معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: دبیرخانه طرح تابستانه مهارت مستقر در اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای موظف شد تا ۱۵ تیر نیازهای آموزشی متناسب با ظرفیت‌های اقتصادی استان در حوزه کشاورزی، معادن و سایر حوزه‌ها را احصا و تعریف کند.

جواد اشرفی  در نشست شورای مهارت‌آموزی خراسان جنوبی افزود: تفاهم‌نامه طرح تابستانه مهارت بین هفت دستگاه علمی و اجرایی شامل دانشگاه آزاد اسلامی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت آموزش و پرورش، سازمان بسیج سازندگی، صدا و سیما و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور منعقد شده است.

وی عنوان کرد: امروز در شورای مهارت‌آموزی استان اجرای طرح تابستانه مهارت مورد بررسی قرار گرفت و دستگاه‌های اجرایی استان موظف شدند این طرح را از ۱۵ تیر برای جامعه هدف دانش‌آموزان سنین ۱۲ تا ۱۸ سال اجرا کنند.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: مهارت‌های فنی و حرفه‌ای یکی از موثرترین عوامل برای کاهش بیکاری و رونق اشتغال است که باید از این ظرفیت به خوبی استفاده شود و نداشتن مهارت لازم برای ایجاد شغل عامل اصلی بیکاری است که در این راستا مهارت‌آموزی و همراه کردن علم با عمل باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

 

وی اضافه کرد: تابستان و غنی‌سازی اوقات فراغت ‌دانش‌آموزان فرصت مغتنمی برای ارائه ‌آموزش‌های کسب و کار متناسب با نیاز بازار کار به منظور ارتقای توانمندی‌های مهارتی منطبق با ویژگی‌های فردی است که برای این منظور طرح تابستانه مهارت در استان اجرایی می‌شود.

اشرفی گفت: بر این اساس پنج دهک اول جامعه با تایید کمیته امداد و نهادهای حمایتی به صورت رایگان از مزایای این طرح بهره‌مند می‌شوند و برای سایر افراد جامعه هدف مجموعه آموزش فنی و حرفه‌ای استان، فرآیند ثبت‌نام و صدور گواهی‌نامه مهارت را به صورت رایگان انجام می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه در اجرای طرح تابستانه مهارت از ظرفیت مربیان و اساتید دانشگاه‌های استان و گروه‌های جهادی استفاده خواهد شد افزود: زمان اجرای طرح از ۱۵ تیر تا ۱۵ شهریور است و طی سه سال متوالی این دوره‌های مهارتی به جامعه هدف ارائه خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: با ورود افراد دارای مهارت به بخش‌های خصوصی و چرخه تولید، سطح کمی و کیفی تولیدات بالاتر رفته و اشتغال به وجود آمده نیز مولد و پایدار است.