رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: جهاد کشاورزی بدون محدودیت، طرح‌های آبیاری نوین را در شهرستان‌های استان اجرا می‌کند.

غلامرضا قوسی روز سه‌شنبه در نشست با فرماندار نهبندان افزود: به منظور اجرای سامانه‌های نوین آبیاری برای هر شهرستان سهمیه خاص در نظر گرفته می‌شود اما هر شهرستان که سریع‌تر پیمانکار را پای کار بیاورد و سهم مشارکت را تامین کند، اعتبارات بیشتری را جذب خواهد کرد.

وی گفت: شهرستان مرزی نهبندان ظرفیت خوبی در زمینه توسعه بخش کشاورزی و دامپروری دارد و امسال ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای اجرای سامانه‌های نوین آبیاری شهرستان نهبندان اختصاص یافت.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی درباره تامین اعتبار برای احیای قنوات شهرستان نهبندان گفت: امسال از محل اعتبارات ملی یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان و از اعتبارات  استانی ۸۰۰ میلیون تومان به این شهرستان اختصاص یافته است.

وی با اشاره به اجرای طرح نهضت گلخانه در استان افزود: با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوای خشک خراسان جنوبی باید برای افزایش بهره‌وری از آب؛ تولید را با مدیریت علمی دنبال کنیم.

قوسی گفت: هرچند طرح توسعه گلخانه در استان کلنگ‌زنی شد اما کمی عقب هستیم چراکه دو دفعه فراخوان پیمانکار انجام شده اما پیمانکاران هنوز پای کار نیستند.

وی اعتبار نهضت گلخانه استان را ۱۹۰ میلیارد تومان اعلام و اضافه کرد: این رقم برآورد ۲ سال گذشته است که ارزش آن در حال حاضر به ۶۰۰ میلیارد تومان معادل سه برابر شده است.

وی عنوان کرد: تسهیلات پرداختی به سرمایه‌گذاران طرح نهضت گلخانه‌ای استان سال گذشته هفت درصد بود و امسال به دلیل عدم یارانه مورد نظر به ۱۲.۵ درصد رسید اما با اعتباراتی که از محل تبصره ۱۹ دریافت می‌کنیم تسهیلات کم‌بهره پرداخت می‌شود.

فرماندار نهبندان هم گفت: یکی از راه‌های برون رفت از شرایط خشکسالی، استفاده بهینه از منابع آبی است که تاکنون اقدامات خوبی در زمینه استفاده از روان آب و منابع آبی انجام شده است.

مجید بیکی با بیان اینکه تاکنون ۳۰ درصد اراضی مستعد شهرستان نهبندان به سامانه‌های آبیاری نوین مجهز شده است افزود: این سامانه‌ها تاثیر جدی در بهره‌وری منابع آبی و راندمان کشاورزی دارد همچنین چاره‌ای نداریم تا از منابع در اختیار، بهینه استفاده کنیم.

وی بیان کرد: برای تحقق نهضت گلخانه‌ای در استان، سرمایه‌گذاران نیاز به حمایت دارند چراکه تسهیلات با نرخ بالا مانع توسعه این نهضت خواهد بود.

فرماندار نهبندان با بیان اینکه حوزه کشاورزی و دامپروی یکی از ظرفیت‌های بسیار مهم شهرستان است اظهار داشت: در این حوزه نیاز به اعتبارات ملی داریم چراکه اعتبارات شهرستان کفاف وسعت منطقه را نمی‌دهد همچنین برای افزایش سرعت توسعه باید رویکرد منطقه‌ای و کارشناسی حاکم باشد.

وی با بیان اینکه شهرستان نهبندان در حوزه تامین خوراک دام مشکل دارد گفت: باید در این زمینه سهمیه‌هایی تعریف شده و سرانه خوراک دام در واحدهای فعال این شهرستان افزایش یابد تا رضایتمندی نسبی را کسب کنیم.