رییس دانشگاه بیرجند گفت: سهم خراسان جنوبی از تعداد داوطلبان شرکت کننده در نوبت اول کنکور سراسری ۱۴۹۰۰ داوطلب در ۵ گروه آموزشی است.

احمد لامعی اظهار کرد: ششم و هفتم اردیبهشت ماه شاهد برگزاری بزرگترین رویداد علمی کشور که همان برگزاری نوبت اول آزمون سراسری می‌باشد هستیم.

وی تصریح کرد: سهم خراسان جنوبی از تعداد داوطلبان شرکت کننده در نوبت اول کنکور سراسری ۱۴۹۰۰ داوطلب در ۵ گروه آموزشی علوم ریاضی، علوم انسانی، هنر و زبان خارجی و علوم تجربی است.

رئیس دانشگاه بیرجند اضافه کرد: داوطلبان گروه ریاضی و علوم انسانی صبح روز پنجشنبه ششم اردیبهشت ماه، گروه زبان‌های خارجی و هنر عصر پنجشنبه ششم اردیبهشت ماه و گروه علوم تجربی صبح روز جمعه هفتم اردیبهشت ماه با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

لامعی افزود: این آزمون در ۱۰ شهر استان و در ۲۴ حوزه برگزار می‌شود.

رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به محل‌های برگزاری این آزمون در استان گفت: محل برگزاری آزمون در بیرجند در دانشگاه بیرجند، قائن در دانشگاه بزرگمهر قائن، در سرایان در دانشکده کشاورزی، در فردوس در دانشگاه پیام نور بوده و در سایر شهرستان‌ها ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها مسئول برگزاری آزمون خواهند بود.

لامعی ادامه داد: نوبت دوم آزمون دو ماه آینده یعنی هفتم و هشتم تیرماه برگزار می‌شود.

وی برگزاری آزمون سراسری در دو نوبت را فرصت ارزنده‌ای برشمرد که در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد و گفت: اگر داوطلب در یک گروه آزمایشی شرکت کند خود سامانه سنجش در نوبتی که داوطلب رتبه برتر و بیشتری داشته باشد را انتخاب خواهد کرد اما اگر داوطلب در دو گروه آموزشی شرکت کند نهایت سازمان سنجش کد انتخاب رشته را برای داوطلب فراهم خواهد کرد که متناسب با ظرفیت علمی که دارد اختیار انتخاب خواهد داشت.

وی از افزایش تعداد داوطلبان آزمون سراسری در استان نسبت به سال گذشته خبر داد و افزود: از مجموع داوطلبان شرکت کننده در نوبت اول آزمون سراسری در استان ۳۶ در آقایان و ۶۴ درصد خانم‌ها هستند.

رئیس دانشگاه بیرجند بیان داشت: دفترچه آزمون برای هر داوطلب ارسال و در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد و هر داوطلب حداقل سه دفترچه خواهد داشت علاوه بر اینکه داوطلبان دانشگاه فرهنگیان و بهیاری دفترچه چهارمی هم خواهند داشت.

لامعی با بیان اینکه باید داوطلبان یک ساعت قبل از برگزاری آزمون در محل برگزاری آزمون حضور داشته باشند، بیان کرد: رأس ساعت ۸ صبح ساعت آغاز آزمون‌های صبح و ساعت ۱۴:۳۰ آزمون‌های عصر بوده بنابراین درب مراکز آزمون رأس این ساعات بسته خواهد شد.

وی افزود: از داوطلبان خواسته می‌شود به جز دو عدد مداد سیاه نرم، مداد تراش، پاک کن، کارت ورود به آزمون، کارت شناسایی از آوردن هر گونه وسیله‌ای به محل آزمون خودداری کنند.

لامعی با بیان اینکه از فردا کارت مربوط به آزمون داوطلبان در سایت سنجش قابل روئیت و دریافت است، خاطرنشان کرد: اگر داوطلبان با مشکلی مواجه شدند می‌توانند روز چهارشنبه به باجه رفع نقص واقع در دانشگاه بیرجند مراجعه و داوطلبان شهرستانی نیز باید به این باجه مستقر در دانشگاه بیرجند مراجعه داشته باشند که از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ ظهر و از ساعت ۱۴ الی ۱۸ عصر پاسخگوی داوطلبان خواهند بود.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور