استاندار خراسان جنوبی گفت: همزمانی اربعین و هفته دفاع مقدس با آغاز سال تحصیلی بیانگر این است که دفاع هیچ وقت پایان‌پذیر نیست و در عرصه علم‌آموزی و جنگ نرم ادامه دارد.

حمید ملانوری روز شنبه در آیین نواختن زنگ مهر، مقاومت، ایثار و نماز که به صورت نمادین در دبیرستان حضرت فاطمه زهرا (س) شهر بیرجند برگزار شد افزود: این تلاقی مناسبت‌ها، جریان علم‌اندوزی، بصیرت و آگاهی را به ما یادآوری می‌کند و نشانگر این است که در قرن حاضر نیز با وجود پیشرفت‌های بزرگی که رقم خورده، اگر جامعه‌ای بینش و آگاهی لازم را نداشته باشد، در جهل مدرن غرق می‌شود.

وی گفت: جهاد و مبارزه در برابر جهل و نادانی که دشمنانی بسیار بزرگترند، هیچ وقت تمام نمی‌شود.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: در جنگ تحمیلی با دشمنی روبه‌رو بودیم که او و سلاح‌هایش در صحنه قابل مشاهده بود اما در جنگ نرم، روانی و تبلیغاتی دشمن که بسیار مهلک‌تر و شدیدتر است، ابزاری مشاهده نمی‌شود و خسارت‌های جدی نیز به همراه دارد.

وی افزود: خسارت‌دیدگان جنگ روانی و نرم معمولا زمانی متوجه آسیب‌های وارده به خود می‌شوند که کار از کار گذشته است و خسارت‌های وارده به آنها قابل جبران نیست.

ملانوری ایجاد آگاهی، علم و دانش نسبت به مسایل پیرامونی را لازم و بسیار ارزشمند دانست و گفت: همزمانی هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی به ما یادآوری می‌کند که دفاع همچنان باقی است و ما نباید هیچ‌گاه از حوزه دفاعی خارج شویم بلکه لازم است هوشیارتر و داناتر از قبل، در صحنه حضور پیدا کنیم.

وی افزود: آنچه امروز در این کلاس‌های درس می‌آموزیم، تداوم آموزه‌های عاشوراست؛ مکتبی که انسانیت، شرافت، آزادگی و کرامت انسانی را برای اشرف مخلوقات ترسیم کرد.

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: امروز در سایه امنیت خوبی که انقلاب به کشور هدیه کرده، می‌آموزیم که مهارت پیدا کنیم و توانمند شویم تا در عصر حاضر در جریان جنگ نرم، برای آینده جامعه‌ای محکم، متخصص، آگاه و قوی باشیم.

وی گفت: در سایه دانش و آگاهی ماست که ایران، انقلاب، اسلام و مکتب قوی است و می‌تواند از خود دفاع کند.

ملانوری افزود: همه این اقتدار و توانمندی کشور را مدیون ایثارگرانی هستیم که از زمان انقلاب اسلامی تاکنون به دفاع از انقلاب، حریم وطن، حرم و سلامت پرداخته‌اند و باید تکریم شوند.

وی افزود: امروز آغاز یک حرکت بسیار بزرگ فرهنگی، علمی و آموزشی در کشور است و آغاز سال تحصیلی و آغاز جریان تعلیم و تربیت برای رسیدن جامعه‌ به قله‌های علم و دانش تا در مسیر رشد و کمال قرار بگیرد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید “آیا کسانی که عالم هستند و کسانی که اهل جهل هستند برابرند” و برای جدا کردن جامعه از صف جاهلان باید جامعه خود را در مسیر فراگیری دانش قرار دهد تا بتواند از آنچه خدا در اختیارش قرار داده استفاده کند.

وی اظهار داشت: سال ۵۹ که رژیم بعث عراق با همدستی هم‌پیمانان خود جنگ تحمیلی را علیه کشور ما آغاز کرد شاید تقدیر بر این بود که ۴۰ سال، تحصیل را با یاد و نام دفاع مقدس آغاز کنیم.

ملانوری گفت: در کلاس‌های درس مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه باید علم و مهارت دفاع از خود و ارزش‌های اسلامی را بیاموزیم زیرا روزی که دفاع مقدس شکل گرفت دانش‌آموزان، دانشگاهیان، معلمان، طلاب و روحانیون درس را گذاشتند و به صحنه نبرد رفتند تا آنچه در مکتب الهی آموختند را در صحنه عمل اجرایی کنند.

وی افزود: فضای علم‌اندوزی در سایه امنیت را باید قدر بدانیم زیرا بسیاری از هموطنان ما در دوران دفاع مقدس و امروز هم در عرصه سلامت جان خود را تقدیم کردند که این سرمایه‌گذاری در قالب همان فهم بزرگ پدیدار شود.

سال تحصیلی جدید امروز (سوم مهر) همزمان با سراسر کشور در ۱۲ منطقه آموزشی و ۲ هزار و ۷۰۰ مدرسه خراسان جنوبی آغاز شد و ۵۰ هزار دانش‌آموز اولین روز سال تحصیلی در مدارس حضور یافتند.

آیین نمادین آغاز سال تحصیلی، بازگشایی تدریجی مدارس و نواختن شدن زنگ مهر و مقاومت در محل آموزشگاه دخترانه حضرت فاطمه زهرا (س) شهر بیرجند برگزار شد و اجرای برنامه صبحگاهی دانش‌آموزی و بازدید از کلاس‌های مجازی از برنامه‌های این مراسم بود.

مدارس امسال به‌صورت تدریجی و در سه مرحله از ابتدای مهر تا نیمه دوم آبان بازگشایی می‌شوند.

تاکنون ۱۷۰ هزار دانش‌آموز برای ثبت‌نام در مقاطع تحصیلی مختلف به سامانه مراجعه کردند که پیش‌بینی می‌شود این آمار به بالای ۱۸۰ هزار دانش‌آموز در این استان برسد.

بیش از ۲۰ هزار دانش‌آموز کلاس اولی خراسان جنوبی هم روز پنجشنبه (اول مهر) با حضور در جشن شکوفه‌ها آغاز بهار تعلیم و تربیت و ورود به بوستان مدرسه را جشن گرفتند.