استاندار خراسان جنوبی:
✅ اولویتی بالاتر از تأمین آب شرب مردم نداریم
🔹استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: در شرایط فعلی، اولویتی بالاتر از تأمین آب شرب مردم نداریم.
معتمدیان با تأکید بر این مطلب در سومین جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان در سال ۹۹ که با دستور کار آبرسانی به روستاها برگزار شد،از فرمانداران که به صورت ویدئو کنفراسی در جلسه حضور داشتند، خواست؛ تأمین آب مورد نیاز مردم را در اولویت برنامه های خود قرار دهند.
🔹وی متذکر شد: به هیچ عنوان نمی پذیریم که در روستایی، مردم با مشکل کمبود آب مواجه باشند.
🔹استاندار اظهار داشت: از دستگاه های تخصصی انتظار داریم شرایط را به گونه ای مدیریت نمایند که در هیچ ساعتی از شبانه روز و در هیچ نقطه ای از استان مشکل کمبود آب نداشته باشیم.
🔹معتمدیان با اشاره به این که برای تأمین آب شرب، سه برنامه راهبردی را برای سه مقطع زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در نظر گرفته ایم ، گفت: برای مقطع کوتاه مدت با توجه به گرمای هوای فصل تابستان و افزایش مصرف آب متأثر از این موضوع ، باید برای رفع نیاز مردم در این شرایط تدبیر شود به گونه ای که مردم هیچ گونه کمبودی را حس ننمایند.
🔹وی ادامه داد: در برنامه میان مدت تعریف شده هم در جهت تأمین آب شرب و بهداشتی پایدار برای روستاها، تکمیل و بهره برداری از ۳۷ مجتمع آبرسانی را در دستور کار داریم .
🔹به گفته وی؛ اگر چه بر اساس برنامه قانون برنامه ۵ ساله، تکلیف قانونی ما، تأمین آب برای روستاهای بالای ۲۰ خانوار است اما تدابیری اتخاذ شده که روستاهای با جمعیت کمتر که در مسیر اجرای این پروژه ها قرار دارند نیز از آب پایدار برخوردار شوند.
🔹استاندار ، اقدامات پیش بینی شده برای برنامه های بلند مدت استان در این زمینه را نشأت گرفته از موارد ذکر شده در سند سازگاری با کم آبی عنوان کرد و گفت: بر اساس این سند، تکالیف همه دستگاه های متولی روشن است و هیچ ابهامی برای ادامه کار در آینده نیز وجود ندارد.

🔹معتمدیان ادامه داد: برخی از اقدامات استان از جمله اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوان داری، تغییر الگوی کشت و … در راستای همین سند عملیاتی شده که نتایج خوبی هم به همراه داشته است.
🔹وی با تعیین ضرب الاجلی ۴۸ ساعته از فرمانداران و شرکت آب و فاضلاب استان خواست؛ برای تأمین آب مناطق روستایی و عشایری به صورت ۲۴ ساعته برنامه ریزی و اقدام نمایند و با تشکیل ستادی در محل فرمانداری ها، این موضوع را ۲۴ ساعته رصد کنند.
🔹به گفته وی؛ با توجه به تدبیر شرکت آب و فاضلاب در راه اندازی مرکز ۱۲۲ و پاسخگویی شبانه روزی به درخواست ها و تماس های تلفنی، مردم می توانند موارد کمبود آب را از طریق شماره ۱۲۲ گزارش نمایند تا به سرعت رفع شود.
🔹استاندار به فعال بودن سامانه ۱۱۱ اداره کل بازرسی و ارزیابی عملکرد استانداری هم اشاره کرد و خاطرنشان نمود: چنانچه مردم در ارتباط با شماره ۱۲۲ شرکت آب و فاضلاب به نتیجه نرسیدند و پاسخی دریافت نکردند، می توانند موارد را از طریق شماره ۱۱۱ گزارش نمایند.
🔹معتمدیان در ادامه از برنامه استان برای افزایش ناوگان مورد نیاز آبرسانی سیار هم گفت و تصریح نمود: سال گذشته و طی مذاکراتی با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) برای خریداری ۱۱ دستگاه تانکر برنامه ریزی شد، ستاد اجرایی سهم خود را پرداخت نموده لذا باید با تخصیص اعتبار سهم استان، هر چه سریع تر برای خرید این تانکرها و رفع نیاز شهرستان ها به تانکر سیار اقدام گردد.
🔹معتمدیان سپس به تشریح شرایط توافقنامه فی مابین دکتر نوبخت و وزرای نیرو و تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت و متذکر شد: بر اساس این توافقنامه ، شرکت آب و فاضلاب برای اولین بار در کشور اجازه استفاده از تسهیلات تبصره ۱۸ را اخذ نموده است.
🔹وی تأکید کرد: با توجه به شرایط بحرانی استان، شرکت آب و فاضلاب هر چه طرح و برنامه ارائه نماید، می تواند از این طریق تأمین اعتبار کند.
🔹به گفته وی؛ واگذاری کار آبرسانی به دهیاران هم می تواند بخش عمده ای از مشکلات موجود را رفع نماید، ضمن این که در ایجاد اشتغال، مدیریت هزینه ها و تأمین بموقع آب روستاها نقش بسزایی دارد.

🔹استاندار با تأکید بر میزان هدررفت آب از شبکه های موجود که در برخی مناطق بیش از میانگین کشوری است و با شرایط کم آبی استان همخوانی ندارد، گفت: شرکت آب و فاضلاب باید موضوع اصلاح و بازسازی شبکه ها را در اولویت برنامه های خود قرار دهد.
🔹معتمدیان افزود: اولویت کار باید با روستاهای پرجمعیت، پرمصرف و با هدررفت بالاتر باشد.

🔹وی برای این موضوع نیز مهلت یک هفته ای تعیین کرد و از شرکت اب و فاضلاب خواست؛ طی این مدت طرح جامعی برای اصلاح شرایط موجود و کاهش هدررفت اب از شبکه ها ارائه نموده،با تعیین اولویت ها و تدوین برنامه زمان بندی برای تأمین منابع مالی مورد نیاز تصمیم گیری نماید.
🔹استاندار سپس از سندیکای بانکی و فاینانس داخلی برای تکمیل و بهره برداری از مجتمع های آبرسانی استان گفت و تصریح نمود: تمام تلاش ما بر این است که در حداقل زمان به مرحله تخصیص اعتبار برسیم تا مجتمع های آبرسانی تا پایان دولت به بهره برداری برسند.
🔹معتمدیان با اشاره به ۱۴۷ روستای بالای ۲۰ خانوار استان که فاقد شبکه آبرسانی هستند، خاطرنشان کرد: با تدبیری که شده با استفاده از منابع وزارت نیرو، تا دهه فجر، ۶۰ روستا و تا پایان سال ۸۰ روستا از نعمت آب شرب پایدار برخوردار خواهند شد.
🔹وی یادآور شد: اگر چه هدف ما رضایتمندی عمومی در مناطق روستایی و کمتر برخوردار است اما این موضوع نافی توجه به اصل تأمین آب شرب و بهداشتی مورد نیاز مناطق شهری در زمان پیک مصرف نیست.
🔹به گفته وی؛ توجه به کیفیت آب و اجرای پروژه هایی در راستای شیرین سازی آب در برخی مناطق نباید از دستور کار شرکت اب و فاضلاب خارج گردد.
🔹استاندار باز هم یادآور شد: موضوع تأمین آب شرب مردم باید در اولویت برنامه های دستگاه های متولی قرار داشته باشد.
معتمدیان با تأکید بر این که در دل کویر و در اوج گرمای تابستان،برای مردم هیچ نیازی بالاتر از آب نیست، متذکر شد: این قضیه از مواردی است که در اجرای آن باید تعجیل کرد.
🔹شایان ذکر است: در ابتدای جلسه، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب و معاون اداره کل امور عشایری درخصوص آبرسانی به مناطق روستایی و عشایری استان توضیحات جامعی ارائه نمودند. بر اساس این توضیحات، علیرغم اقداماتی که در راستای تأمین آب پایدار در اغلب مناطق استان صورت گرفته، به جهت دستور اکید شخص استاندار، حجم آبرسانی به مناطق روستایی و عشایری به نسبت سال گذشته افزایش چشمگیری یافته است.