استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به خشکسالی‌های بی‌سابقه، ستاد احیای قنوات به‌زودی در خراسان جنوبی تشکیل می‌شود.

حمید ملانوری جمعه شب در نشست شورای اداری خراسان جنوبی که با حضور آیت الله رییسی، رییس جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: ستاد احیای قنوات بنا به پیشنهاد جنابعالی شکل می‌گیرد.

وی با تقدیر از رییس جمهوری و هیات همراه به دلیل انتخاب استان به عنون سومین مقصد سفرهای دولت افزود: استان از چهار پیشران مهم توسعه‌ای و اقتصادی در بخش‌های کشاورزی، معدن، گردشگری و مرز برخوردار است.

ملانوری گفت: خراسان جنوبی از محورها و پیشران‎های توسعه‌ای به خوبی بهره‌مند است، کشاورزی یکی از چهار محور توسعه‌ای خراسان جنوبی با تولید ۲۲ هزار تن زرشک، ۶۷ تن زعفران، هفت هزارتن عناب، ۱۲ هزار تن پسته، ۵۰ هزار تن انار و ۲۲ میلیون شاخه گل نرگس است.

وی ادامه داد: در کنار این محصولات شاخص در استان خرما، پنبه و غیره نیز تولید می‌شود، اما ارزش افزوده این محصولات ناچیز است.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه در حوزه معدن ۴۸ نوع کانی معدنی با عیار خوب و بالا در خراسان جنوبی داریم، اضافه کرد: انواع معدن غنی با ظرفیت بالا در استان داریم که می‌تواند به عنوان محور مهم توسعه اقتصادی استان باشد.

ملانوری گفت: در حوزه گردشگری سه اثر ثبت جهانی و ۹۴۰ اثر ثبت ملی داریم و در مناطق مختلف خراسان جنووبی، ظرفیت‌های گردشگری خوبی داریم و زیرساخت‌ها از جمله خانه‌های بوم گردی هم ایجاد شده که به این بخش می‌تواند کمک کند.

وی با اشاره اینکه با ۳۳۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان و چهار گذرگاه مرزی در خراسان جنوبی هم گفت: از مرز ماهیرود صادرات خوبی داریم و سایر مرزها به دلیل عدم موافقت افغانستان تعطیل بودند و در حال حاضر با حمایت حضرتعالی و وزیر کشور تلاش کردیم که معابر دیگر را فعال کنیم.

ملانوری افزود: مرز یزدان به دلیل همجواری با روستای کلاته نظر کشور افغانستان با هفت هزار نفر جمعیت در قالب خرده فروشی فعال شده و تا سه هفته آینده مرزهای دوکوهانه در نهبندان، یزدان در زیرکوه و گلورده در درمیان فعال خواهند شد.

وی با بیان این که از ۱۱ شهرستان استان فقط ۲ شهرستان برخوردار هستند و مابقی از مناطق کم برخوردار محسوب می‌شوند، تصریح کرد: با عنایت به ظرفیت‌های کم نظیر استان به ویژه منابع انسانی، علما، دانشمندان، نخبگان و دانشگاه‌های قوی، مراکز علمی،تحقیقاتی، پژوهشی و وجود ۶ تن از پدران علوم، ظرفیت بزرگی است که می‌تواند کمک کند تا استان از محرومیت خارج شود .

استاندار خراسان جنوبی گفت: در قالب اختیاراتی که دولت تفویض نماید، استان می‌تواند در یک بازه زمانی چهار و سه ساله خود را از محرومیت خارج نماید.

ملانوری افزود: ستاد توسعه خاوران در راستای محور شعار سال و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی همه دستگاه‌های اجرایی، بخش‌های دانشگاهی، نخبگان و فعالان بخش خصوصی را در فضایی هم افزا دور هم جمع کرده تا بروکراسی‌های اداری را بشکنیم.

وی ادامه داد: در این ستاد که هر هفته به ریاست استاندار تشکیل می‌شود، مجوز بی‌نام صادر و آماده واگذاری به بخش خصوصی است و حتی متعهد شده‌ایم برای سرمایه گذاری‌هایی که مجوز نداریم، درخواست‌ها بعد از ۲ هفته تعیین تکلیف می‌شود و ظرف یک ماه هم مجوز می‌گیرند.

ملانوری تاکید کرد: در همین بازه زمانی کوتاه، میزان پنج هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در استان رقم خورده است.

وی در ادامه به شرایط زیرساختی استان اشاره کرد و گفت: ۹۹ درصد نقاط شهری و ۷۵ درصد نقاط روستایی از آب شرب سالم برخوردار هستند و در تابستان امسال با راه اندازی قرارگاه آب، آبرسانی سیار را بدون کمترین مشکلی انجام دادیم.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به این که شرکت گاز استان در شهریورماه امسال به عنوان شرکت نمونه کشوری انتخاب شد، ادامه داد:  ۱۰۰ درصد نقاط شهری و ۹۶ درصد مناطق روستایی از شبکه گاز برخوردارند.

ملانوری افزود: در حوزه ارتباطات رسانه و دیجیتال هم اقدامات خوبی در استان صورت گرفته است.

وی گفت: در حوزه ذخیره کالاهای استراتژیک  در بحث شکر، مرغ، گوشت و نهاده‌های دامی با تلاش دستگاه‌های مرتبط شرایط مطلوبی داریم و الان ماهانه ۲۲ هزار تن نهاده دامی در استان توزیع می‌شود.

ملانوری عنوان کرد: باندهای دوم محورهای مواصلاتی به دلیل وسعت استان و قرار گرفتن در مسیر محورهای ترانزیتی کشور نیاز به کمک دارد و کارگاه‌های فعال نیز به تزریق اعتبارات نیاز دارند.

وی ادامه داد: در راه آهن هم قطعه مهم بیرجند به یونسی است که دستور حضرتعالی را می‌طلبد.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به این که دو سوم مساحت استان را کویر تشکیل می‌دهد، گفت: کویر ظرفیت بزرگی محسوب می‌شود و ما برای استفاده از این ظرفیت، اطلاعات جامع کویر را تهیه خواهیم کرد.

ملانوری گفت: برای فرآوری محصولات بخش کشاورزی، تعاونی بسیار بزرگی راه‌اندازی می‌شود.

وی دو اتفاق مهم استان را انتخابات و مشارکت حداکثری مردم و مدیریت بیماری کرونا عنوان کرد و گفت: قطعا حضور پر خیر و برکت رییس جمهور خیرات و ثمرات بسیاری را برای استان به همراه خواهد داشت.

ملانوری ادامه داد: اگر چه آیت الله رئیسی در استان به جهت نمایندگی استان در مجلس خبرگان رهبری به موضوعات اشراف دارند، اما انتظار است تا مشکلات استان با مدیریت و دستورات این سفرها و برنامه‌ها رتق و فتق شود.

وی ادامه داد: در حوزه زیرساختی مطالباتی وجود دارد که توجه دولت را می طلبد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی با ۱۵۱ هزار کیلومتر مربع و جمعیت ۸۰۰ هزار نفری سومین استان پهناور کشور است که این موضوع ارائه خدمات در استان را بسیار پر هزینه می‌کند.

ملانوری افزود: چندی پیش در خراسان جنوبی ۶ ایستگاه دیجیتال را به بهره‌برداری رساندیم که تنها پنج هزار نفر از مزایای آن بهره‌مند شدند در حالی که یک ایستگاه در نقاط  شهری شاید بیش از ۵۰ هزار نفر از مزایای آن برخوردار شوند.

وی با تاکید بر اینکه ارائه خدمات زیربنایی در خراسان جنوبی با توجه به جمعیت کم و وسعت زیاد پر هزینه است، اضافه کرد: امیدواریم حضرتعالی کمک کنید که بتوانیم خدمات و زیرساخت‌ها را به گوشه گوشه استان ببریم.

رییس جمهوری صبح امروز به همراه جمعی از اعضای هیات دولت در سومین سفر استانی خود و در سفری از پیش اعلام نشده از طریق شهرستان طبس وارد استان خراسان جنوبی شد و ضمن دیدار با مردم طبس در حرم امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع)، از معدن زغالسنگ پروده طبس هم بازدید کرد.

آیت الله رییسی ظهر امروز در ادامه سومین سفر استانی خود با استقبال نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، استاندار و جمعی از مسوولان وارد مرکز استان شد و با حضور در گلزار شهدای بیرجند به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.

وی عصر امروز به صورت سرزده از محله کاظمیه شهر بیرجند بازدید کرد و سپس در نشست با نمایندگان اقشار مردم، ایثارگران، نخبگان و علمای استان خراسان جنوبی که در محل فرهنگسرای شهر بیرجند برگزار شد، حضور یافت.

وزیران کشور، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس دفتر رئیس جمهوری و معاون اجرایی رئیس جمهوری، آیت الله رئیسی را در سومین سفر استانی همراهی کردند و حضور در نشست شورای اداری استان آخرین برنامه این سفر یک روزه بود.

رییس جمهوری هفته‌های گذشته نیز در سفرهای سرزده، پنجم شهریور به استان‌ خوزستان و یازدهم شهریور ماه به استان سیستان و بلوچستان سفر کرد و امروز نوزدهم شهریور سومین سفر استانی را به خراسان جنوبی اختصاص داد.