مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی گفت: مادران باردار اگر فاقد پوشش بیمه باشد در بیمارستان شناسایی و به صورت رایگان بدون در نظر گرفتن دهک بندی تا یک سال تحت پوشش قرار می گیرد و فرزندان این مادران نیز تا پنج سال به صورت رایگان بیمه می شوند.

علی اربابی در جمع خبرنگاران در رابطه با حمایت های بیمه سلامت در بحث فرزندآوری و جوانی جمعیت اظهارداشت: بحث فرزندآوری و جوانی جمعیت از بحث های مهم و راهبردی در توسعه کشور و از درخواست های مهم مقام معظم رهبری است.
وی با اشاره به اینکه همه اراگان ها و نهادها در این راه باید تلاش کنند، تصریح کرد: بیمه سلامت به نوبه خود برابر قانونی که نوشته شده و تکلیفی به این سازمان در اهداف تأسیس آن نهاده شده، از بحث های اصلی بیمه سلامت بحث حمایتی در حوزه درمان است.
*تحت پوشش قرار گرفتن ۵ دهک اول جامعه
مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی یادآور شد: در قانون یکی از تکالیفی که در راستای طرح قانون جوانی جمعیت به سازمان بیمه سلامت محول شده، این بوده که فرد مراجعه کننده به مراکز درمانی فاقد پوشش بیمه تحت پوشش قرار می‌گیرند.
وی بیان داشت: بحث فراگیر بیمه کردن افراد جامعه یکی از مسیرها بوده که تمهیداتی خوبی در سازمان در این راستا اندیشیده شده به طوری که در سال گذشته سه دهک اول جامعه به صورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار می‌گرفتند ولی امسال دو دهک دیگر به آن اضافه شده و در حال حاضر پنج دهک اول جامعه به صورت رایگان بیمه می شوند.
مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی افزود: در مجموع در استان جمعیت دو دهکی که برای بهره مندی از بیمه سلامت به صورت رایگان اضافه شده حدود ۲۴ هزار نفر هستند.
اربابی با اشاره به اینکه خاص بحث جوانی جمعیت نیز براساس تکالیفی که این سازمان داشته تمهیداتی اندیشیده شده است، اضافه کرد: مادران باردار اگر فاقد پوشش بیمه باشد در بیمارستان شناسایی و به صورت رایگان بدون در نظر گرفتن دهک بندی تا یک سال تحت پوشش قرار می گیرد و فرزندان این مادران نیز تا پنج سال به صورت رایگان بیمه می شوند.
وی ادامه داد: خوشبختانه مادرانی را که از سال گذشته تاکنون در راستای این قانون در روی تخت شناسایی شده که فاقد بیمه بوده اند انگشت شمار هستند.
مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی گفت: مردم برای اینکه از پوشش بیمه ای خود آگاهی یابند می توانند با مراجعه دفاتر پیشخوان، مراجعه به سایت هایی که در این زمینه وجود دارد به ویژه سامانه شهروندی بیمه سلامت ایرانیان و وارد کردن کد دستور *۱۶۶۶# از پوشش بیمه خود اطمینان حاصل کنند.
اربابی افزود: در بحث ناباروری و موضوعات مرتبط با آن بیمه سلامت برابر قانون به خانم‌های که ازدواج کرده و همسر دارند تا سن ۴۹ سالگی خدمات مربوط به ناباروی ارائه و برای مردان محدودیت سنی وجود ندارد و تنها باید کاندید برای بحث ناباروری باشند.
وی با اشاره به اینکه بیمه سلامت تسهیلاتی خوبی در این راستا در نظر گرفته شده و خدمات AVF، AUA، ACSA و FET را طبق پروتکلی که وزارت بهداشت اعلام و بستر را تعریف و قیمت گذاری کرده تحت پوشش قرار داده است، تصریح کرد: میزان ۹۰ درصد هزینه های درمان این افراد که به بخش دولتی و عمومی غیردولتی مراجعه نموده اند را بیمه و ۱۰ درصد را خود افراد و افرادی که به بخش خصوصی و خیریه مراجعه دارند بیمه سلامت ۷۰ درصد تعرفه این بخش را پرداخت و ۳۰ درصد را بیمه شده باید پرداخت کند.
مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی با بیان اینکه این افراد برای نشان دار شدن نیاز به مراجعه به سامانه خاصی ندارند، افزود: این افراد به طور معمول به پزشک متخصص، فلوشیپ ناباروری و یا متخصص اورولوژی مراجعه می کنند و این پزشکان به سامانه مربوطه برای نشان دادر کردن این زوج های نابارور دسترسی دارند که بعد از یک سری آزمایشات و بررسی ها روی این افراد در صورت تشخیص نشان داری این زوج ها را انجام می دهند.
اربابی یادآور شد: در سطح استان تا حدودی بیش از ۵۰۰ نفر نشان دار هستند و فضا برای این امر باز است.
وی ادامه داد: مبالغی که تاکنون پرداخت شده مبالغ به نسبت خوبی بوده اگر چه مبالغی پرداختی به فعالیت مؤسسه درمانی بستگی دارد.
*مراجعه ۲۴۰۰ مورد به مرکز ناباروری رویش
مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی تصریح کرد: در حال حاضر در بحث سرپایی مراجعه کنندگان به مرکز رویش خدمات لازم را دریافت و در این مرکز حدود دو هزار و ۴۰۰ مورد مراجعه ثبت شده و مبلغی بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان برای این موارد طی ۴ ماه گذشته از بیمه سلامت درخواست شده است.

اربابی بیان داشت: حمایت های بیمه سلامت از زوج های نابارور در طول سال سه مرتبه و سقف این خدمات در طول سال بالغ بر ۵۰ میلیون تومان است.
وی با بیان اینکه یک سری بسته های حمایتی و یک سری قوانینی وجود دارند که شاید مردم از آنها بی اطلاع باشند و از آن بهره مند نشوند، اضافه کرد: هدف ما از این برنامه ها آگاه سازی در سطح جامعه بوده تا مردم از حق و حقوق خود مطلع شوند.
مدیرکل بیمه سلامت خراسان جنوبی بیان داشت: برخی از موارد مردم بیش از هزینه لازم پرداخت می کنند چون هزینه ای غیر بیمه ای و خدمات تکراری را اعلام می کنند بنابراین افراد باید از پوشش بیمه ای خود اطمینان حاصل کنند و در این زمینه آمادگی پاسخگویی به مردم را داریم تا آنها را از مسیر مورد نظر آگاه سازیم.
اربابی توصیه کرد: به مردم توصیه می شود اگر امکان مراجعه و دریافت خدمات لازم در بخش دولتی وجود دارد این خدمات را از این بخش دریافت کنند چون این امر هزینه های آنها را بسیار کاهش می دهد.
وی افزود: در سطح کشور مراکزی هستند که طرف قرار داد بیمه سلامت نیستند

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس پزشکی و سلامت و ا حسن پور