سخنگوی ستاد مدیریت مصرف انرژی خراسان جنوبی بر کارنامه موفق نظام جمهوری اسلامی در گازرسانی به مناطق شهری و روستایی کشور تأکید کرد.
عباس زاده با تأکید بر این مطلب در جمع فعالان فضای مجازی و رسانه های استان، از جشن پایان گازرسانی به تمام شهرها و روستاهای خراسان جنوبی در هفته دولت سال گذشته گفت و بیان کرد: برای تأمین گاز روستاهای مناطق مرزی استان سه هزار کیلومتر خط انتقال گاز اجرایی شده است.
🔹وی با بیان اینکه در خراسان جنوبی در یک سال گذشته ۴۰۰ روستای جدید با هزینه‌های بالا گازرسانی شده، گفت: این حجم کار در استان کاری جهادی و قابل تقدیر است.
🔹معاون استاندار افزود: اتمام گازرسانی به روستاهای مصوبه سفر نخست رئیس جمهور بود که به خوبی و به سرعت اجرایی شد و به عنوان اقدامی بزرگ و ‌مؤثر در کارنامه دولت سیزدهم به ثبت رسیده است.
🔹عباس‌زاده اجرای ۳۵۰ هزار کیلومتر خط انتقال گاز در سطح کشور، برخور داری ۹۸ درصدی جمعیت شهری کشور از نعمت گاز و گازرسانی به ۴۰۰ روستای استان را از اقدامات بی نظیری دانست که در کارنامه جمهوری اسلامی به ثبت رسیده است.
🔹وی ادامه داد: باید اقدامات نظام جمهوری اسلامی ایران را در مقابله با جنگ رسانه‌ای دشمن برای مردم تبیین و تشریح کنیم.
🔹عباس‌زاده اظهار داشت: روزانه ۸۵۰ میلیون مترمکعب در پالایشگاه‌ های کشور گاز تولید می‌شود اما به جهت برودت هوا و افزایش سرما، میزان مصرف گاز از تولید عبور کرده و لذا اکنون ۱۵۰ میلیون مترمکعب کسری گاز در بخش خانگی داریم که باید مدیریت شود.
🔹به گفته وی؛ هر روز تعطیلی ادارات، یک میلیون و ۲۵۰ هزار مترمکعب صرفه جویی و تقویت گاز بخش خانگی را به همراه دارد و هر درجه کاهش دمای وسایل گرمایشی در بخش خانگی، ۲۵ میلیون متر مکعب کاهش مصرف گاز را سبب می‌شود.
🔹معاون استاندار از تمهیدات صورت گرفته برای رفع مشکل مردم در زمان قطعی گاز گفت و تصریح کرد: شرایط خطوط و شبکه انتقال گاز به صورت لحظه ای رصد می‌شود و در هرجا به هر دلیل شامل نقص فنی، افزایش مصرف یا سرمای شدید هوا، فشار به حدی افت کند که امکان بهره‌برداری از شبکه نباشد، آمادگی برای عرضه سوخت جایگزین وجود دارد.
🔹عباس‌زاده تصریح کرد: ورود این توده هوای سرد به کشور را باید به فال نیک گرفت و این موضوع می تواند امیدی برای بهبودی خشکسالی استان باشد، اما از آن جایی که زیرساخت ها آماده نیست و فرهنگ‌سازی خوبی برای مدیریت مصرف انرژی در کشور نشده، شاهد بروز افت فشار گاز و تبعات آن در خراسان جنوبی و برخی از استان‌ها هستیم.
🔹وی با تأکید بر اینکه عملکرد ما در فرهنگ سازی مدیریت مصرف، ضعیف بوده، بیان کرد: ایران سومین تولیدکننده گاز و چهارمین مصرف‌کننده بزرگ گاز جهان است اما تنها پنج درصد گاز کشور صادر می‌شود.
🔹عباس‌زاده یادآور شد: متأسفانه مصرف گاز در کشور منجر به افزایش رفاه نمی‌شود و بیشتر آن به صورت گرما هدر می‌رود و به افزایش ثروت ملی و تولید ناخالص ملی هیچ کمکی نمی‌کند.
🔹وی گفت: ترکمنستان که دارای ذخایر خوبی از گاز است، دو استان شمالی کشور را تأمین می‌کرد اما در حال حاضر این کشور گاز صادر نمی‌کند و در تأمین سوخت مورد نیاز خود نیز دچار مشکل شده است.
🔹سخنگوی ستاد مدیریت مصرف انرژی استان عنوان کرد: ابتکار خراسان جنوبی در استفاده از کرسی برقی که توسط گروه های جهادی برای مناطق آسیب دیده از زلزله انجام گرفته، در صرفه جویی مصرف انرژی تأثیر بسیاری داشته است.
🔹عباس‌زاده با ذکر این نکته که فعالیت رسانه و اطلاع‌رسانی در مدیریت بحران‌ های مختلف باید متفاوت باشد، بیان کرد: در مدیریت بحران‌ها باید تمرکز در اطلاع‌ رسانی اقدامات در راستای رفع مشکلات باشد و نقاط ضعف با انتقال به مسئولان متولی در حاشیه قرار گیرد تا مشکلات سریع تر حل شوند.
🔹وی با اشاره به خشکسالی‌های اخیر، بارش برف و باران در کشور و خراسان جنوبی را نعمت الهی خواند و بیان کرد: این بارندگی‌ها به نفع کشور و مردم استان است؛ در سال جاری با این بارندگی‌های خوب، میانگین بارندگی‌ کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۱ درصد و نسبت به میانگین بلندمدت هم ۹ درصد افزایش داشته است .
🔹به گفته وی؛ این بارش‌های خوب بارقه امیدی برای همه مردم به خصوص مردم خطه کویری خراسان جنوبی است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور