مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: همزمان با سراسر کشور مرحله ششم طرح کالا برگ الکترونیک در استان اجرا شده و در حال حاضر ۲۰۲ خانوار استان مشمول این طرح هستند.

غلامرضا اشرفی در رابطه با اجرای مرحله ششن طرح کالا برگ الکترونیک اظهار کرد: با اجرایی شدن مرحله ششم طرح کالابرگ الکترونیکی تمام خانوارهای دهک‌های ششم و هفتم نیز مشمول افزایش یارانه و دریافت یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومان شدند.

وی با اشاره به اینکه این طرح از روز شنبه در استان همزمان با سراسر کشور آغاز شده است، تصریح کرد: به دنبال اجرای این مرحله تمام خانوارهای دهک شش و هفت که در استان ۵۲ هزار خانواده بوده شامل این طرح و مشمول افزایش اعتبار یارانه هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی استفاده از این طرح را کاملاً اختیاری دانست و افزود: شرط تخصیص افزایش اعتبار و تثبیت قیمت، استفاده حداقل ۲۰۰ هزار تومان از یارانه (هم ۴۰۰ هزار تومانی و هم ۳۰۰ هزار تومانی) خود برای خرید کالابرگ بوده که پس از خرید ۲۰۰ هزارتومانی، امکان استفاده ۱۲۰ هزار تومان واریزی جدید برای این خانوارها فراهم می‌گردد.

اشرفی با بیان اینکه این طرح شامل ۱۱ قلم کالا برای تامین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین‌های لازم برای هر فرد با قیمت‌های مبنا است، اضافه کرد: در راستای اجرای این طرح اعتبار کالابرگ برای همه یارانه بگیران از یک ماه قبل واریز می‌شود، اما برای دهک‌های اول تا هفتم علاوه بر اعتبار موجود اعتبار تشویقی اضافی به مبلغ ۱۲۰ هزار تومان واریز شده است.

وی یادآور شد: با اجرای این طرح در حال حاضر در استان ۲۰۲ هزار خانواده شامل ۷۸ درصد از جمعیت استان در دهک‌های ۱ تا ۷ مشمول این طرح هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی به نحوه اطلاع افراد از وضعست مشمولیتشان در این طرح اشاره داشت و گفت: افراد می‌توانند برای اطلاع از دهک خود به سایت حمایت مراجعه کنند و در صورت مشمول بودن با استفاده از برنامه شبکه ملی اعتبار و یا همان برنامه شما از فروشگاه‌های متصل به این طرح و مانده اعتبار خود مطلع شوند و یا کد دستوری ستاره ۵۰۰ ستاره ۱۴۶۳ مربع را شماره‌گیری کنند.

اشرفی با بیان اینکه تا روز گذشته سه هزار و ۵۹۰ فروشگاه زنجیره‌ای و مغازه به این سامانه متصل شدند، تصریح کرد: مشمولان می‌توانند به این فروشگاه و مغازه‌ها مراجعه و ۱۱ قلم کالای اساسی را با استفاده از این طرح خرید کنند.

وی ادامه داد: این خرید به این صورت بوده که به ازای ۲۰۰ هزار تومان خرید از مبلغ یارانه، ۱۲۰ هزار تومان مجدداً به اعتبار کارت اضافه می‌شود و در زمان خرید بخشی از مبلغ از اعتبار یارانه شان و بخش دیگر از مبلغ افزایش اعتبارشان کسر می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی بیان داشت: تاکنون ۲۳۶ هزار و ۱۱۳ تراکنش در فروشگاه‌های متصل به این طرح انجام شده و در حال حاضر خرید به صورت حضوری انجام می‌شود، ولی از آنجایی که طرح ادامه دار بوده طی روزها و هفته‌های آینده سازوکاری ترتیب داده می‌شود تا امکان خرید اینترنتی این ۱۱ اقلام در طرح کلابرگ الکترونیک فراهم شود.

اشرفی با اشاره به اینکه قیمت این ۱۱ قلم کالای اساسی تا پایان سال هیچ تغییری نمی‌کند، یادآور شد: اگر قیمت‌های این کالاهه تغییر کند دولت مابه التفاوت را تقبل و قیمت مبنا تغییری نمی‌کند.

وی با بیان اینکه خرید در مارک و برند کالاهای اساسی هیچ اجباری نیست و افراد می‌توانند هر نوع مارکی را برای آن ۱۱ قلم کالای اساسی مشخص شده خریداری کنند، گفت: اگر صاحب فروشگاهی فرد را مجبور به خرید مارک خاصی کند تخلف است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: افراد اگر می‌خوهند مشمول افزایش اعتبار شوند باید مبلغ افزایش اعتبار را در همان ماه استفاده کنند، زیرا این مبلغ افزایشی مشمول همان ماه است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور