رئیس سازمان بسیج سازندگی گفت: گروه‌های جهادی حلقه واسط بین امام و امت هستند و آمده‌اند که توطئه دشمن را خنثی کنند.

سردار محمد زهرایی روز شنبه در مراسم افتتاحیه کلاس‌های آموزشی تبیین مدیریت جهادی که در آستانه اجلاسیه ملی جهادگران با حضور نیروهای جهادی از سایر استان‌ها در فردوس برگزار شد افزود: تبیین موضوع جریان جهادی در دستور کار این جلسه است و باید این تبیین به گروه‌های جهادی پایگاه‌محور، قشری تخصصی و سایر حوزه‌ها در استان‌ها برسد تا گفتمان و ادبیات ما یکسان شود.

وی گفت: سرمشق انقلاب اسلامی تفکر علوی و نهضت عاشورایی است و آنچه در عاشورا محقق نشد در حاکمیت بعدی یعنی انقلاب اسلامی تحقق یافت.

رئیس سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه جریان جهادی کشور مولود انقلاب است افزود: هر آنچه محصول انقلاب است برای مولودش هم محسوب می‌شود پس جریان جهادی کشور، مولود انقلاب است.

وی با اشاره به جنگ رسانه‌ای، جنگ روایت‌ها، جنگ ترکیبی و شناختی مورد بحث امروز تصریح کرد: دشمن به دنبال اولین روایت کاذب از یک پدیده واقعی و حقیقی است که به جهانیان، اذهان، افکار، ایده‌ها و اعتقادات مردم حرف غلط خود را بباوراند و این موضوع در زمان امام علی (ع) نیز وجود داشت و دشمن آن را محقق کرده بود.

سردار زهرایی گفت: تفکر علوی در جریان جهادی، شوراها و کارگروه‌های تخصصی باید خود را نشان دهد و افراد متفکر، بصیر و فردی که نفاق را می‌شناسد، عرصه را تشخیص داده و صحنه نبرد با دشمن را شناخته و از جنگ ترکیبی سر در می‌آورد، باید انجام دهد.

وی افزود: ما از مجامع جهادی، شوراها و کارگروه‌ها فکر، ایده، خلاقیت، آسیب‌شناسی، مشاوره دقیق و مطالبه‌گری می‌خواهیم.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور گفت: از قرارگاه‌های جهادی، عملیات می‌‍‌خواهیم چراکه دفاع مقدس ما نوین شده و دشمن در لباس فقر، تولید محرومیت، معیشت و سفره مردم بنیان‌های اسلام و انقلاب را نشانه می‌گیرد.

وی تصریح کرد: دشمن از جنگ نظامی نتیجه ندید لذا به سمت تهاجم فرهنگی، سیاسی و نفوذ رفت و اکنون به سمت سفره مردم و تولید فقر آمده است تا با جابه‌جایی اولویت‌ها خیلی راحت بحث محرومیت را گسترش دهد.

سردار زهرایی با تاکید بر اینکه الگوی گروه‌های جهادی گذشتن از وقت، انرژی، کار و آبرو است گفت: قرارگاه‌های جهادی، گروه‌های جهادی را براساس اولویت‌های مردم با نقشه راه، عملیات و برنامه واحد کنار هم می‌آورد.

وی با بیان اینکه منظومه فکری ولایت واحد است، به حضور جهادی مقام معظم رهبری در فردوس پس از زلزله سال ۱۳۴۷ اشاره کرد و افزود: بسیج سازندگی نیز سال ۱۳۷۹ به دستور معظم له پس از اینکه گزارش گروه‌های جهادی به ایشان رسید، تشکیل شد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی از مقام معظم رهبری به عنوان پدر معنوی جریان جهادی یاد کرد و گفت: جریان جهادی شعبه ندارد همچنین اقتصادی و سیاسی نیست بلکه  برای ولایت بوده و با ولایت پاک و زلال می‌ماند.

وی گفت: برگزارکننده اجلاسیه ملی جهادگران در فردوس دفتر مقام معظم رهبری است و کتاب خاطرات ایشان در زلزله فردوس نیز در این اجلاسیه رونمایی می‌شود.

سردار زهرایی ادامه داد: این خطه با وجود برخی محرومیت‌ها مردم غنی به لحاظ فرهنگ، پیوندهای اجتماعی، ولایت و ارزش‌های انقلابی دارد.

وی گفت: سرانه درآمد مردم خراسان جنوبی از متوسط کشور کمتر است اما مردم استان در کمک به فلسطین، یمن، عتبات عالیات به‌طور خاص کاظمین و نذورات مردمی در ایام محرم همیشه جزو سه استان اول هستند.

رییس سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه گروه‌های جهادی باید به سمت مردمی کردن اقتصاد پیش بروند افزود: نقش جهادگران از این به بعد در عرصه اقتصاد بسیار نمایان‌تر از گذشته می‌شود و در حال حاضر مجامع و کارگروه‌هایی داریم که به‌صورت تخصصی باید به سراغ آن برویم.

وی بیان کرد: در نمایشگاه اقتصاد به توان مردم بحث راهبری شغلی در نظر گرفته شده که مورد توجه بوده و به آن تاکید شده است چراکه راهبری شغلی تکمیل کننده زنجیره ارزش از صنایع تبدیلی، تکمیلی، بسته‌بندی و بازار است.

سردار زهرایی گفت: مباحث دانش‌بنیان نیز در این نمایشگاه خوب دیده شده است و برای نمونه اولین بار بسیج سازندگی با کمک دولت ۱۱۰ هزار پنل خورشیدی خانگی را به عنوان یک فناوری جدید توزیع خواهد کرد که می‌تواند بهره‌وری را تا ۳۰ درصد افزایش دهد.

اجلاسیه ملی جهادگران فردا (یکشنبه) ۱۳ شهریور همزمان با سالروز حضور مقام معظم رهبری در فردوس پس از زلزله سال ۱۳۴۷ و ارائه خدمات جهادی به زلزله‌زدگان این منطقه، با حضور مسوولان کشوری و لشکری در این شهرستان برگزار می‌شود.

همزمان با برگزاری این اجلاسیه ملی ۶۰۰ نفر از نخبگان جهادی سراسر کشور در این استان حضور می‌یابند. همچنین در این اجلاسیه کتاب مجموعه خاطرات رهبر معظم انقلاب با عنوان «دوباره فردوس» رونمایی خواهد شد.

برنامه‌های اجلاسیه ملی جهادگران با عنوان “جهاد مقدس” از اوایل شهریور ماه با حضور گروه‌های جهادی خدمت‌رسان در شهرستان فردوس و استان خراسان جنوبی آغاز شد و ادامه دارد.