دکتر سید حسن هاشمی با کسب بیشترین آرا در دور دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، منتخب مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف شد.

ستاد انتخابات کشور بامداد شنبه آخرین نتایج مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی را اعلام کرد که براساس این نتایج در حوزه انتخابیه  از مجموع آرای صحیح ۹۵ هزار و ۹۰۶ رای، سید حسن هاشمی با ۶۷ هزار و ۱۶۹ رای به مجلس راه یافت.

هاشمی اولین بار است که از حوزه انتخابیه بیرجند راهی خانه ملت می‌شود.

استان خراسان جنوبی دارای ۱۱ شهرستان و چهار حوزه انتخابیه اصلی است که هر کدام از این چهار حوزه انتخابیه یک کرسی نمایندگی دارد و با مشخص شدن منتخبان سه حوزه  ۱۱ اسفند ۱۴۰۲، انتخابات حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف به دلیل اینکه هیچ یک از نامزدها نتوانستند حد نصاب آرا را کسب کنند به دور دوم کشیده شد.

سید حسن هاشمی و علی مولوی حقیقی ۲ نامزد راه یافته به مرحله دوم انتخابات مجلس دوازدهم بودند و مردم سه شهرستان‌ بیرجند، درمیان و خوسف روز جمعه ۲۱ اردیبهشت بار دیگر برای تعیین تکلیف یک کرسی نمایندگی این حوزه انتخابیه پای صندوق‌های رای حاضر شدند.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برگزار شد و از میان نامزدهای حاضر در عرصه رقابت، ۲۴۵ نفر به خانه ملت راه یافتند و سرنوشت ۴۵ کرسی باقیمانده در دور دوم انتخابات مشخص می‌شود.

فرایند اخذ رای مرحله دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت هشت صبح روز جمعه ۲۱ اردیبهشت در ۲۲ حوزه انتخابیه ۱۵ استان کشور از جمله حوزه انتخابیه “بیرجند، درمیان و خوسف” آغاز و تا ساعت ۲۲ تمدید شد.

۲۸۷ شعبه اخذ رای در حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف شامل ۱۶۷ شعبه ثابت و ۱۲۰ شعبه سیار برپا شد همچنین از مجموع شعب دایر شده ۱۸۸ شعبه در شهرستان بیرجند، ۵۶ شعبه در شهرستان درمیان و ۴۳ شعبه نیز مربوط به شهرستان خوسف است.

۲۸۹ هزار نفر در حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف واجد شرایط رای دادن در مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی بوده‌اند.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور