فرمانده انتظامی استان خراسان جنوبی از کشف ۴۰ تن و ۷۵۶ کیلوگرم انواع مواد مخدر طی ۶ ماه نخست سال جاری در این استان خبر داد.

 سرهنگ ناصر فرشید گفت: ماموران پلیس در خراسان جنوبی طی ۶ ماه گذشته ۴۰ تن و ۷۵۶ کیلوگرم انواع مواد مخدر را از سوداگران مرگ کشف کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۹ درصد افزایش کشف داشته است.

وی افزود: ماموران طی مدت ۶ ماه ۳۴ تن و ۹۲۲ کیلوگرم تریاک، یک تن و ۸۰۶ کیلوگرم مرفین، ۲ تن و ۵۳۵ کیلوگرم حشیش، ۸۶۳ کیلوگرم هروئین و ۶ تن و ۲۹۰ کیلوگرم سایر مواد مخدر را کشف کردند که در این رابطه سه هزار و ۴۲۰ حمل و توزیع کننده مواد مخدر دستگیر و ۹۷۲ خودرو توقیف شده است.

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی با اشاره به تصادفات درون و برون شهری در استان گفت: در ۱۸۰ روز ابتدایی سال جاری تلفات حوادث رانندگی در شهرهای استان هفت درصد رشد و در جاده‌ها ۳۱ درصد کاهش داشته و مجروحان حوادث رانندگی نیز در شهرها ۲۷ درصد کاهش و در جاده‌ها ۲۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

وی با هشدار درباره افزایش سرقت‌های خرد در خراسان جنوبی، تصریح کرد: افزایش سرقت‌های خرد ناشی از مشکلات اقتصادی، هشداری برای شهروندان درخصوص رعایت بیشتر نکات ایمنی در پیشگیری از سرقت‌هاست که در بررسی کارشناسان پلیس سهم عمده‌ای از وقوع سرقت‌ها در پی بی‌احتیاطی مال باختگان در نگهداری از اموال شخصی بوده است.

سرهنگ فرشید با تاکید بر اینکه با تلاش رزمندگان جان برکف پلیس در خراسان جنوبی آمار جرایم خشن در خراسان جنوبی نزدیک به صفر است گفت: ماموران پلیس در حوزه کالای قاچاق نیز طی ۶ ماه اخیر ۴۴ هزار نخ سیگار، ۱۵۰ هزار لیتر سوخت و هزار و ۲۲۱ رأس دام قاچاق را کشف کرده‌اند.

کشف ۵۴۶ کیلوگرم تریاک در عملیات مشترک پلیسی 

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی همچنین از کشف ۵۴۶ کیلوگرم تریاک در عملیات مشترک تکاوران پلیس خراسان جنوبی و کرمان در مناطق کویری شهرستان راور خبر داد.

وی اظهار داشت: ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی پس از یکسری تلاش‌های بی وقفه و اشراف اطلاعاتی، مبنی بر حمل و جابه‌جایی محموله‌ای از مواد مخدر توسط چند موتورسیکلت از مناطق کویری این استان و کرمان موضوع پیگیری، شناسایی و دستگیری سوداگران مرگ را در دستور کار خود قرار دادند.

سرهنگ فرشید تصریح کرد: ماموران یگان تکاوری ۱۰۲ “دیهوک” خراسان جنوبی محل فعالیت قاچاقچیان مواد مخدر را شناسایی کردند و با همکاری ماموران یگان تکاوری ۱۱۳ امام موسی کاظم (ع) کرمان در عملیاتی مشترک به محل‌های احتمالی تردد سوداگران مرگ اعزام شدند.

وی گفت: ماموران هنگام کنترل مناطق کویری در شهرستان راور به پنج موتورسیکلت که در تاریکی شب در حال تردد بودند، مشکوک شدند و به راکبان آنها دستور ایست دادند که راکبان موتورها با مشاهده ماموران موتورسیکلت‌ها را رها کردند و با استفاده از تاریکی شب به طرف ارتفاعات متواری شدند.

وی با بیان اینکه عملیات پلیس برای دستگیری راکبان موتورسیکلت‌ها ادامه دارد افزود: ماموران راکب یکی از موتورها را دستگیر و در بازرسی از چهار موتورسیکلت رهاشده ۵۴۶ کیلوگرم تریاک را کشف کردند.

استان خراسان جنوبی به دلیل موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به مرزهای شرقی، محل عبور مواد مخدر و از خطوط مقدم مبارزه با سوداگران مرگ است.

خراسان جنوبی با ۶ استان کشور از جمله کرمان همجوار است.