معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی بر ضرورت توجه به موضوع تجهیز و تقویت دهیاری‌های استان تاکید کرد.

 محمد فرهادی در نشست مشورتی بخشداران و دهیاران منتخب استان که با حضور معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور برگزار شد، افزود: حضور باشکوه مردم ولایت محور و همیشه در صحنه استان در انتخابات اخیر و کسب رتبه نخست بیشترین میزان مشارکت مردم در انتخابات در سطح کشور مایه فخر و مباهات است.

وی با اشاره به شرایط، موقعیت جغرافیایی، اقلیم منطقه و نامتناسب بودن جمعیت و گستره استان از توزیع اعتبارات برمبنای جمعیت انتقاد کرد و گفت: یکی از شاخص‌هایی که باید اصلاح شود شاخص توزیع اعتبار بر مبنای جمعیت است که برای مناطق کمتر توسعه یافته‌ای مثل خراسان جنوبی که وسعت زیاد و جمعیت کمی دارند، عین بی‌عدالتی محسوب می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: تراکم جمعیتی در استان، به میزان ۶ نفر در هکتار است و این یعنی قطر خراسان جنوبی از دورافتاده ترین نقاط روستایی شهرستان‌های طبس تا نهبندان به بالای ۸۰۰ کیلومتر می‌رسد.

فرهادی اظهار داشت: این بعد مسافت، افزایش هزینه‌های خدمات‌رسانی به مردم را به دنبال دارد.

وی به لزوم فعال شدن اعتبارات دهیاری‌ها در مناطق مرزی اشاره کرد و گفت: در گذشته سرفصل اعتباری  برای دهیاری‌های مرزی در نظر گرفته شده بود که در تثبیت جمعیت در مناطق مرزی اهمیت ویژه‌ای داشت.

فرهادی ادامه داد: با عنایت به نقش این اعتبارات در ایجاد امنیت پایدار در مرز و کشور، باید دوباره احیا شود و به‌ویژه به استان‌های مرزی اختصاص یابد.

وی به لزوم اختصاص سهمیه ماشین‌آلات عمرانی به دهیاری‌های استان تاکید کرد و گفت: عمده روستاییان در سطح استان یا دامدارند یا کشاورز و با توجه به خشکسالی های طولانی  ۲ دهه گذشته، امسال خراسان جنوبی خشکسالی بی‌سابقه‌ای را شاهد است.

فرهادی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی به جهت کاهش تبعات خشکسالی و مشکلاتی که مردم با آن دست به گریبان هستند، در خراسان جنوبی و ۹ استان دیگر به دنبال خرید دام مازاد دامداران و عشایر است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از راه‌های تقویت دهیاری‌ها و کمک به پایداری درآمد آنها، افزایش ظرفیت ماشین‌آلات است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی به کمبود ماشین آلات و تجهیزات آتش نشانی نیز اشاره کرد و بر ضرورت تقویت ظرفیت ماشین‌آلات و تجهیزات آتش نشانی در دهیاری‌ها  تاکید کرد.

فرهادی گفت: در حادثه‌ای که در مرز ماهیرود رخ داد از ۵۰ درصد ماشین‌آلات آتش‌نشانی‌ها و دهیاری‌ها برای مهار آتش‌سوزی استفاده شد.

وی با تاکید بر ساماندهی پسماندهای روستایی اظهار داشت: ساماندهی پسماندها از جمله مواردی است  که با توجه به اهمیتی که درحفظ محیط زیست دارد، باید مورد توجه قرار گیرد.

فرهادی ادامه داد: براساس راهکار ارائه شده، روستاهای در فاصله ۵۰ کیلومتری شهرها به صورت مشترک از امکانات سایت دفن پسماند شهرداری‌ها استفاده می‌کنند.

وی افزود: دهیاری‌ها در صورت داشتن امکانات می‌توانند  زباله را به محل‌های تعیین شده برسانند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: به موضوع ساماندهی پسماند روستاهای بالای  ۵۰ کیلومتر نیز باید نگاه ویژه‌ای شود.

فرهادی به لزوم رفع مشکل استخدامی دهیاران اشاره کرد و گفت: با داشتن امنیت شغلی، دهیاران برای تدبیر امور حوزه کاری خود وقت بیشتری صرف خواهند کرد.

وی با بیان اینکه در دفتر فنی وزارت کشور در خصوص  ماده ۹۹ اتفاقات خوبی در حال رقم خوردن است، خاطرنشان کرد: ما در کمیسیون ماده ۹۹  هیچ تحکم قانونی برای برخورد با متخلفین نداریم و این دست و پای ما را بسته است.