#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

در پی بارندگی‌های اخیر ۱۵ میلیون متر مکعب رواناب در سازه‌های آبخیزداری خراسان جنوبی مدیریت شد.

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی مدیریت ۱۵ میلیون متر مکعب رواناب در سازه‌های آبخیزداری استانگفت: شهرستان نهبندان با ثبت ۸۳ میلیمتر بارندگی بیشترین حجم مدیریت رواناب را نیز با ۹ میلیون متر مکعب به خود اختصاص داد.

علیرضا نصرآبادی افزود: اگر وجود سازه‌های آبخیزداری نبود به احتمال زیاد در شهرستان نهبندان شاهد خسارت‌های فراوان سیلاب می‌بودیم.

وی از ساخت دو هزار و ۱۵۳ سازه‌ی آبخیزداری تاکنون در استان خبر داد و افزود: امسال نیز ساخت ۲۰۰ سازه‌ی دیگر با اعتبار ۱۶۰ میلیارد تومان در دستور کار است که تعدادی از این سازه‌ها تا پایان امسال به بهره برداری می‌رسد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: آبخیزداری یکی از شیوه‌های نوین حفاظت آب و خاک، مهار و پخش سیلاب‌ها است که باعث کنترل سیلاب‌های مخرب و نفوذ آب به داخل سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود.

به گفته‌ی نصرآبادی راهبرد اساسی کنترل سیلاب به تغذیه سفره‌های آب کمک می‌کند و موجب می‌شود که قنات‌ها، چشمه‌ها و چاه‌ها با تولید آب بتواند زمین‌های کشاورزی بیشتری را به کشت ببرد و در تولید محصولات غذایی بیشتر و همچنین تامین آب آشامیدنی  جوامع روستایی که از دغدغه‌های اصلی است، نقش مهمی را ایفا کنند.