#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

 رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: دورهمی‌ فامیلی و حضور در تجمعات به ویژه مراسم عروسی از مهمترین عوامل شیوع ویروس کرونا در خراسان جنوبی در روزهای اخیر بوده است.

محمد دهقانی فیروزآبادی افزود: یکی از عواملی که موجب شده در روزهای اخیر موارد مثبت کرونا در استان روند افزایشی داشته باشد، شرکت مردم در مراسم از جمله عروسی به ویژه برگزاری آن در مکان‌های غیرقانونی و منازل شخصی است.

وی گفت: دورهمی‌های فامیلی به علت تجمع تعداد زیادی از افراد خانواده برای مدت چند ساعت در محیط بسته، خطرناک است و موجب شده تا در روزهای اخیر از یک خانواده ۲ تا سه نفر و حتی تعدادی بیشتری مبتلا به کرونا شوند.

دهقانی با تاکید بر اینکه دید و بازدیدهای خانوادگی باید به حداقل برسد یا حتی‌المقدور انجام نشود یادآور شد: اگر ضرورتی در برگزاری دورهمی‌های خانوادگی وجود دارد باید با حفظ فاصله، استفاده از ماسک، باز بودن در و پنجره و استفاده از تهویه مناسب باشد و این دید و بازدید در مدت زمان کوتاهی برگزار شود تا شاهد درگیری چند نفر از یک خانواده به ویروس کرونا نباشیم.

وی برگزاری هرگونه مراسم در تالارهای استان در شهرهایی که وضعیت سفید ندارند را ممنوع اعلام و تصریح کرد: فقط تالارها اجازه سِرو غذا با ظرفیت ۵۰ درصد را دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: در ۱۰ روز گذشته هفت تالار در خراسان جنوبی به علت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی پلمب شدند.

وی بر پرهیز از رفت و آمدهای غیرضروری افراد تاکید کرد و گفت: اگر کسانی به ناچار در یک جمعی قرار می‌گیرند مسائل بهداشتی، رعایت فاصله یک تا ۲ متری از یکدیگر و استفاده از ماسک را فراموش نکنند.

دهقانی افزود: روز گذشته حدود ۵۰ بیمار کرونا مثبت در بیمارستان‌های استان بستری بودند که از این تعداد هفت نفر در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) هستند.

وی بیان کرد: به لحاظ وضعیت رنگی اعلام شده اکنون شهرهای بیرجند، سربیشه و قاین در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) قرار دارند و شهرهای خوسف، درمیان و سرایان در وضعیت زرد (متوسط خطر) و بقیه شهرهای استان در وضعیت نارنجی (پرخطر) هستند و در حال حاضر در استان هیچ شهری وضعیت سفید ندارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اضافه کرد: روز گذشته در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا بر فعال شدن کمیته نظارت و تشدید نظارت‌ها و اعمال قانون با جدیت بیشتر برای حفظ سلامتی مردم تاکید شد.

وی گفت: همچنین در این ستاد تاکید شد که واحدها و مکان‌هایی که قوانین و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، پلمب شوند.