🔹معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: شورای اسلامی بر روی پیشرفت شهر بیرجند، تمرکز کند.
علیرضا عباس زاده با بیان این مطلب در جلسه دیدار شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند با استاندار، خاطرنشان کرد: از آن جایی که پیشرفت و تعالی شهر، نیازمند اجرای برنامه های کلان است، لذا انتظار داریم شهرداری و شورای شهر برای مدیریت بیرجند به دنبال تحقق طرح های اقتصادی بزرگ باشند.
🔹وی با تأکید بر اینکه مهمترین تکلیف اعضای شورای شهر، مدیریت شهر به نحو مطلوب است، تصریح کرد: اصل بر این است که نخبگان شهر به عنوان نمایندگان مردم در شورا دور هم جمع شوند و برای ارتقاء شهر تصمیم گیری کنند.
🔹به گفته وی؛ متأسفانه طی دو سال گذشته، طرح های اقتصادی کلانی که بتواند به ایجاد درآمد پایدار و افزایش منابع اعتباری شهرداری بیرجند کمک کند، نداشته ایم.
🔹معاون استاندار ادامه داد: قانون اجازه سرمایه گذاری های کلان را به شهرداری ها داده و باید از این فرصت حداکثر استفاده را ببریم.
🔹عباس زاده تأکید کرد: شورای شهر باید شرایطی را برای بازدید از طرح های کلان و اقدامات شهرداری های بزرگ مهیا کند و از تجربه های موفق دیگر مناطق برای توسعه مرکز خراسان جنوبی استفاده نماید.
🔹وی متذکر شد: رویکردها را به سمتی ببرید که از همین ظرفیت های موجود برای کمک به رفاه مردم، ارزش افزوده ایجاد کنید .
🔹به گفته وی؛ سوء مدیریت شهری، هزینه هایی گاه جبران ناپذیر دارد.
🔹معاون استاندار با ذکر این نکته که دولت و استانداری در هیچ جایی مانع کارهای توسعه ای شهرداری ها نشده، تأکید کرد: ما از طرح های اقتصادی شهرداری های استان حمایت و پشتیبانی می کنیم.
🔹عباس زاده به اقدامات دولت سیزدهم در دو سال گذشته در راستای تقویت شهرداری ها اشاره کرد و گفت: طی این مدت ۵۰ دستگاه ماشین آلات سنگین به شهرداری ها تزریق شده و تا پایان سال همین به همین میزان وارد استان خواهد شد.
🔹وی با تأکید بر اینکه خدمات دولت به شهرداری ها قابل قیاس با گذشته نیست، ادامه داد: در هیچ دوره ای به این اندازه ماشین آلات در بین شهرداری های خراسان جنوبی توزیع نشده است.
🔹به گفته وی؛ ۶۷ درصد بودجه شهرداری های استان از محل منابع دولتی تأمین شده در حالی که شهرداری ها خود باید خلق درآمد کنند و مستقل باشند.
🔹مدیرکل دفتر امور شهری و شورا های اسلامی استانداری نیز گفت: در سال ۱۴۰۱، علاوه بر یک دستگاه ماشین آتش نشانی سنگین، ۹ دستگاه اتوبوس و ۶ دستگاه ون به شهرداری بیرجند تحویل شده است.
🔹علی صفری ادامه داد: قیمت هر دستگاه اتوبوس حدود ۵ میلیارد تومان و هر دستگاه ون نیز یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان می باشد.
🔹وی با تشریح دیگر کمک های مالی و اعتباری دولت به شهرداری بیرجند، اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون از محل کمک های مختلف دولتی، منهای قیر و ماشین آلات ۱۰۵ میلیارد تومان به بودجه شهرداری بیرجند تزریق شده است.
🔹به گفته وی؛ در جریان سفر وزیر کشور به استان، استاندار مجوز یک دستگاه آتش نشانی سنگین و بکار گیری ۱۵ نفر نیروی آتش نشانی (از محل تبصره ۳) را اخذ نمود که در حال پیگیری است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور