استاندار خراسان جنوبی گفت: زمینه آغاز عملیات اجرایی باغ موزه دفاع مقدس با مسئولیت معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری و مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان طی ۲ هفته آینده فراهم شود.

حمید ملانوری روز چهارشنبه در نشست شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی افزود: لازم است سند زمین باغ موزه دفاع مقدس در ۲ هفته آینده تعیین تکلیف و هزینه سند از محل اعتبارات استانی که به این مجموعه اختصاص یافته، تامین شود.

وی گفت: اداره‌ کل راه و شهرسازی هم در این خصوص اعلام آمادگی کرده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

استاندار خراسان جنوبی درخصوص ادامه روند احداث پروژه گفت: با افتخار مسوولیت هماهنگی احداث پروژه، دستگاه‌های اجرایی و بنگاه‌های اقتصادی را برعهده می‌گیریم و با حضور عملیاتی در صحنه و یک کار جهادی، انقلابی و بسیجی همه کمک کنند تا این پروژه فرهنگی و اثرگذار عملیاتی شود.

وی با تاکید بر اینکه احداث باغ موزه دفاع مقدس خراسان جنوبی نیازمند همت جمعی همه دستگاه‌های اجرایی است، اضافه کرد: به منظور ادامه کار و اجرای هرچه سریعتر و بهتر پروژه، جذب اعتبارات دولتی و استانی را نیز پیگیری خواهیم کرد.

ملانوری گفت: معاونت امور عمرانی استانداری و مجموعه اداره ‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زمینه عملیاتی شدن پروژه را با اولویت‌بندی فاز محوطه‌سازی و احداث معابر اصلی فراهم کنند و در فازهای بعدی سنگ‌ بنای ابنیه و ساختمان‌ها را با حمایت دستگاه‌های اجرایی استان می‌گذاریم.

وی افزود: در زمینه تامین اعتبار پروژه از محل‌ استانی و ملی جاهایی که زمینه قانونی وجود داشته باشد، ورود پیدا خواهیم کرد تا اعتبارات خوبی به پروژه اختصاص یابد و روند آن شتاب گیرد.

استاندار خراسان جنوبی درباره تهیه دانشنامه دفاع مقدس و انتشار آثار مکتوب دفاع مقدس استان هم گفت: دستگاه‌های فرهنگی استان از جمله دانشگاه‌ها، بنیاد شهید و امور ایثارگران، فرهنگ و ارشاد اسلامی در این خصوص کمک کنند.

وی ادامه داد: دستگاه‌ مربوط پیشنهادات خود را درخصوص نشر کتب و دانشنامه دفاع مقدس به شورای برنامه‌ریزی و توسعه ارسال کنند تا در زمینه تامین اعتبار تصمیم‌گیری شود.

ملانوری گفت: ۴۰ میلیون تومان از طرف استانداری برای انتشار کتب نقش مساجد در دفاع مقدس در گذشته تعهد شده است که پرداخت خواهیم کرد.

وی درخصوص درخواست مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی مبنی بر نیاز یک میلیارد و ۶۴۸ میلیون تومان برای تهیه دانشنامه دفاع مقدس استان در مدت سه سال گفت: تلاش می‌کنیم از محل‌های مختلف این اعتبار را سالانه تامین کنیم تا این دانشنامه ماندگار و مکتوب به سرانجام خوبی برسد.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: ۱۱ المان (نماد) شهدای گمنام که اکنون در دست احداث است و ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد را در سال جاری تامین اعتبار می‌کنیم و اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مکاتبات لازم را با فرمانداران متولی انجام دهد.

ملانوری در بخشی دیگری از صحبت‌های خود دفاع مقدس را سندی ماندگار برای بهترین نوع رفتارها دانست و گفت: دفاع مقدس حاوی بهترین آموزه‌های فرهنگی، اجتماعی، تخصصی در نوع مدیریت در بخش‌های مختلف است.

وی با تاکید بر اینکه مهارت‌آموزی از موضوعات بسیار مهم برای آحاد جامعه است اضافه کرد: یکی از آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌هایی که همه رشته‌های مهارتی را برای همه افراد در نسل امروز و آینده ارائه کرده، دفاع مقدس و فضای جبهه و جنگ است.

استاندار خراسان جنوبی گفت: بنا به فرمایشات امام راحل و رهبر معظم انقلاب، مجموع مهارت‌هایی که ما در جامعه امروز و برای آینده به آن نیاز داریم در دوران دفاع مقدس دیدیم.

وی افزود: ایثار، گذشت، شهامت، تلاش، تعهد، تخصص، دوستی، مدیریت زمان و اجرای کارهای عمرانی از مهارت‌های دوران دفاع مقدس است که باید به نسل جوان جامعه ما ارائه شود.

ملانوری اظهار داشت: به جهت اهمیت موضوع، همه مدیران دستگاه‌های اجرایی، متنفذین و نهادهای مدنی و اجتماعی باید هر آنچه می‌توانند برای ماندگاری دفاع مقدس و ارزش‌های فرهنگی آن انجام دهند.

وی تاکید کرد: بهترین یادگار ما برای قضاوت تاریخ درخصوص نوع مدیریت‌مان، همین حفظ و ماندگار کردن ارزش‌های دفاع مقدس است.

استاندار خراسان جنوبی گفت: در زمینه احداث آموزه‌ها و نشر آثار مکتوب در زمینه دفاع مقدس، انقلاب، کرونا و مسایلی از این نوع باید سندها به گونه‌ای محکم باشند که کسی نتواند آنها را تحریف کند.

وی با بیان اینکه اسناد مکتوب و موزه‌های دفاع مقدس باید برای نسل جوان و امروزی کاملا ملموس و قابل درک باشند اضافه کرد: نسل جوان فضای جبهه و جنگ را درک نکردند پس باید ارزش‌های این دوران به خوبی به آنان منتقل شود.