🔹استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: به منظور جلوگیری از هرگونه خسارت سنگینی بهتر است، شاخص‌های ایمنی و اطفای حریق از همان ابتدای کار در واحدهای تولیدی و صنعتی رعایت شود.
جواد قناعت در مراسم تقدیر از عوامل دخیل در اطفای حریق منطقه ویژه اقتصادی بیرجند اظهار کرد: این جلسه تجلیل از دست‌اندرکاران اطفای حریق به ویژه آتش‌نشانان فعال و ستاد مدیریت بحران استان است که در خط مقدم بودند.
🔹استاندار با قدردانی از همه عوامل دخیل در اطفای حریق منطقه ویژه اقتصادی بیرجند، ادامه داد: همه مورد احترام و تجلیل هستند اما اولویت با آتش‌نشانان است که هنرشان عشق‌ورزی به مردم و خدمت ‌رسانی به کسانی می‌باشد که در معرض خطر قرار دارند تا آرامش را به آنان بازگردانند.
🔹وی با یادآوری شرایط رزمندگانی که در دوران دفاع مقدس در خط مقدم بودند، گفت: آتش‌نشانان همانند تخریب‌چی در زمان دفاع مقدس برای کمک به دیگران خود را در معرض خطر جانی قرار می‌دهند که ایثار و از خودگذشتگی آنان و اینکه بهترین عملکرد را از خود برجای می‌گذارند، نشأت گرفته از ایمان و اعتقاد راسخ آنان است.
🔹قناعت تأکید کرد: در کنار صحنه تلخ و ناراحت‌کننده آتش‌سوزی و اینکه هر لحظه آبستن حوادث ناگوار بود شاهد صحنه‌ های شیرین و زیبایی از جمله تعامل خوب و در سطح بالای مجموعه‌ها و دستگاه ‌های اجرایی مختلف استان بودیم.
🔹به گفته وی؛ خداوند را شاکریم که با مدیریت بموقع بحران، در این حادثه هیچ فوتی نداشتیم.
🔹استاندار با اشاره به اینکه تخصص آتش‌نشانان استان در اطفای حریق خانه‌ها و واحدهای تولیدی کوچک است، گفت: اطفای حریق واحدهای هیدروکربن که به بسیار مشتعل است نیازمند تخصص و سازوکار خاص می‌باشد.
🔹قناعت به وجود ۱۱ مینی پالایشگاه در منطقه ویژه اقتصادی اشاره کرد و افزود: باید از همین ابتدا سرمایه‌گذاران این واحد ها تمام شاخص‌های ایمنی و اطفای حریق را رعایت و لحاظ کنند و منطقه ویژه اقتصادی هم این موارد را سختگیرانه و با حساسیت دنبال کند.
🔹وی در ادامه با اشاره به خسارت هزار میلیارد تومانی سرمایه‌گذار در این حادثه، بیان کرد: ستاد مدیریت بحران باید دستگاه‌ های متولی را مسئولیت‌ساز و فعال کند تا بر رعایت شاخص‌های اطفای حریق در واحدهای تولیدی و منطقه ویژه اقتصادی نظارت مستمر داشته باشند.
🔹استاندار بر آموزش و به‌روز شدن آتش‌نشانان و کارگران مینی پالایشگاه‌ها تأکید کرد و افزود: تمرین کار تیمی همیشه باید در دستور کار باشد و تقویت تجهیزات برای اطفای حریق در استان پیگیری شود.
🔹قناعت یادآور شد: در این حادثه روایت اول با کمک رسانه‌های استان منتشر شد و این اقدام جلوی سوء استفاده معاندین را گرفت.
🔹لازم به ذکر است: در پایان این جلسه از ۴۰ نفر از عوامل آتش نشانی، هلال احمر، علوم پزشکی و … دخیل در اطفای حریق مینی پالایشگاه منطقه ویژه اقتصادی بیرجند تجلیل شد.
🔹شایان ذکر است؛ آتش سوزی در یکی از مخازن ۲۵۰ تُنی مینی پالایشگاه هیدروکربن منطقه ویژه اقتصادی بیرجند ساعت هشت و ۴۵ دقیقه یکشنبه ۱۹ آذر ماه اعلام شد و بلافاصله عوامل امدادی وارد عمل شدند و تقریباً مهار آتش پیشرفت داشت که چند ساعت بعد آتش به مخازن دیگر هم سرایت پیدا کرد و باعث انفجار مخازن شد.
🔹آتش سوزی کارخانه هیدروکربن منطقه ویژه اقتصادی در نهایت روز سه‌شنبه ۲۱ آذر ماه با تلاش نیروهای آتش‌نشانی و امدادی خاموش شد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور