استاندار خراسان جنوبی گفت: تدوین سند جامع صنایع دستی از ماموریت‌های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است که این سند، نقشه راهی برای تعیین تکلیف برنامه‌ها و افق برنامه‌ها در آینده به شمار می‌رود.

 محمدصادق معتمدیان در دیدار جمعی از فعالان حوزه خوشه‌های صنایع دستی استان افزود: با این سند ما می‌دانیم الان کجا هستیم و قرار است در آینده به کجا برسیم.

وی به اقدامات میدانی و بررسی‌های صورت گرفته در زمینه شناسایی ظرفیت‌های استان اشاره کرد و گفت: برآورد اقدامات این است که حوزه صنایع دستی به لحاظ تعدد و تنوع، علاقمندی مردم به این هنر صنعت و گستردگی آن در مناطق مختلف روستایی و عشایری، ظرفیت بسیار خوبی است که اگر به خوبی پشتیبانی شود، می‌تواند انتفاع عمومی را به همراه داشته باشد.

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه صنایع دستی و گردشگری از پیشران‌های توسعه استان به شمار می‌روند افزود: همین دلیل مهم سبب شد برای استفاده از ظرفیت صنایع دستی در توسعه استان ریل‌گذاری‌هایی صورت گیرد.

وی بیان کرد: تفاهم‌نامه منعقده در سفر اخیر دکتر نوبخت (رییس سازمان برنامه و بودجه) به استان و برنامه‌ریزی برای ایجاد سه هزار شغل ثابت و پایدار در زمینه صنایع دستی، یکی از این اقدامات ارزشمند است.

معتمدیان گفت: هنرمندان آموزش دیده که به جهت نداشتن سرمایه کافی یا بازار فروش و تأمین مواد اولیه نتوانسته‌اند از هنر خود درآمدی حاصل کنند، جامعه هدف این تفاهم‌نامه هستند.

وی نداشتن بسته‌بندی مناسب و نشان تجاری محصولات را از ایرادات وارده بر حوزه صنایع دستی عنوان کرد و گفت: توجه به همین دو موضوع می‌تواند در ایجاد ارزش افزوده  و فروش بهتر صنایع دستی بسیار مؤثر باشد.

وی گذراندن دوره‌های آموزشی لازم را شرط موفقیت هنرمندان این عرصه خواند و تصریح کرد: برای حصول نتیجه بهتر در این زمینه باید از ظرفیت دانشگاه و اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان استفاده شود.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بسته‌بندی مناسب در جلب و جذب مشتری نقش مهمی دارد، استفاده از برخی تولیدات صنایع دستی مثل بوریا بافی در تولید بسته‌های مناسب و بهره‌گیری از توان سرمایه‌گذاران متقاضی را راهکارهایی برای جبران این کاستی برشمرد.

وی افزود: استان در برخی محصولات رتبه جهانی دارد اما به علت فروش فله‌ای و بدون نشان آنها، هیچ نامی از خراسان جنوبی نیست.

معتمدیان درخصوص بازار فروش صنایع دستی هم گفت: یکی از نیازهای احصا شده در زمینه صنایع دستی استان، نبود بازار فروش مناسب است که در راستای رفع این معضل، نسبت به احداث بازارچه‌های دائمی صنایع دستی در سطح شهرهای استان اقدام شد.

وی افزود: تمام تلاش ما بر این است که بخش‌هایی از این بازارچه‌ها را تا پایان سال به بهره‌برداری برسانیم.

وی حضور در نمایشگاه‌ها را هم فرصت مغتنمی برای هنرمندان صنایع دستی عنوان کرد و گفت: امسال باید اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان برای برگزاری نمایشگاه‌های دوره‌ای برنامه‌ریزی کند به گونه‌ای که هنرمندان استان بتوانند حضور پیدا کرده و از ظرفیت نمایشگاه‌های شهرهای مختلف برای فروش محصولات خود بهره ببرند.

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: استان آمادگی لازم برای حمایت از حضور هنرمندان صنایع دستی به منظور حضور در نمایشگاه‌های خارج استان را دارد.

وی ایده ایجاد سه هزار شغل از حوزه صنایع دستی را طرح بسیار خوبی عنوان کرد که مورد استقبال وزارت میراث فرهنگی قرار گرفته و قرار است به عنوان نمونه به دیگر مناطق کشور تعمیم داده شود.

معتمدیان یادآور شد: براساس جهت‌گیری‌هایی که سال گذشته صورت گرفت و با تزریق مناسب اعتبارات، در بحث ایجاد مشاغل فصلی در حوزه راه و مسکن و سایر حوزه‌ها به وضعیت خوبی دست پیدا کردیم لذا امسال برنامه این است که با استفاده از ظرفیت صنایع دستی، پنل‌های خورشیدی و موارد دیگر در راستای ایجاد اشتغال پایدار، گام‌های مؤثری برداشته شود.

وی تاکید کرد: انتفاع عمومی و کسب درآمد پایدار از مهمترین اهداف استان در اجرای این طرح‌ها است.

در این نشست که با حضور مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی و جمعی از فعالان حوزه خوشه‌های صنایع دستی استان همراه بود، درخصوص اقدامات انجام شده در راستای تحقق اهداف تفاهم‌نامه منعقده بین سازمان برنامه و بودجه کشور، استانداری خراسان جنوبی و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به طور مفصل بحث و گفت و گو شد.

چهار تفاهم‌نامه جهش تولید و اشتغالزایی در سفر «محمدباقر نوبخت» معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه به خراسان جنوبی در ۲۲ خرداد امسال امضا شد که یکی از آنها ایجاد سه هزار شغل در قالب خوشه‌های صنایع دستی در ۱۱ شهرستان استان است و بین سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و استانداری خراسان جنوبی منعقد شد.