معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان گفت: طرح تجربه‌ افزایی جوانان به منظور توانمند شدن جوانان و کارآفرینی در پنج استان کشور کلید خورد و خراسان جنوبی، استان پایلوت طرح در نظر گرفته شد.

 سینا کلهر  در نشست ستاد ساماندهی امور جوانان استان که با حضور استاندار خراسان جنوبی برگزار شد، افزود: اعتبار ویژه‌ای برای اجرای این طرح در فاز نخست به استان پایلوت اختصاص یافت و اعتبارات حوزه جوانان پنج برابر شد.

وی بیان کرد: یکی از ماموریت‌های اصلی معاونت جوانان پیگیری اشتغال است که در این زمینه رصد وضعیت اشتغال جوانان در استان‌ها و نتیجه و خروجی آن را ارزیابی و اعلام می‌کنیم.

معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: به دلیل توجه ویژه دولت و وزارتخانه به مناطق کم برخوردار و شعار دولت که ترویج و گسترش عدالت است، طرح مذکور به صورت پایلوت از خراسان جنوبی آغاز می‌شود.

وی تصریح کرد: ممکن است هدف گذاری اولیه در استان خراسان جنوبی ۱۵ تا ۲۰ درصد باشد اما بعد از دریافت نتایج این استان و چهار استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خوزستان و ایلام که در نوبت بعدی قرار دارند، طرح به شکل عمومی پیش خواهد رفت.

کلهر افزود: در این طرح سن جوانانی که در دستگاه‌های اجرایی و حوزه‌های متعدد مشغول به کارهای تحقیقاتی، پژوهشی، پرسش نامه‌ای و سایر موارد خواهند شد از ۱۵ سال در نظر گرفته شده تا در سنین پایین‌تر تجربه اشتغال کسب کنند.

وی گفت: در مرحله تجربه آموزی به جوانان تسهیلاتی از ۲ طریق وزارت ورزش و از محل تبصره‌های ۱۸ و ۱۶ قانون بودجه در استان‌ها پیگیری و پرداخت خواهد شد.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان گفت: طرح تجربه‌ افزایی جوانان مصوبه شورای عالی جوانان است که در مرحله نخست در پنج استان کشور و ترکیبی از استان‌های کم برخوردار و کلانشهر اجرا می‌شود.

وی افزود: از آنجایی که وضعیت کلی اشتغال خراسان جنوبی خوب اما نرخ اشتغال جوانان پایین تر از میانگین کشوری است برای جبران این مشکل، ابتدا طرح به صورت پایلوت در این استان اجرا می‌شود.

کلهر از فراهم شدن امکان پرداخت تسهیلات در قالب ۲۷ درصد برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: این اقدام مهم تعداد وام‌های پرداختی در زمینه ازدواج و اشتغال جوانان را متحول می‌کند و از این طریق تشکل‌ها و سمن‌ها پروژه‌ها را پیاده سازی می‌کنند.

وی ادامه داد: قانون اهداف و وظایف وزارت ورزش و جوانان جزو جوان‌ترین قوانین است که سال ۱۳۹۹ تصویب شد و در ماده چهار این قانون وزارتخانه متولی دو حوزه ورزش و جوانان معرفی شد.

معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: در بخش وظایف وزارتخانه در حوزه جوانان ساماندهی امور جوانان از طریق دستگاه‌های اجرایی به عنوان اولین تکلیف ما معرفی شده که مبنای قانونی این جلسه است.

وی با بیان اینکه بر اساس ارزیابی‌های انجام شده بهره‌وری ستادها در برخی استان‌ها حداقلی است تصریح کرد: در برخی استان‌ها برگزار شدن یا نشدن ستاد ساماندهی امور جوانان فرقی ندارد چون دستگاه کار تخصصی خود را انجام و همان را در ستاد گزارش می‌دهد.

کلهر با تاکید بر اینکه به‌ جهت قانونی و مسئولیتی که داریم همه در قبال جوانان مسئول هستیم گفت: خراسان جنوبی در برگزاری جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان با ریاست استاندار جزو استان‌های اول کشور است.

وی تاکید کرد: اعتبارات ستاد ساماندهی امور جوانان هم کم نیست و قابل توجه بوده است لذا دستگاه‌های اجرایی مکمل کار ما از جمله در حوزه ازدواج هستند و چه بسا که ما کار آنها را انجام می‌دهیم.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان افزود: اگر با هم کمک کنیم جوانان به موقع ازدواج کنند همه منتفع خواهیم شد در غیر این صورت اوضاع خوب نیست.

وی گفت: میانگین سن ازدواج در خراسان جنوبی ۲۷ سال است اما با زمینه فرهنگی، سنتی، اعتقادی و دینی که دارد و هرچند در مقایسه با بسیاری از استان‌ها خوب است اما برای استان قابل دفاع نیست.

کلهر تصریح کرد: اگر همه ما کاری نکنیم فرهنگ به موقع ازدواج کردن و ازدواج آسان رواج پیدا کند همه زیان خواهیم کرد لذا میانگین سن ازدواج در کشور ۲۹ سال بوده که به معنای تاخیر در نیاز اساسی زندگی انسان است.

وی با اشاره به هفته ازدواج از ۱۹ تا ۲۴ خرداد افزود: برنامه‌های هفته ازدواج ترویجی است و همه دستگاه‌های اجرایی در این خصوص باید همکاری کنند.

معاون وزیر ورزش و جوانان اظهار کرد: در زمینه ازدواج، اشتغال و مسکن جوانان باید اقدام مشترک انجام شود تا بتوانیم به اهداف مورد نظر برسیم.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان روز گذشته وارد خراسان جنوبی شد و امروز ضمن ادای احترام به مزار شهدای گمنام در بیرجند با نماینده ولی فقیه در استان دیدار کرد.

وی از پروژه نیمه تمام خانه جوان مرکز استان نیز بازدید کرد.

نشست صمیمی با دبیران سازمان‌های مردم نهاد جوانان و برترین‌های جشنواره جوان برتر ایران زمین از دیگر برنامه‌های کلهر در این سفر است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور