مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی گفت: از شهریور سال گذشته تا پایان شهریور امسال یک میلیارد و ۲۲۴ میلیون دلار حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در این استان بوده که ۲۳ درصد رشد داشته است.

 مرتضی ذاکرایان در پنجمین نشست شورای هماهنگی مدیران واحدهای تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در استان که با حضور استاندار خراسان جنوبی در محل این اداره کل برگزار شد، افزود: در یک سال فعالیت دولت سیزدهم بیش از ۴.۲ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی به‌صورت نقدی و غیرنقدی در استان جذب شده است.

وی گفت: در این مدت تعداد طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی استان خراسان جنوبی از ۱۶ به ۲۳ طرح رسیده که ۴۰ درصد افزایش یافته است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی عنوان کرد: مجموع درآمدهایی که در قانون بودجه امسال برای خراسان جنوبی مصوب شده، هزار و ۷۲۶ میلیارد تومان است که ۹۴.۵ درصد تحقق آن را امور مالیاتی استان برعهده دارد.

وی با بیان اینکه در چند سال گذشته روند رشد درآمدهای مالیاتی خراسان جنوبی نسبت به میانگین کشور بالاتر بوده است افزود: این درآمدها تابعی از درآمد و توسعه‌یافتگی است که میانگین رشد درآمد مالیاتی کشور ۷۱ درصد اما در خراسان جنوبی ۱۱۲ درصد است و برای استانی که نیازمند توجه و نگاه ویژه است، چالش بزرگی است.

ذاکریان گفت: در زمینه مولدسازی اموال مازاد دولت در چند سال گذشته ۱۷ ملک به ارزش ۲۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان را به فروش رساندیم اما در سال جاری فروش ۲۰۰ میلیارد تومان اموال مازاد را برای استان مصوب کردند که تحقق آن غیرممکن است.

وی بیان کرد: این در حالی است که خراسان جنوبی استانی کمتر توسعه‌یافته است از طرفی مراجعات زیادی از سوی دستگاه‌های اجرایی برای واگذاری مکان ارائه خدمت به مردم داریم که نیاز است با پیگیری‌های استانداری رقم مصوب فروش اموال تملیکی برای استان ما کاهش یابد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با اشاره به پرداخت تسهیلات بند “الف” تبصره ۱۸ در راستای رونق تولید ‌و ایجاد اشتغال افزود: تاکنون ۲ هزار و ۸۸۵ طرح با اعتبار ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در کارگروه مربوطه بررسی شده است.

وی بیان کرد: در مجموع ۷۷۴ میلیارد تومان تسهیلات بند “الف” تبصره ۱۸ به خراسان جنوبی اختصاص یافته که از این مبلغ تاکنون ۷۱۴ میلیارد تومان به هزار و ۲۱۸ طرح در راستای ایجاد و تثبیت بیش از ۹ هزار شغل پرداخت شده است.

ذاکریان گفت: از محل تسهیلات شناور بند “الف” تبصره ۱۸ نیز ۹۹ میلیارد تومان به تسهیلات استان اضافه شد که تاکنون از این محل ۵۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان پرداخت تسهیلات داشته‌ایم.

وی اضافه کرد: در طرح اطلس سرمایه‌گذاری خراسان جنوبی تاکنون ۴۰ لایه اطلاعاتی دستگاه‌های اجرایی روی نقشه استان پیاده‌سازی شده و دستورالعمل‌های مرتبط با محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها از لایه‌های اطلاعاتی سند آمایش استان نیز بهره‌برداری شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی گفت: در مدل بومی این اطلس، قابلیت تولید لکه‌های مجاز سرمایه‌گذاری به منظور به‌روز رسانی و تغییر لایه‌های اطلاعاتی، طراحی و پیش‌بینی شده که انتخاب اراضی مطلوب توسط سرمایه‌گذار با شرایط و مولفه‌های مدنظر پروژه سرمایه‌گذاری امکانپذیر است.

وی افزود: همچنین از محل اعتبارات پژوهشی استان مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان برای اجرای طرح “اصلاح نظام مجوزدهی استان مبتنی بر مدیریت دانش و فناوری‌های اطلاعات و تدوین نقشه جامع سرمایه‌گذاری استان” در کارگروه پژوهش و فناوری مورد تصویب قرار گرفته و اقدامات لازم به منظور تعیین پیمانکار و مشاور طرح در حال انجام است.

ذاکریان با بیان اینکه ۷۶۸ هزار نفر معادل ۸۵ درصد جمعیت استان جزو مشمولان سهام عدالت هستند گفت: ۷۱ درصد این افراد روش غیرمستقیم را انتخاب کردند که نشان‌دهنده روحیه ریسک‌گریزی مردم استان است.

وی عنوان کرد: شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت خراسان جنوبی بالاترین ارزش را در بین شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت کشور دارد و براساس قانون بودجه سال ۱۴۰۱ تنها افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی مشمولان جدید سهام عدالت در استان خواهند بود.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور