مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی گفت: شاخص کشوری مقاوم‌سازی مسکن روستایی اکنون ۵۴ درصد و در استان ۶۰.۶ درصد است اما همچنان نیاز به مقاوم‌سازی زیادی داریم.

قاسم تنها  در نشست خبری به مناسبت دهه حساب ۱۰۰ امام (ره) اظهار کرد: براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ نفوس و مسکن در استان ۸۸ هزار و ۸۳۵ واحد مسکونی در هزار و ۷۵۲ روستای دارای سکنه استان شناسایی شد که تاکنون ۵۳ هزار و ۸۲۸ واحد مقاوم‌سازی شده است.

وی افزود: برای این منظور سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات با بازپرداخت بلند مدت ۲۰ ساله و پنج درصد در حال پرداخت است.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی گفت: تفاهم‌نامه‌های متعددی از جمله با بهزیستی برای احداث ۳۴۵ واحد و کمیته امداد برای ساخت ۱۵۰ واحد منعقد شده و واحدها در حال ساخت است.

وی با اشاره به اجرای طرح نهضت ملی مسکن در دولت سیزدهم گفت: در این طرح شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت به بنیاد مسکن واگذار شده که از ۳۱ شهر استان به غیر بیرجند مابقی شهرها در اختیار بنیاد مسکن است.

تنها با بیان اینکه ۵۹ هزار و ۸۵۱ متقاضی در این طرح ثبت نام کردند ادامه داد: تاکنون ۲۸ هزار و ۵۶۶ متقاضی تایید نهایی شده، ۱۶ هزار و ۲۱۴ متقاضی تکمیل وجه شده، به ۱۶ هزار و ۱۴ نفر زمین واگذار شد و ۱۴ هزار و ۷۵۰ متقاضی پروانه دریافت کرده و عملیات اجرایی را آغاز کرده‌اند.

وی گفت: همچنین براساس تفاهم‌نامه‌ای که بین بنیاد مسکن و بنیاد مستضعفان برای احداث ۲۰ هزار واحد مسکن و محرومیت‌زدایی در مناطق محروم کشور منعقد شد سهمیه استان در ابتدا ۲۰۰ واحد بود که با پیگیری‌های صورت گرفته این تعداد به هزار و ۸۷ واحد افزایش یافت.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی افزود: این طرح اسفند ۱۴۰۰ در روستای نوغاب هندوالان آغاز شد و تاکنون هزار و ۴۲ واحد به مرحله اتمام اسکلت، ۹۶۷ واحد سقف، ۹۳۰ تا حد سفت‌کاری و ۸۰۲ واحد تکمیل و واگذار شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته عملیات اجرایی ۶۵۰ واحد احداثی آسیب دیده در زلزله سال ۱۴۰۱ شهرستان های بشرویه و طبس آغاز شد، گفت: از این تعداد ۵۰۵ متقاضی به بانک عامل معرفی و با ۳۶۶ انعقاد قرارداد بسته شده که تاکنون ۱۶۳ واحد دیوار چینی شده است.

۶۱۰ واحد مسکونی در خراسان جنوبی آماده افتتاح است

تنها بیان کرد: در زمینه ساخت واحدهای مسکن شهری برنامه مصوب ما هفت هزار و ۴۳۲ واحد در سال گذشته بوده که ساخت هشت هزار و ۷۰۳ واحد را شروع کردیم.

وی گفت: در مجموع تاکنون در استان هفت هزار و ۷۰۱ هکتار زمین به محدوده روستاها الحاق و ۳۱ هزار و ۹۵۱ هکتار زمین به متقاضیان ساخت مسکن در استان واگذار شده که فقط در سال گذشته هزار و ۱۳۹ هکتار زمین الحاق شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی افزود: بیش از ۲ هزار هکتار زمین در دولت سیزدهم به روستاهای استان الحاق شده‌ است.

وی عنوان کرد: یکی دیگر از اقدامات بنیاد مسکن تهیه و اجرای طرح هادی در ۹۲۸ روستای بالای ۲۰ خانوار است که در تمامی این روستاها اجرا شده علاوه بر این در ۲۷۰ روستای زیر ۲۰ خانوار نیز انجام شد.

تنها با اشاره به بازنگری طرح هادی در ۴۶ روستای استان در سال گذشته گفت: همچنین پارسال اجرای طرح هادی و بهسازی معابر ۳۲۱ روستای استان با اعتبار هزار و ۵۶۰ میلیارد ریال انجام شد که از این تعداد ۲۶۷ روستا از محل اعتبارات قیر رایگان و با اعتبار هزار و ۱۶۰ میلیارد ریال اجرایی شده‌ است.

وی از بازنگری طرح هادی ۳۰۵ روستای استان خبر داد و افزود: شاخص اجرای طرح هادی در کشور ۶۴ درصد و در استان ۷۵.۲۷ درصد است.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی با اشاره به آسفالت و توزیع قیر رایگان در روستاها اظهار کرد: سال ۱۳۹۹ در مجموع ۱۴۰ میلیارد ریال اعتبار برای آسفالت روستاها اختصاص یافت و براساس قانون بنیاد مسکن تنها تامین کننده قیر است اما این مقدار در سال ۱۴۰۰ با پیگیری‌های انجام شده به ۴۵۰ میلیارد ریال رسید.

وی گفت: در ۲ سال دولت سیزدهم حدود ۲ هزار و ۶۰ میلیون ریال اعتبار برای قیر جذب کردیم که منجر به آسفالت ۴۹۵ روستای استان شد در حالی که کل هشت سال دولت قبل ۵۳۵ روستا آسفالت شده بود.

تنها افزود: مجموع پروژه‌های خیرساز در استان نیز هزار و ۲۶۷ واحد بوده که ۷۶۲ واحد ساخته و واگذار شده، ۵۰۵ واحد هم در حال اجراست.

وی عنوان کرد: صدور اسناد مالکیت در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت از دیگر وظایف بنیاد مسکن است که در این زمینه ۸۴ هزار و ۳۲۵ جلد سند شهری و روستایی صادر و تحویل مردم شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی گفت: به مناسبت سالگرد تاسیس بنیاد مسکن و دهه حساب ۱۰۰ امام (ره)، ۶۱۰ واحد مسکونی در استان با اعتبار ۲ هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال آماده افتتاح است.

وی افزود: در این دهه اجرای طرح هادی در ۱۱ روستای استان با اعتبار ۱۳۲ میلیارد و ۵۲۸ میلیون ریال افتتاح می‌شود همچنین تحویل هزار و ۵۰ سند مالکیت روستایی و شهری و ۶۰۰ قطعه زمین به متقاضیان در برنامه است.

۲۱ فروردین سالروز افتتاح حساب ۱۰۰ به فرمان امام خمینی (ره) در سال ۱۳۵۸ و تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است که تا ۳۱ فروردین دهه‌ای با همین عنوان نامگذاری شده است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور