🔹معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: اعضای شوراهای اسلامی باید در چارچوب قانون حرکت کنند.
فرهادی با بیان این مطلب در جلسه گردهمایی اعضای شوراهای اسلامی استان به تشریح وظایف و اختیارات شوراها پرداخت و خاطر نشان کرد: اشراف به قانون، کمترین انتظاری است که از اعضای شوراهای اسلامی داریم.
🔹وی ادامه داد: قوانین مربوط به شوراها، شهرداری ها، دهیاری ها و آیین نامه مالی و معاملاتی شوراها از ضروری ترین قوانینی است که اعضای شوراها باید به آن ها اشراف داشته باشند.
🔹به گفته وی؛ در طول چهار سال حضور در شوراها باید به این نکته توجه داشته باشید که در آینده هم باید پاسخگوی تصمیم های امروزتان باشید.
🔹معاون استاندار متذکرشد:اعضای شوراها نباید دستوراتی خارج از عرف، ضابطه و قانون را به شهرداران و دهیاران صادر نمایند و باید هر موضوعی را در صحن علنی شورا مطرح کرده، بعد از تأیید و در چارچوب بودجه مصوب ابلاغ گردد تا اجرایی شود.
🔹فرهادی، شوراها را به پرهیز از حاشیه ها دعوت کرد و گفت: چنانچه درگیر حاشیه ها شوید از اصل کار غافل می شوید که زیبنده نمایندگان مردم در شوراها نیست.
🔹وی با تأکید بر این که کار شوراها، مبتنی بر کارِ گروهی است، متذکر شد: تصمیمات و برنامه های شوراها، زمانی ماندگار خواهند شد که به دور از سلایق سیاسی، تمایلات فردی و نگاه های خاص اعضا و صرفاً در راستای انتفاع مردم و توسعه شهر و دیار، دور میز بنشینند و تصمیم بگیرند
به گفته وی؛ شوراها در شهرهای کوچک و روستاها، در امر واگذاری زمین هیچ مسئولیتی ندارند.
🔹معاون استاندار گفت: شوراها در زمینه برنامه ریزی در امور شهرداری و دهیاری الزام قانونی دارند لذا در این زمینه، باید دو برنامه کوتاه مدت و بلند مدت تدوین نمایند.

🔹فرهادی با اشاره به این که برنامه کوتاه مدت در بودجه سنواتی شهرداری و دهیاری نشان داده می شود، ادامه داد: برنامه میان مدت را بر اساس یک افق چهار ساله و بر این مبنا که کجا هستید و به کجا باید برسید، ترسیم کنید و هر سال به روز رسانی نمایید تا اقدامات تان در شأن خود شما و مردم باشد.
🔹وی تصریح نمود: تأمین درآمد پایدار برای شهرداری و دهیاری از مهمترین وظایف شوراهاست لذا باید با استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های استان، در این زمینه اقدام شود تا شهرداری و دهیاری را از اعتبارات دولتی مستقل کنند.
🔹به گفته وی؛ نظارت بر عملکرد شهرداری و دهیاری از اصلی ترین وظایف شوراهاست، البته این نظارت با دخالت فرق دارد و نباید از فرم اصلی خارج شده و به شکل دخالت در امور جاری و جابه جایی نیروها و مواردی از این دست تبدیل شود.
🔹معاون استاندار در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت آماری شوراهای استان پرداخت و گفت:حضور پررنگ مردم در انتخابات و اعتماد به منتخبین شوراهای شهر و روستا، بار سنگینی را بر دوش اعضای شوراها گذاشته که می طلبد این بزرگواران با اتخاذ تدابیر درست در وظایف خود، پاسخگوی این اعتماد باشند.
🔹فرهادی خاطرنشان کرد: با احتساب این که در شهر قهستان به جهت به حد نصاب نرسیدن کاندیداها، شورا نداریم، ۳۰ شورای شهر با ۱۵۴ عضو داریم که ۶۳ درصد، اعضای جدید می باشند.
🔹وی ادامه داد: ۹۰۴ شورا با ۲ هزار و ۷۴۵ عضو نیز در روستاها فعال شده اند که ۸۰ نفر اعضای آنها را بانوان و ۴۴ درصد را اعضای جدید تشکیل می دهند.
🔹به گفته وی؛ برای ۸۹۹ دهیاری سطح استان، ۷۰۳ نفر به عنوان دهیار معرفی شده اند که ۴۰ درصد آنها را دهیاران جدید شامل می شوند.
🔹شایان ذکر است؛ گردهمایی اعضای شوراهای اسلامی استان با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، جمعی از مدیران ستادی و استانی و کلیه اعضای شوراهای اسلامی شهر ها و نیز رؤسای شوراهای اسلامی شهرستان ها و بخش های استان در محل فرهنگسرای شهر بیرجند برگزار شد.