استاندار خراسان جنوبی گفت: شورای فرهنگ عمومی با وجود جایگاه کلیدی که دارد، به جای اینکه به علت‌ها بپردازد، درگیر برنامه‌ریزی برای معلول‌هاست.

جواد قناعت در نشست شورای فرهنگ عمومی استان خراسان جنوبی که با حضور دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور برگزار شد، افزود: شورای فرهنگ عمومی، از موضوعات حیاتی و مهم کشور است که در برخی دوره‌ها به آن بی‌توجهی شده و گاهی در صدر توجهات قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه شورای فرهنگ عمومی از شوراهای اقماری ذیل شورای عالی انقلاب فرهنگی است گفت: یکی از تکالیف و وظایف شورای انقلاب فرهنگی، ساماندهی به وضعیت دانشگاه‌هاست و در این زمینه باید موفق‌تر عمل شود.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: نیروهای انقلابی باید در حوزه‌های مدیریتی دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی فرهنگی حضور داشته باشند و به‌صورت جهادی برای انجام کارها برنامه‌ریزی کنیم.

وی گفت: به جهت اهمیت موضوع باید همه تمرکز خود را بر صدا و سیما، مدارس و دانشگاه‌ها به عنوان متولیان مهم فرهنگی در کشور بگذاریم و به عنوان مثال در صدا و سیما یک مجری می‌تواند موج ایجاد کند لذا باید به‌گونه‌ای اقدام شود که مجریان به اشاعه سیاست‌های نظام مکلف شوند.

قناعت افراط و تفریط در حوزه فرهنگ را ناپسند دانست و گفت: شالوده و بنیان در تمامی امور باید فرهنگ اصیل اسلامی باشد و باید بر این مبنا حرکت کنیم.

وی با اشاره به اینکه در زمینه زیست عفیفانه باید کارها به‌صورت جهادی و کاربردی دنبال شود افزود: ایجاد گروه‌های جهادی با مقوله عفاف و حجاب و استفاده از ظرفیت مجموعه نخبگانی استان مهمترین راهکار و پیشنهاد در این زمینه است.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: راهکار و گام نخست اشاعه فرهنگ “زیست عفیفانه” گفتمان‌سازی و تبیین درست آن توسط متولیان است و این اقدامات دستوری نیست بلکه باید بسترهای لازم برای ترویج آن را فراهم کنیم.

وی بیان کرد: بهره‌برداری از اندیشه‌های ناب امام خمینی (ره)، منویات مقام معظم رهبری و آثار شهید مطهری برای ایجاد محتواهای فاخر و با زبان روز، می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد.

قناعت گفت: نگاه جنسیتی در بحث عفاف و حجاب باید حذف شود چرا که در رعایت عفاف و حجاب فقط بانوان مدنظر نیستند و شامل مردان نیز می‌شود.

وی اجرای قوانین پوشش و حجاب را از وظایف دستگاه‌های اجرایی برشمرد و گفت: در دستگاه‌های اجرایی علاوه بر وظایف تخصصی و عمومی، رعایت دستورالعمل‌های عفاف و حجاب لازم الاجراست.

استاندار خراسان جنوبی افزود: دستگاه‌های متولی فرهنگ باید موضوع عفاف و حجاب را در قالب برنامه‌های متنوع و به‌روز و با هدف اقناع افکار عمومی، تبیین کنند.

وی در پایان به موارد ارائه شده توسط ائمه جمعه به عنوان روسای شورای فرهنگ عمومی شهرستان‌های استان اشاره کرد و گفت: تمامی این موارد در کمیته‌های مربوطه به بحث و بررسی گذاشته می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: از متولیان مربوطه خواستاریم در حوزه محرومیت‌زدایی در بودجه ۱۴۰۲، محرومیت‌زدایی فرهنگی را مورد توجه قرار دهند چرا که فعالیت در این زمنیه نیازمند تخصیص اعتبار ویژه است.

علی فرخنده افزود: با فعال شدن شورای فرهنگ عمومی استان از مرداد امسال، تاکنون اتفاقات خوبی در زمینه‌های ساختاری شورا و فرهنگی رخ داده است.

وی گفت: تبیین نقشه مهندسی فرهنگی کشور که برگرفته از مبانی اسلام و انقلاب است، از موضوعات اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان در دوره جدید بود و توجه به هویت اسلامی، ایرانی و انقلابی که مهمترین مولفه نقشه مهندسی فرهنگی کشور است، مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی خراسان جنوبی کمیته‌های تعلیم و تربیت، جهاد تبیین، امور خانواده، امور مساجد، رسانه و فضای مجازی، سلامت اجتماعی، محصولات فرهنگی و گردشگری و کمیته ایثار و شهادت را از جمله کمیته‌های تخصصی این شورا برشمرد و گفت: ۱۱ شاخص ارزیابی برای عملکرد شورای فرهنگ عمومی تبیین و به شهرستان‌ها ابلاغ شده که ملاک سنجش اقدامات شورای فرهنگ عمومی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: بودجه لازم برای برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور اختصاص یافته و این سند در آینده‌ نزدیک تدوین می‌شود.

فرخنده گفت: برگزاری نشست‌های تخصصی دستگاه‌های فرهنگی، نمایشگاه تخصصی نوشت‌افزار اسلامی، ایرانی و کارگروه‌های تخصصی در راستای زیست عفیفانه از جمله خروجی‌های شورای فرهنگ عمومی استان در چند ماه اخیر است.

وی با بیان اینکه زیست عفیفانه بر سه محور شامل گفتمان و جریان‌سازی، فراهم کردن دسترسی به محصولات عفاف و حجاب و فصل سلبی استوار است افزود: فعالیت‌های مربوط به عفاف و حجاب در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با کلیدواژه “زیست عفیفانه” کلید خورده و در این راستا بازارچه محصولات عفاف و حجاب در شهرستان‌های استان راه‌اندازی می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با بیان اینکه بنا به فرمایش مقام معظم رهبری کار فرهنگی باید تشکیلاتی شود گفت: نیاز است نگاه متولیان فرهنگی به مجموعه شهرستان‌ها و استان، قرارگاهی و اقدامات تشکیلاتی باشد و از ظرفیت مردمی استفاده شود.

فرخنده گفت: در حوزه سیاستگذاری توجه ویژه‌ای به ضلع مثلثی که در حوزه شکل‌گیری جامعه اسلامی و تمدنی تاثیرگذار است، یعنی توجه به خانه، مسجد و مدرسه، شکل نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه خانواده اولین و اساسی‌ترین نهاد اجتماعی بوده و باید متولی واحد برای خانواده تعریف شود اظهار داشت: علیرغم اینکه مسجد قلب فرهنگی هر منطقه است، چندگانگی در حوزه اداری مسجد از کارکرد مساجد می‌کاهد که نیازمند توجه ویژه است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی خراسان جنوبی گفت: اگرچه شورای فرهنگ عمومی در شهرستان‌ها و استان دارای ساختار غنی است اما اتصال این زنجیره از شورای فرهنگ عمومی به محله برقرار نیست و ارتباط بین مردم و شورای فرهنگ عمومی فراهم نشده که نیازمند ایجاد ساختارهای لازم است.

در نشست امروز شورای فرهنگ عمومی خراسان جنوبی از طرح جامع جهاد تبیین در خراسان جنوبی رونمایی شد.

طرح جامع جهاد تبیین حول سه محور شامل تبیین اصول مبانی انقلاب و اسلام، تبیین دستاوردهای چندین ساله انقلاب و معرفی چهره واقعی غرب طراحی و ابلاغ شده است.

همچنین در این نشست با اهدای لوحی از عملکرد یک ساله «حجت‌الاسلام علی رحمانی» امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی قاینات و کسب رتبه‌های برتر کشوری در ارزیابی شوراهای فرهنگ عمومی تقدیر شد.