جمعی است و بستر و زمینه را برای دخالت مردم در سرنوشت کشور و منطقه فراهم می‌کند؛ شورا و کارهای شورایی باعث می شود جلوی خود محوری و تفکرات استبدادی گرفته شود.
وی با تأکید بر اینکه شورا در حقیقت فرصت خدمت بی منت به مردم است، اظهار کرد: در جلسه امروز هم فرصت شد از مشکلات شوراها بشنویم اما مقتضی بود از عملکرد شوراها هم گزارش‌هایی ارائه می‌شد تا ما می‌دانستیم طی این مدت چه کرده‌اند.
استاندار با اشاره به جایگاه شوراها در قانون اساسی گفت: با شکل گیری شوراها، اداره امور کشور به مردم سپرده می‌شود.
قناعت به حوزه اختیارات و وظایف شوراها اشاره کرد و تصریح کرد: با تصویب طرح جامع خدمات شهری که در مجلس شورای اسلامی مطرح است، حوزه وظایف شوراها گسترده تر خواهد شد.
وی با تأکید بر اینکه شورا با بیش از دو دهه تجربه به یکی از نهادهای اثرگذار و راهگشا تبدیل شده، متذکر شد: دامنه فعالیت شوراها، تمام شئونات از جمله موضوعات اجتماعی، فرهنگی، عمرانی، بهداشتی و… را دربر می‌گیرد؛ در این حوزه گسترده، فعالیت‌های سیاسی هیچ جایی ندارد.
استاندار با بیان اینکه شورا، کوچکترین واحد تصمیم گیری در کشور است، گفت: شوراها می‌توانند با انتخاب درست و بی حاشیه خود، سرنوشت شهر و روستای خود را تغییر دهند.
قناعت تأکید کرد: هر کس حتی در دورافتاده ترین مناطق هم می‌تواند از طریق شوراها، حرف خود را به گوش مراکز تصمیم گیر برساند.
وی با بیان اینکه این انتقال مشکلات از مناطق مختلف، همان ایجاد حلقه یا پل ارتباطی می باشد که به عهده شوراها گذاشته شده است، یادآور شد: اگر شوراها به دنبال مسائل حاشیه‌ای نباشند، تأمین کننده آرامش روحی جامعه خواهند بود.