#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

 معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به اینکه روند صدور پروانه ساخت طرح مسکن ملی در استان نسبت به میانگین کشوری مقداری عقب است از شهرداران استان درخواست داریم در این زمینه مساعدت و همکاری بیشتری با افراد داشته باشند.

 علیرضا عباس‌زاده روز چهارشنبه در نشست شورای مسکن استان افزود: شهرداری بیرجند در این زمینه محلی اختصاص داده و در خصوص صدور پروانه‌های ساختمانی با متقاضیان همکاری می‌شود که قابل قدردانی است.

وی بیان کرد: تقاضا داریم تمامی شهرداری‌های استان نیز با الهام گرفتن از شهرداری مرکز استان، نسبت به صدور پروانه توجه جدی داشته باشند تا در اسرع وقت موضوع حل و فصل شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: برای صدور پروانه‌های ساختمانی شهرداری ۳۰ درصد تخفیف برای متقاضیان در نظر گرفته و اعمال می‌شود که در مرکز به دنبال جبران این تخفیف برای شهرداری‌ها هستند.

وی با اشاره به وضعیت نهایی متقاضیان مسکن ملی در استان اظهار داشت: در این جلسه تکلیف شد راه و شهرسازی پالایش نهایی متقاضیان طرح ملی مسکن را تا پایان تیرماه انجام دهد.

عباس‌زاده تصریح کرد: بعد از پالایش نهایی، افرادی که حائز شرایط باشند زمین در اختیارشان قرار خواهد گرفت به این صورت که به جز شهرهای بیرجند و قاین به دلیل کمبود زمین و بالا بودن آمار متقاضیان، ۲۹ شهر دیگر واحدها به صورت ویلایی احداث خواهد شد.

وی با بیان اینکه در تمامی شهرهای استان ۱۰۰ درصد زمین مورد نیاز متقاضیان ثبت‌نام شده در سایت مسکن ملی تامین شده است، عنوان کرد: با توجه به اینکه بخشی از متقاضیان در زمان پالایش حائز شرایط نبودند و حذف شدند در برخی شهرها از جمله درح، گزیک و زهان اراضی مازاد بر نیاز است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی افزود: احتمال اینکه وزارت راه و شهرسازی سایت ثبت‌نام مسکن ملی را برای ثبت‌نام مجدد باز کند وجود دارد که در سه شهر مذکور با مشکل زمین مواجه نخواهیم بود.

وی گفت: در خصوص طرح‌های آماده‌سازی، صدور پروانه برای واحدهای متقاضیان و تامین زیرساخت‌های آب و برق در سایت‌های مسکن ملی مقرر شد در اولین فرصت سایت‌های آماده برای ساخت و ساز مسکن، واگذار شوند.

عباس‌زاده بیان کرد: در سایت زعفرانیه بیرجند برای حدود چهار هزار واحد مسکونی انعقاد قرارداد انجام شده و مقرر شد تامین آب و برق این سایت تا پایان هفته آینده اجرا شود.

وی اظهار داشت: بعد از ۲۵ تیرماه عملیات اجرایی ساخت مسکن ملی ( پنج طبقه) توسط شرکت‌های انبوه‌ساز در این سایت آغاز می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: به غیر از بیرجند و قاین، در شهرهای دیگر واحدهای مسکن ملی به صورت ویلایی توسط خود اشخاص و بر اساس قوائد ساخت نهضت ملی مسکن احداث خواهد شد.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم با این وضعیت امکان بهره‌برداری و ساخت بهتر و راحت‌تر مسکن برای شهروندان ۲۹ شهر استان فراهم شود.

عباس‌زاده افزود: شرایط ویلایی اگرچه برای ما هزینه‌های زیادی در پی دارد اما برای متقاضیان به عنوان مأمن زندگی، ارزش داشته و بدون شک ‌نفع آن بیشتر از ضرر خواهد بود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به هزینه اخذ شده توسط شهرداری برای مدیریت پسماند سایت زعفرانیه بیرجند گفت: از آنجایی‌که هزینه این طرح باید از محل منابع مردمی تامین شود درخواست داریم شهرداری بیرجند نسبت به معافیت این هزینه اقدام کند.