سالن همایش و فرهنگسرای شهر بیرجند به عنوان بزرگترین فرهنگسرای شرق کشور روز چهارشنبه به صورت ویدئو کنفرانس با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری افتتاح شد.

آیین افتتاح این طرح عمران شهری عصر چهارشنبه در آستانه نهم اردیبهشت روز شوراها از طریق ارتباط تصویری با معاون اول رییس جمهوری در بیرجند برگزار شد و معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، وزیر کشور، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و استانداران سراسر کشور نیز به صورت ویدئوکنفرانسی حضور دارند.

شهردار بیرجند در این آیین که استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسوولان استان حضور دارند، گفت: اجرای پروژه سالن همایش و فرهنگسرای شهر بیرجند سال ۹۲ شروع شد اما از سال ۹۷ به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت و شاخص‌ترین اقدام و زیرساخت فرهنگی در خراسان جنوبی است.

محمدعلی جاوید افزود: این پروژه با زیربنای ۶ هزار متر مربع و مساحت ۲۳ هزار متر مربع با اعتبار ۴۸۵ میلیارد ریال اجرا و تکمیل شد.

وی بیان کرد: فرهنگسرای شهر بیرجند با ظرفیت ۲ هزار نفر جزو ۱۰ سالن برتر کشور است و با بهره‌برداری از آن، نیازمندی عمومی مرکز استان در برگزاری مناسبت‌های مهم ملی، مذهبی، رفاهی و استانی رفع شد.

شهردار بیرجند گفت: آموزش کارهای هنری، تئاتر، طراحی و نقاشی و احداث آمفی تئاتر روباز از کاربری‌های تعریف شده در این مجموعه است.

وی ادامه داد: در ساخت این فرهنگسرای بزرگ از با کیفیت‌ترین و بهترین مصالح استفاده و اعتبار آن از محل منابع داخلی شهرداری تامین شده است.

این آیین به مناسبت نهم اردیبهشت روز شوراها همزمان با سالروز ولادت امام حسن (ع) برگزار شد و فرهنگسرای بزرگ بیرجند نیز به همین مناسبت با حضور ویدئوکنفرانسی معاون اول رییس جمهوری، استانداران سراسر کشور، مدیران کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری، شهرداران و منتخبان شوراهای شهر و روستا به طور رسمی افتتاح شد.

استان خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد و توسعه شهری و روستایی استان از اولویت‌های دولت در سال‌های اخیر بوده است.

همزمان با سفر معاون اول رییس جمهوری به خراسان جنوبی و برگزاری همایش ملی روز روستا و عشایر در این استان – ۱۵ مهر ۱۳۹۸ – برای چهار شهرستان‌ مرزی استان تفاهم‌نامه‌هایی امضا شد که با اجرایی شدن این تفاهم‌نامه‌ها تحولات خوبی در شهرهای مرزی خراسان جنوبی رقم خورده است.