مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: هوای چهار شهرستان استان در وضعیت ناسالم قرار گرفت و افراد مبتلا به بیماری آسم، سالمندان و کودکان از منزل خارج نشوند.

حسن اکبری روز یکشنبه افزود: براساس داده‌های ایستگاه‌های فعال پایش کیفی هوا در استان، شاخص کیفیت هوای ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۱۱ روز جاری در شهرستان‌های بیرجند، نهبندان، زیرکوه و سرایان در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در شبانه‌روز گذشته شاخص کیفیت هوا در این ایستگاه‌ها به بالای ۱۵۰ رسید گفت: بر این اساس، شاخص ذرات معلق ریز بزرگتر از ۲.۵ میکرون در همه شهرستان‌ها بالا و کیفیت هوا برای همه گروه‌ها به ویژه کودکان، سالمندان، بیماران تنفسی و چشمی ناسالم است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: با توجه به پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر تداوم وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در استان طی شبانه‌روز آینده، هم‌استانی‌ها به ویژه افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی نظیر آسم، سالمندان و کودکان از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کنند.

وی ادامه داد: در پنج ماه نخست امسال ۶۳ روز هوای ناسالم در خراسان جنوبی به ثبت رسید و تعداد روزهای ناسالم استان به دلیل خشکسالی افزایش دارد.

اکبری گفت: میزان پاکی و ناسالم بودن یک روز براساس شاخصی با نام AQI سنجیده می‌شود که این شاخص نیز دارای محدوده از صفر تا بالای ۳۰۰ است.

وی اظهار داشت: اگر شاخص پایش آلودگی بین صفر تا ۵۰ باشد، آن محدوده پاک است، شاخص بین ۵۱ تا ۱۰۰ محدوده سالم و قابل قبول را نشان می‌دهد و از ۱۰۱ تا ۱۵۰ محدوده ناسالم را شامل می‌شود که برای گروه‌های حساس در این محدوده قرار گرفتن ضرر دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی افزود: به علاوه محدوده بین ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و از ۳۰۰ به بالا نشان‌دهنده محدوده خطرناک است.

وی بیان کرد: پنج ایستگاه پایش آلودگی هوا در خراسان جنوبی داریم که از این تعداد ۲ مورد در بیرجند، یک مورد سرایان، یک ایستگاه نهبندان و یک ایستگاه در حاجی‌آباد زیرکوه نصب شده است.

با تقویت اختلاف فشاری در سطح زمین و متاثر از بادهای ۱۲۰ روزه از عصر دیروز (شنبه) وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در استان خراسان جنوبی آغاز شد که بنابر اعلام اداره کل هواشناسی بیشترین سرعت وزش باد در ایستگاه درح با حدود ۹۷ کیلومتر بر ساعت و کمترین دید در ایستگاه حاجی‌آباد با ۴۰۰ متر به ثبت رسید.

امروز هم تداوم این شرایط پیش‌بینی می‌شود و فردا به طور موقت از شدت وزش باد در منطقه کاسته خواهد شد.