رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با اعلام این مطلب میزان صادرات زرشک سال گذشته در استان را حدود ۵۰۰ تن اعلام کرد و گفت: با توجه به این موضوع مهم که ۹۸ درصد زرشک جهان در خراسان جنوبی تولید می‌شود تنها این میزان زرشک گلچین و صادر شده است.
«احسان بیکی» افزود: معرفی زرشک در سطح بین المللی نیازمند رعایت استانداردهای مورد نظر کشورهای مقصد از جمله کاهش بار میکروبی، بست‌بندی های نوین، فرآوری مناسب و … است.
وی از معضلات پیش رو برای صادرات زرشک به بار میکروبی آن اشاره کرد و گفت: متاسفانه بعد از چیدن زرشک، این محصول مزیت‌دار در بارگاه یا کارگاه بهداشتی خشک و پاک نمی‌شود که این موضوع باعث افزایش بار میکروبی آن می‌شود.
بیکی قرار داشتن کارگاه‌های زرشک پاک کنی در زیر مجموعه قنادان را از مهمترین معضلات پیش روی تولید این محصول عنوان کرد و خواستار حل این معضل شد.
وی به تشکیل کارگروه توسعه اشاره کرده یادآور شد: پس از تصوبیب این مهم موارد مرتبط با زرشک شامل چیدن، خشک کردن، پاک کردن و… به صورت بهداشتی رصد می‌شود.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند همچنین گریزی به شرکت‌های دانش بنیان زد و افزود: دستگاه‌های دان کردن زرشک، خشک کردن، بسته‌بندی و .. توسط شرکت های دانش بنیان اختراع و به بازار عرضه شده و با ورود این دستگاه ها و ماشین آلات و کاهش بار میکروبی، امید است بتوان زرشک با کیفیت و عاری از بار میکروبی عرضه کرد.
به گفته وی ۱۰ تا ۱۵ درصد زرشک تولیدی‌تر بوده و بقیه خشک می‌شود.
بیکی به فعالیت ترمینال ضبط زرشک اشاره کرد و گفت: با پیگیری انجام شده این مجموعه با کارخانه‌های بزرگ مطرح کشور در زمینه صادرات همکاری دارد و به زودی اولین محموله زرشک دان شده به کارخانه مورد نظر ارسال و با آخرین روش‌های روز دنیا فریز، بسته‌ بندی و صادر خواهد شد.
به گفته وی گرچه در ابتدا سود اولیه برای این کارخانه خواهد بود اما پس از فرهنگ سازی و سنجش کشش بازار برای انتفاع کشاورز می‌توان مقدار بیشتری زرشک دان شده و تر برای صادرات عرضه کرد.
وی ‌گفت: با انجام این اقدامات، کشاورز زرشک را با قیمت بیشتری به بازار عرضه می‌کند چنانچه ۱۰ تا ۲۰ درصد زرشک تولیدی استان به صورت تر خارج شود انتفاع بیشتری برای کشاورز خواهد داشت.
وی یادآور شد: تنها ترمینال ضبط زرشک استان با نام شرکت نگین شهرکاج در سال ۹۴ راه اندازی و در زمینه ضبط زرشک با هدف حذف واسطه‌های سودجو کار خود را آغاز کرده است.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی از اقدامات این ترمینال به خرید توافقی زرشک با همکاری تعاون روستایی اشاره کرد و این اقدام را در ثبات بازار وپایین نیامدن قیمت زرشک تر مهم دانست.
به گفته بیکی زرشک تر و خشک توسط ترمینال ضبط زرشک پس از تست بار میکروبی از کشاورز خریداری شده و این اقدام باعث می‌شود کشاورز به سمت خشک کردن بهداشتی زرشک برود.
وی تاکید کرد برای کاهش بار میکروبی، باید زرشک در بارگاه‌های بهداشتی خشک شود.
امید است با راه‌اندازی کارگاه توسعه همه موارد مرتبط با زرشک شامل برداشت، خشک کردن، دان کردن، شستشو به صورت بهداشتی رصد شود و با راه اندازی و آغاز کار کارگاه توسعه، از خروج نهال زرشک نیز به خارج از استان جلوگیری شود

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور