مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: سهمیه استخدامی استان از محل ماده ۲۸ در سال جاری هزار و ۲۸۰ معلم است و ۵۵۱ نفر هفته آینده در بخش آموزگاری گزینش می‌شوند.

 سید علیرضا موسوی نژاد در نشست خبری به مناسبت هفته معلم افزود: با جذب این سهمیه استخدام معلمان همچنین دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان امسال نسبت به سال گذشته از وضعیت بهتری برخوردار خواهیم بود.

وی بیان کرد: در دولت سیزدهم ۳۷۶ نفر در قالب ماده ۲۸ استخدامی جذب آموزش و پرورش خراسان جنوبی شدند که رشد ۲۰ درصد داشته است، ۵۰۳ نفر از متعهدین خدمت دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان نیز به کارگیری شدند که ۴۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: ۱۷۸ نفر سهمیه خرید خدمات آموزش و پرورش بوده که به کار گرفته شدند و ۹۰ هزار ساعت کارگاه آموزشی برای فرهنگیان برگزار شده است.

وی اضافه کرد: با رویکرد دولت سیزدهم در تقویت دانشگاه فرهنگیان و جذب دانشجو معلمان به نظر می‌رسد برای سال تحصیلی ۱۴۰۵-۱۴۰۴ مشکلی در زمینه نیروی انسانی نخواهیم داشت.

موسوی نژاد همچنین گفت: سال گذشته ۴۸۰ کودک بازمانده از تحصیل ۶ تا ۱۱ سال در طرح شهید محمودوند شناسایی و برای ادامه تحصیل در مدارس استان جذب شدند.

وی افزود: یکی از راهبردهای نظام تعلیم و تربیت و بر اساس سند تحول بنیادین، افزایش مشارکت دانش آموزان در یادگیری و آموزش است که بر همین اساس طرح همیار معلم در مدارس استان اجرا شد و ۲۳ هزار و ۷۷۱ دانش‌آموز ابتدایی و متوسطه در این طرح مشارکت داشتند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان اینکه ۲ هزار و ۶۷۰ نفر از آموزگاران در طرح شهید همت مشارکت کردند گفت: برای سال تحصیلی جدید پیش‌بینی می‌کنیم ۱۸ هزار و ۸۵ دانش‌آموز کلاس اولی در خراسان جنوبی ثبت نام کنند.

وی افزود: ثبت نام کتاب‌های درسی برای پایه‌های دوم تا ششم ابتدایی از ۱۵ اردیبهشت ماه جاری آغاز می‌شود و تا ۳۱ اردیبهشت ادامه دارد.

موسوی نژاد گفت: امسال رویداد مهم علمی پژوهشی «الف تا» همزمان با سراسر کشور در استان برگزار می‌شود که امیدواریم با مشارکت پر شور فرهنگیان شاهد تحول در آموزش و پرورش باشیم.

وی به تخصیص ۳۰۰ میلیارد ریال برای توزیع شیر رایگان در استان نیز اشاره کرد و افزود: این طرح بعد از یک دهه توسط دولت سیزدهم اجرایی شد و یکی از استان‌های پیشتاز در این زمینه هستیم که امیدواریم سال آینده این طرح کامل تر اجرایی شود.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی در ادامه با بیان اینکه این استان رتبه چهارم سوادآموزی را در سطح کشور دارد گفت: شاخص سواد آموزی در استان بیش از ۹۸ درصد است و از این حیث جایگاه خوبی داریم.

وی یادآور شد: امتحانات نهایی امسال در سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم برگزار می‌شود و با توجه به تاثیرگذاری مثبتی که امتحانات نهایی در ورود به دانشگاه دارد خانواده‌ها باید توجه ویژه تری داشته باشند.

موسوی نژاد با اشاره به اقدامات فرهنگی و قرآنی در سطح مدارس افزود: تلاش شده علیرغم کمبودهای فضای آموزشی، مکان مناسب به عنوان نمازخانه مورد استفاده دانش آموزان قرار گیرد تا بتوان نماز جماعت را برگزار کرد.

وی بیان کرد: در عرصه مهدویت نیز اول مهر برنامه‌های خوبی اجرا شد و بیش از هزار و ۲۰۰ محفل قرآنی در سال تحصیلی گذشته برای دانش آموزان استان برگزار شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان اینکه اجلاس نماز دانش آموزی در ۱۱ شهرستان استان برگزار شد و ۱۷۰ فعال نماز تجلیل شدند گفت: اولین بار جشن بندگی با حضور بیش از ۳۰ هزار دانش آموز دختر پایه سوم و پسر پایه هشتم برگزار شد.

وی افزود: علاوه بر اجرای خوب برنامه اعتکاف که ۸۳ درصد شرکت کنندگان دانش آموز بودند، طرح مسطورا به منظور آشنایی با ۳۰ آیه در سطح مدارس به اجرا درآمد و دانش آموزان هم مشارکت فعالی داشتند.

موسوی نژاد گفت: در راستای جوانی جمعیت هم آموزش و پرورش برنامه‌های مختلفی در دستور کار دارد و در جامعه فرهنگی ۲ هزار و ۴۵۲ نفر تولد فرزند داشتند که آمار قابل توجهی است و بیش از ۵۲۷ فرهنگی در سال تحصیلی جاری ازدواج کردند.

وی گفت: برنامه‌های هفته معلم با شعار محوری «ایران قوی، مدرسه قوی» صبح روز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت با نواختن زنگ «سپاس‌ معلم» به‌ صورت هماهنگ در تمامی مدارس استان آغاز خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی افزود: مراسم محوری سپاس معلم ساعت ۹ صبح فردا با حضور مسئولان در دبیرستان متوسطه ۱۵ خرداد شهر بیرجند برگزار می‌شود.

وی تجلیل از ۸۹ معلم نمونه را از دیگر برنامه‌ها برشمرد که ۱۶ اردیبهشت ماه در سالن قلم چی با حضور استاندار تدارک دیده شده است.

موسوی نژاد گفت: همزمان با سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز معلم، جمعی از معلمان و فرهنگیان سراسر کشور با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند و برای خراسان جنوبی سهمیه ۴۰ معلم در نظر گرفته شده است که اعزام شدند.

وی غباروبی گلزار شهدا و دیدار با خانواده شهدا، حضور فرهنگیان در نماز جمعه، برگزاری مسابقات فرهنگی، قرآنی و کتابخوانی، مراسم یادبود معلمان فقید، اردوی فرهنگی و تجلیل از معلمان پیشکسوت و بازنشسته در اردوگاه نوفرست را از دیگر برنامه‌های هفته گرامیداشت مقام معلم در استان اعلام کرد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور