طی جلسه ای با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی و جمعی از مسئولین و فعالان عرصه چاپ، نشست مشورتی تسهیل و رفع موانع صنعت چاپ خراسان جنوبی برگزار شد.
جلسه تسهیل و رفع موانع صنعت چاپ استان با حضور اشرفی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران کل و نمایندگانی از دستگاه های راه و شهرسازی، تامین اجتماعی، امور مالیاتی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت و برق استان برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در این جلسه بیان کرد: صنعت چاپ از صنایع مادر است که جزء زیر ساخت های توسعه فرهنگی محسوب می شود.

علی فرخنده با اشاره به قدمت ۷۰ ساله صنعت چاپ در خراسان جنوبی، گفت: علی رغم مشکلات حوزه چاپ و نشر، فعالیت در این عرصه در استان متوقف نشده و امروز در شرق کشور، جزو مدعیان چاپ هستیم.

وی از وجود ۶۱ مجوز چاپخانه در سطح استان خبر داد و اظهار کرد: امروز نه تنها صنعت چاپ در استان حرفی برای گفتن دارد؛ بلکه سفارش هایی از دیگر استان ها اعم از تهران را می پذیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به مشکلات حوزه چاپ و نشر، بیان کرد: هزینه های تعمیر و نگهداری، استیجاری بودن برخی چاپخانه ها و مباحث مالیات بر ارزش افزوده و بیمه بخشی از مشکلات فعالان این عرصه بوده که رفع آن ها نیازمند تعامل همه دستگاه های مرتبط است.

وی با بیان اینکه نیازمند همکاری متولیان امر برای ایجاد شهرکی برای تجمع چاپخانه ها و انتشاراتی ها هستیم؛ گفت: با توجه به رسالت خطیر دستگاه های فرهنگی در بزنگاه های مختلف نظام، نیازمند انبارهای فرهنگی در مقابله با جنگ نرم دشمن هستیم.

گفتنی است؛ در این جلسه جمعی از فعالان حوزه صنعت چاپ به بیان مشکلات شان پرداختند که افزایش تعرفه های آب و برق، مالیات بر ارزش افزوده، هزینه های تعمیر و نگهداری، سختی کار در چاپخانه، فرسودگی ماشین آلات ، بیمه و اخذ تسهیلات از مهم ترین مشکلات مطرح شده بود.

نوشته و خبر نگار : مهدیه حسن پور دبیر سرویس فرهنگی و هنری و ا.حسن پور