مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: در ۲ سال فعالیت دولت سیزدهم برای ۲۴ هزار مشترک جدید استان با اجرای ۹۵ کیلومتر شبکه فشار متوسط، ۲۱۱ کیلومتر فشار ضعیف و نصب ۲۳۵ دستگاه پست، هزار و ۸۳۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شد.

، مهدی دادگر  در نشست خبری تشریح برنامه‌های هفته دولت اظهار کرد: از ابتدای دولت سیزدهم برق‌رسانی به پنج روستای فاقد برق استان انجام شده است.

وی افزود: ۱۲۵ خانوار در این روستاها از نعمت برق بهره‌مند شدند که ۶۵ میلیارد ریال صرف اجرای ۱۱ کیلومتر فشار متوسط، چهار کیلومتر فشار ضعیف و ۱۵ دستگاه پست توزیع شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی یادآور شد: همچنین از ابتدای دولت سیزدهم هزار و ۶۵۰ دستگاه سامانه خورشیدی قابل حمل تحویل عشایر شده که اعتبار آن ۱۱۷ میلیارد ریال بوده است.

وی عنوان کرد: برای شروع برق‌رسانی واحدهای مسکن ملی نیز ۱۶ کیلومتر شبکه فشار متوسط ، ۲۸ کیلومتر پست فشار ضعیف و ۳۸ دستگاه پست توزیع با اعتباری ۵۶۰ میلیارد ریال اجرا شده است.

هزار و ۸۳۰ میلیارد ریال در حوزه برق خراسان جنوبی سرمایه‌گذاری شد

دادگر با بیان اینکه یکی از پتانسیل های استان نیروگاه خورشیدی است ادامه داد: در حال حاضر ۶۳۳ مورد نیروگاه محدود به ظرفیت انشعاب در شبکه متصل داریم که کار تولید برق را انجام می دهند و از این تعداد ۱۶۲ مورد در ۲ سال اخیر نصب و راه‌اندازی شده است.

وی یادآور شد: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون روزانه شرکت توزیع برق استان ۲ کیلومتر شبکه و یک دستگاه پست احداث یا بهینه سازی داشته است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی با اشاره به پروژه های قابل افتتاح در هفته دولت گفت: ۸۹ پروژه برق‌رسانی با اعتبار هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال هفته دولت امسال در استان افتتاح می‌شود که ۱۰ هزار خانوار از آن بهره‌مند می شوند.

مدیرکل امور عشایری خراسان‌ جنوبی هم گفت: همزمان با هفته دولت ۱۵ پروژه با هزینه کرد ۴۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال و برخورداری هزار و ۱۶۲ خانوار افتتاح می‌شود.

محمدابراهیم‌ ابراهیمی اظهار کرد: این طرح‌ها در شهرستان‌های خوسف، سربیشه، قاینات، درمیان، نهبندان و سرایان اجرا شده که شامل احداث آب انبار، تلمبه بادی، انتقال آب، چاه مالداری، بندهای خاکی و بازگشایی راه‌ها می شود.

وی افزود: ۱۰ درصد جمعیت استان در قالب ۵۸ طایفه عشایر هستند، که ۶۵ درصد آنها در شهرهای مرزی ساکن بوده و ۳۰ درصد تولیدات دامی و ۲۵ درصد صنایع دستی را به خود اختصاص داده‌اند.

وی تصریح کرد: از ابتدای سال تامین ۱۶۰ هزار مترمکعب آب شرب برای هف هزار و ۶۰۰ خانوار، توزیع هزار و ۶۵۰ پنل خورشیدی و تیغ‌زنی هشت هزار و ۳۰۰ کیلومتر ایل‌راه در استان انجام شده است.

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی با اشاره به طرح‌های آبرسانی به محلات عشایری استان یادآور شد: پروژه آبرسانی شهدای عشایر زیرکوه در ۳۹ محله، چاه مسافر طبس، خواجه منجیکوه و چاه زرد نهبندان هر کدام در ۱۴ محله درحال اجراست.