معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: داروهای پیشگیری از بارداری تنها در داروخانه‌ها آن هم طبق توصیه پزشک توزیع می‌شود و مراکز و خانه‌های بهداشت حق توزیع چنین اقلامی را ندارند.

زهرا کیانی اظهار کرد: طبق قانون جوانی جمعیت و اهمیت سلامت مادر و جنین، صرفاً داروخانه‌های بیمارستانی اجازه توزیع داروهای سقط جنین آن هم با تجویز متخصص زنان و ممهور به مهر بیمارستان همراه با چندین مدرک قانونی لازم دارند.

وی با بیان اینکه شرکت‌های پخش تنها اجازه دارند این داروها را در داروخانه‌های بیمارستانی با رصد دقیق و سختگیرانه توزیع کنند، بیان کرد: همچنین داروهای پیشگیری از بارداری فقط در داروخانه‌ها آن هم طبق توصیه پزشک توزیع و مراکز و خانه‌های بهداشت حق توزیع چنین اقلامی را ندارند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تصریح کرد: باتوجه به اهمیت سلامت جامعه و توجه به قانون جوانی جمعیت نظارت بر لوازم آرایشی و بهداشتی به صورت جدی صورت می‌گیرد، چرا که محصولات غیرمجاز و قاچاق می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی برای همه مصرف کنندگان به خصوص مادران باردار، شیرده و کودکان شود، در بحث قاچاق مواد آرایشی و بهداشتی نیز نظارت و بازرسی‌های زیادی برای جلوگیری از ورود آن به استان وجود دارد.

کیانی با بیان اینکه تمام مواد آرایشی و بهداشتی باید شناسه و برچسب اصالت داشته باشند، اظهار کرد: افراد می‌توانند در صورت مشاهده کالای بدون برچسب اصالت صحیح، شکایت خود را از طریق شماره ۱۹۰ اعلام کنند.

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس پزشکی و سلامت و ا حسن پور