مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌ جنوبی گفت: در یک سال گذشته ۴۲ تعاونی با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه تعاونی‌ها با رویکرد دانش بنیان و به کارگیری جوانان در استان تشکیل شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا غلامرضا اشرفی روز چهارشنبه در اولین همایش تعاون و رسانه و تجلیل از خبرنگاران فعال حوزه تعاون و کار اظهار داشت: در یک سال گذشته ۶۴۸ نیرو در بخش تعاون در خراسان جنوبی مشغول به کار شده‌اند.

وی با بیان اینکه هدف از تشکیل این جلسه توسعه و ترویج فرهنگ تعاون بوده است، اظهار داشت: در بخش تعاون بیش از هزار تعاونی فعال در استان وجود دارد که ۱۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌ جنوبی تصریح کرد: براساس آخرین آمار تامین اجتماعی، در استان ۱۲۶ هزار و ۹۱۰ نیروی بیمه شده وجود دارند و ۴۲۶ واحد اقتصادی در سطح استان فعالیت دارند.

وی با تاکید بر اینکه نگاه به مرز به عنوان یکی از ظرفیت‌های مهم در استان مورد توجه بوده است، عنوان کرد: در یک سال گذشته ۱۵ میلیون دلار کالا توسط تعاونی‌های استان از مرز صادر شده است.

اشرفی بر لزوم برندسازی محصولات تولیدی تعاونی‌های استان تاکید کرد و گفت: معتقدیم حصول تولید شده در استان باید با برند استان توزیع شود که در این زمینه تاکنون ۳۶ ثبت برند برای تعاونی‌های استان ثبت شده است.

وی ادامه داد: بخشی از هزینه‌های برندسازی توسط معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تقبل می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان ‌جنوبی یادآور شد: در حوزه مشاغل خانگی در اواخر سال گذشته شاهد کاهش روند صدور مجوزها بوده‌ایم که نقش مهمی در اشتغال داشته‌اند.

وی اضافه کرد: روند صدور مجوزها کاهش چشمگیری داشته و در یک سال گذشته هزار و ۲۴۸ مجوز مشاغل خانگی در استان صادر شده است.

اشرفی با اشاره به اینکه اعتبارات مشاعل خانگی در سال گذشته ۱۴ برابر سال ۹۹ بوده است، یادآور شد: اعتبارات سال ۹۹ در حوزه مشاغل خانگی که در استان جذب شده ۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بوده و در حال حاضر این اعتبار به ۸۷ میلیارد تومان رسیده است.

وی تصریح کرد: در حوزه آسیب‌های اجتماعی، کانون‌های یاری‌گران در سطح بنگاه‌های اقتصادی بوده و در این راستا ۱۲ کانون را در بنگاه‌های اقتصادی بالای ۲۵ نفر بوده تاسیس شده است، همچنین تعداد ۲۷ خانه فرهنگ کار نیز در یک سال گذشته تاسیس شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی گفت: اقدامات خوبی در راستای تکالیفی که در سفر رئیس جمهور به اداره کل تعاون واگذار شده به ویژه در حوزه زغال سنگ و مشاغل سخت و زیان‌آور انجام شده است.

اشرفی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۱۰ تشکل کارگری و کارفرمایی فعال در استان وجود دارد، افزود: درخواست داریم دغدغه‌ تشکل‌های کارگری و کارفرمایی در استان رفع شود.